W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wspominamy Żołnierzy Wyklętych – niezłomnych bohaterów walczących o niepodległość Polski

01.03.2025

- Przychodzimy dziś, żeby pochylić głowy przed niezłomnymi. Pochylić głowy przed tymi, którzy nieśli nadzieję w ciemną noc komunistycznych represji. Wbrew wszystkiemu, wbrew wszystkim. (…) Nieśli Polskę. Nieśli Polskę do wolności, suwerenności – do pełnej wolności i suwerenności. Ci, którzy się nie poddali. Stajemy przed nimi i ich rodzinami – tymi, którzy niezłomnie, z bronią w ręku lub jakimkolwiek innym orężem, w swoich dłoniach, czynach i myślach, nieśli Polskę wolną - powiedział wicepremier W. Kosiniak – Kamysz podczas obchodów dnia Żołnierzy Wyklętych.

W sobotę, 1 marca br. w Krakowie (Park im. Henryka Jordana) odbyły się uroczystość z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych z udziałem Władysława Kosiniaka-Kamysza, wicepremiera, ministra obrony narodowej.

W sobotę, 1 marca br. w Krakowie (Park im. Henryka Jordana) odbyły się uroczystość z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych z udziałem Władysława Kosiniaka-Kamysza, wicepremiera, ministra obrony narodowej.

- To jest fenomen. To jest fenomen Polski, że w czasie największej próby potrafimy się zjednoczyć, potrafimy współdziałać. Wspominamy tych wszystkich, którzy – wyklęci, niezłomni – nie poddali się. Cieszę się, że jesteśmy tutaj z różnych stron i o różnych poglądach, bo inaczej tej pamięci nie wolno pielęgnować – niż tylko i wyłącznie wspólnotowo. Mamy prawo do własnych przekonań, ale mamy obowiązek wobec Ojczyzny – być wspólnotą w imię racji stanu Rzeczypospolitej. Spotykamy się tutaj, by uszanować przeszłość, by pochylić głowy przed bohaterami, ale przede wszystkim, by zadbać o bezpieczną przyszłość

- mówił wiceprezes Rady Ministrów.

Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, między godziną 20:00 a 20:45 strzałem w tył głowy zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" - prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński ("Pług", "Ludwik") i jego najbliżsi współpracownicy. Ciał zamordowanych nie wydano rodzinom. Pogrzebano je w nieznanym do dziś miejscu. Śmierć ponieśli: Łukasz Ciepliński, Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel.

- Pierwsza i najważniejsza zasada – być zjednoczonym w sprawach absolutnie fundamentalnych: bezpieczeństwa, niepodległości i suwerenności państwa polskiego. Wzywam do tego zjednoczenia – pomimo różnic politycznych. Potrzebujemy go w imię racji stanu Rzeczypospolitej i obrony podstawowych interesów naszego państwa

- zaznaczył wicepremier W. Kosiniak – Kamysz.

Podczas uroczystości w Krakowie odczytany został apel pamięci oraz złożone zostały wiązanki kwiatów przed popiersiami bohaterów w galerii Wielkich Polaków XX wieku.

- Dziękuję tym wszystkim, którzy tu, w Parku Jordana, kultywują pamięć o niepodległości i wolności. Dziękuję bardzo naszym organizatorom, którzy nas pięknie tu przywitali i ugościli – za każdy pomnik, za każde popiersie, za każde wspomnienie i każdą uroczystość, za każdą lekcję patriotyzmu

- podkreślił szef MON.

***

3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. "W hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu" - głosiło uzasadnienie ustawy.

Zdjęcia (4)