W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wspólne manewry świadectwem sojuszniczej solidarności

06.03.2019

- Jesteśmy w miejscu szczególnym, 20 lat temu Polska przystąpiła do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Tu w Orzyszu na co dzień ćwiczą żołnierze 15. Brygady Zmechanizowanej oraz żołnierze jednostek ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, z Rumunii i z Chorwacji. To jest wymiar naszej solidarności, to jest wymiar naszych umiejętności, umiejętności wojsk sojuszniczych – poinformował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas wspólnych manewrów Wojska Polskiego i natowskiej grupy bojowej pod dowództwem amerykańskim.

NATO Week w Orzyszu

W środę, 6 marca 2019 roku na poligonie w Orzyszu minister obrony narodowej razem z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą spotkał się z żołnierzami 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej oraz żołnierzami z USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji tworzącymi Wielonarodową Batalionową Grupę Bojową NATO stacjonującą w Polsce w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności sojuszu na wschodniej flance.

- Widzieliśmy dokładnie, jak świetnie ze sobą współpracują żołnierze armii sojuszniczych, widzieliśmy że doskonale znają walory sprzętu, którym dysponują poszczególne wojska – podkreślił po manewrach minister Mariusz Błaszczak.

Wizyta zwierzchnika Sił Zbrojnych RP oraz ministra obrony narodowej w Orzyszu to kolejny etap tzw. NATO Week – Tygodnia NATO, czyli spotkań prezydenta Andrzeja Dudy i ministra Mariusza Błaszczaka z żołnierzami Sojuszu Północnoatlantyckiego z okazji 20. rocznicy członkostwa Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Podczas wspólnych ćwiczeń  żołnierze wykonali działania obronne z użyciem śmigłowców, czołgów, transporterów opancerzonych, czy armatohaubic. Prezentowane epizody wymagały współdziałania żołnierzy wojsk NATO.

- W Polsce, przez 20 lat pojawiło się wiele instytucji natowskich. To decyzja sojuszników podczas szczytu w Warszawie 2016 roku spowodowała, że właśnie w Orzyszu stacjonują wojska sojusznicze. Chciałbym też podkreślić, że razem z Panem Prezydentem w ubiegłym roku uczestniczyliśmy w certyfikacji Dowództwa Wielonarodowego w Elblągu, a więc to też jest ważny element struktury dowodzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego. To wszystko sprawia, że system obrony naszego kraju jest spójny, to wszystko sprawia że możemy w ramach sojuszu Północnoatlantyckiego czuć się bezpiecznie – podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

Po zakończonych manewrach prezydent oraz minister obserwowali również pokaz ewakuacji ochranianej osoby w wykonaniu żołnierzy Żandarmerii Wojskowej oraz trening sztuk walki żołnierzy natowskiej grupy bojowej w ramach Projektu Wojownik.

Prezydent Andrzej Duda wyróżnił flagą Rzeczypospolitej Polskiej dowódców komponentów narodowych: brytyjskiego, chorwackiego, rumuńskiego, amerykańskiego dowódcę grupy bojowej NATO oraz dowódcę 15.Brygady Zmechanizowanej, z którą sojusznicza jednostka na co dzień współpracuje.

- To jest taki wymowny pokaz obecności Sojuszu Północnoatlantyckiego w naszym kraju i na wschodniej flance Sojuszu. Mam nadzieję, że ta obecność z biegiem lat będzie się pogłębiała, będzie się powiększała, że będziemy mieli nie tylko obecnych żołnierzy różnych armii Sojuszu Północnoatlantyckiego na terenie Polski, ale że będą często u nas odbywały się także i ćwiczenia, bo jest to niezwykle ważne, aby zgrywać działanie jednostek, aby żołnierze ćwiczyli razem, aby w ten sposób do perfekcji doprowadzać wychodzenie z różnych sytuacji i realizację różnych zadań o charakterze taktycznym - mówił prezydent Andrzej Duda.

Zwierzchnik sił zbrojnych wraz z ministrem obrony narodowej rozmawiali ze stacjonującymi w Orzyszu żołnierzami podkreślając, że siły polskie, amerykańskie, brytyjskie, rumuńskie i chorwackie chronią Polskę oraz wschodnią flankę Sojuszu.

Minister Mariusz Błaszczak przypomniał, że w ubiegłym roku razem z prezydentem uczestniczyli w certyfikacji dowództwa wielonarodowej dywizji w Elblągu, która koordynuje działania wielonarodowych batalionów NATO w Polsce i krajach bałtyckich:

- Przygotowane są instytucje wojskowe do sprawowania swoich funkcji, również szkoleniowych. To wszystko sprawia, że system obrony naszego kraju jest spójny, że możemy w ramach NATO czuć się bezpiecznie – podkreślił.

Szef MON zapowiedział, że w poniedziałek 11 marca wraz z prezydentem spotkają się z żołnierzami NATO w dowództwie korpusu wielonarodowego w Szczecinie oraz zaprosił do wspólnego z żołnierzami świętowania 20 rocznicy:

- Najbliższa sobota 9 marca - w 20 miastach Polskich odbędą się pikniki zorganizowane przez jednostki Wojska Polskiego. Serdecznie zapraszam, to będzie również forma zapoznania się ze sprzętem którym dysponuje Wojsko Polskie.  20 lat Polski w NATO to ważne wydarzenie i bardzo się cieszę, że wspólnie z panem Prezydentem mogę zaznaczyć tą datę – podsumował minister.

 
***
Batalionowa Grupa Bojowa NATO stacjonuje k. Orzysza od kwietnia 2017 r. Rotacja kolejnych zmian żołnierzy następuje co sześć miesięcy. Trzon natowskiego batalionu tworzą żołnierze kawalerii pancernej USA. W jego skład wchodzą też żołnierze z Wielkiej Brytanii (wojska rozpoznania), Rumunii (pododdział przeciwlotniczy) i Chorwacji (wojska artyleryjskie).

Decyzję o wysłaniu do Polski i państw bałtyckich czterech wielonarodowych batalionowych grup bojowych podjęto podczas szczytu NATO w Warszawie w lipcu 2016 r. Celem inicjatywy określonej jako wysunięta wzmocniona obecność (eFP) jest wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu. Polska wydzieliła siły do batalionu stacjonującego na Łotwie oraz do misji w ramach dostosowanej wysuniętej obecności tFP w Rumunii.

>>> Galeria - Wspólne manewry świadectwem sojuszniczej solidarności

{"register":{"columns":[]}}