Wszyscy jesteśmy wdzięczni Bohaterom!
01.10.2018
Jednostka Komandosów z Lublińca otrzymała nagrodę „WAWA Bohaterom”. To wyjątkowe wyróżnienie przyznawane jest osobom, organizacjom oraz instytucjom, które pomagają kombatantom, a szczególnie Powstańcom Warszawskim.
1 października na uroczystej gali w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich, spośród dwudziestu organizacji i podmiotów wyłoniono zwycięzców Konkursu „WAWA BOHATEROM”.
– To dla mnie zaszczyt i honor, że mogę dziś zwrócić się do Powstańców Warszawskich. Ofiarowaliście Polsce swoją młodość. Walczyliście z myślą o lepszej przyszłości. Jesteśmy Wam za to wdzięczni – zwrócił się w liście do obecnych na gali konkursu WAWA BOHATEROM kombatantów Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.
– Pragnę podziękować organizatorom i wszystkim uczestnikom tego wyjątkowego przedsięwzięcia, i przypomnieć, że Ministerstwo Obrony Narodowej w ramach programu Wdzięczni Bohaterom dofinansowało organizacje, które wspierają Powstańców w ich codziennym życiu, budują więzi międzypokoleniowe, otaczają opieką miejsca pamięci Powstania Warszawskiego i groby Powstańców – podkreślił w liście Szef MON. Ministerstwo Obrony Narodowej reprezentowała Agnieszka Glapiak, dyrektor Centrum Operacyjnego MON, która odczytała list ministra obrony narodowej skierowany do uczestników gali.
Laureat konkursu - Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca jest silnie związana z Powstańcami Warszawskimi. Jej żołnierze są obecni na uroczystościach takich jak rocznica Akcji pod Arsenałem, obchody rocznic wybuchu Powstania.
– Jednostka Wojskowa Komandosów nie pomaga, Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca tworzy jedną wielką rodzinę z naszymi kochanymi weteranami. Nie traktujemy tego jak pomoc, to jest dla nas cząstka życia wojskowego i czerpiemy pełnymi garściami od naszych Bohaterów – podkreślił płk Wojciech Dasiewicz, zastępca dowódcy jednostki, odbierając statuetkę "WAWA BOHATEROM".
Pozostałe dwie statuetki trafiły do Fundacji Sensoria - pomysłodawcy ogólnopolskiej akcji BohaterON i Szkoły Podstawowej im. Mirosława Biernackiego w Warszawie. Organizatorzy Konkursu "WAWA BOHATEROM" podkreślają, że wszyscy nominowani są zwycięzcami, bo najważniejsza jest pomoc bohaterom podziemia niepodległościowego. Obecni na gali Powstańcy Warszawscy wyrazili zadowolenie z faktu, że tak wiele organizacji i środowisk angażuje się w pomoc dla kombatantów.
Wśród nominowanych do Nagrody "WAWA BOHATEROM" znalazły się również: Wojska Obrony Terytorialnej oraz Pułk Ochrony im. gen. dyw. Bolesława Wieniawy – Długoszowskiego. Oprócz przedstawicieli wojska do Nagrody nominowani zostali m. in.: Fundacja ART, Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego, Fundacja Pomocy Potrzebującym, Fundacja Rossa, Komitet ds. Budowy i Renowacji Miejsc Pamięci oraz Mogił Powstańczych 1944 roku, Korporacja Sawa Taxi, Ochotniczy Korpus Opiekuńczy PCK, Stowarzyszenie Grupa Historyczno-Edukacyjna "Szare Szeregi", Stowarzyszenie Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław", Stowarzyszenie Kibiców Legii Warszawa, Stowarzyszenie mali bracia Ubogich oraz Fundacja Cultura Memoriae, Stowarzyszenie Paczka dla Bohatera, Towarzystwo Przyjaciół Warszawy, wolontariat pracowniczy warszawskich oddziałów banku PKO BP, Zespół Szkół im. M. Konarskiego w Warszawie.
Laureatów Konkursu WAWA BOHATEROM wyłoniła Kapituła Nagrody, w której skład weszli:
- Stanisław Karczewski, marszałek Senatu
- Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej
- Zbigniew Ścibor – Rylski, prezes Związku Powstańców Warszawskich
- Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych
- Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej
- Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego
- Zbigniew Wawer, dyrektor Łazienek Królewskich w Warszawie
- Tadeusz Deszkiewicz, doradca Prezydenta RP, Prezes Radia dla Ciebie
- Jacek Kurski, prezes TVP
- Rafał Kotomski, dyrektor TVP3 Warszawa
Ministerstwo Obrony Narodowej zaprezentowało na gali wystawę okolicznościową oraz specjalną księgę z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Każdy mógł zostawić w niej swój ślad, wpisując życzenia dla swojej Ojczyzny.
***
Warto podkreślić, że kultywowanie tradycji oraz pamięć o bohaterach i pomoc żyjącym kombatantom to ważna część służby żołnierzy wszystkich jednostek Wojska Polskiego.
Żołnierze jednostek takich jak: JW GROM, JW Agat, JW Nil, Centrum Łączności i Informatyki w Zegrzu, 6 Brygada Powietrznodesantowa, 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana im. gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego, 12. Brygada Zmechanizowana imienia generała broni Józefa Hallera i wiele, wiele innych, na co dzień dbają o żołnierzy – kombatantów. Zwłaszcza tych, którzy służyli w jednostkach obecnie dziedziczących ich wojskowe tradycje lub mieszkają w sąsiedztwie tych jednostek. Organizatorem projektu "WAWA BOHATEROM" jest TVP3 Warszawa.
Zdjęcia (5)
- Ostatnia modyfikacja:
- 15.01.2019 14:39 Maciej Nędzyński
- Pierwsza publikacja:
- 15.01.2019 14:39 Maciej Nędzyński