W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyposażenie i uzbrojenie

wyposazenie

1.       Jaki sprzęt i uzbrojenie będzie na wyposażeniu WOT?

WOT jest formacją lekkiej piechoty, taki charakter formacji sprawia, że nie będzie ona wyposażona w ciężki sprzęt i pojazdy bojowe.

Wojska Obrony Terytorialnej są wyposażane w sprzęt indywidualny, jak i zespołowy dotychczas wprowadzony do użytkowania oraz występujący na wyposażeniu Wojska Polskiego, na potrzeby formacji prowadzone są również zakupy nowego wyposażenia i uzbrojenia.

2.       Czym jest wspaniała dwunastka?

Sekcja lekkiej piechoty zwana „Wspaniałą Dwunastką” jest podstawowym elementem bojowym  Wojsk  Obrony Terytorialnej. To zespół dwunastu Terytorialsów, z których każdy specjalizuje się określonymi kompetencjami czyniąc sekcję kompleksową. „Wspaniała Dwunastka” jest strukturą optymalną  z punktu widzenia ciągłości procesu szkolenia, jest w niej bowiem miejsce na bardzo doświadczonych żołnierzy w swojej specjalności, jak i na tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z wojskiem. Sekcje łącza się w plutony, te zaś wchodzą w skład kompanii.

3.       Czy kompanie lekkiej piechoty będą różniły się od siebie?

Każda kompania lekkiej piechoty w WOT będzie miała określony profil działania. Będzie on ściśle powiązany ze środowiskiem geograficznym i demograficznym tzw. Stałego Rejonu Odpowiedzialności (SRO). Inne bowiem czynniki środowiskowe występują na Warmii i Mazurach, inne na Podkarpaciu. Dla poziomu kompanii SRO będzie zwykle wytyczony administracyjnymi granicami powiatu (w dużych miastach gminy). Docelowo kompanie lekkiej piechoty będą miały profile: miejski, górski, wodny i ogólny. Profilowanie mocno wpisuje się w umiejętności jakie terytorialsi wynoszą dzięki zamieszkaniu na terenie, który mają bronić. Profil pododdziału zdecyduje w pewnym zakresie o jego wyposażeniu (w tym indywidualnym żołnierzy) a także szkoleniu. Kompanie o profilu górskim będą wyposażane np. w quady i skutery śnieżne a szkolenie obejmie również juczenie i wykorzystanie koni. Profilowanie ma służyć nie tylko lepszemu przygotowaniu do walki – równie ważnym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w czasie klęsk naturalnych i zdarzeń losowych wymagających podejmowania działań ratowniczych.

4.       Czy żołnierze zawodowi i ochotnicy będą dysponować tym samym wyposażeniem?

Zarówno żołnierze zawodowi, jak i żołnierze TSW wyposażani są w ten sam typ sprzętu bez względu na czas czy rodzaj pełnionej przez nich służby wojskowej. Dotyczy to przede wszystkim indywidualnego wyposażenia i uzbrojenia.

5.       Jak wygląda plan zagospodarowania strzelnic cywilnych i wojskowych na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej?

W okresie sierpień-październik 2018 r. komisja powołana przez DWOT, dokonała przeglądu 24 strzelnic spoza resortu obrony narodowej w województwach podlaskim, lubelskim, podkarpackim, warmińsko – mazurskim, mazowieckim, świętokrzyskim, małopolskim, pomorskim i wielkopolskim. Do końca roku komisja dokona jeszcze przeglądu strzelnic w województwie kujawsko-pomorskim, łódzkim i śląskim. Trwa proces ich oceny w zakresie możliwości prowadzenia strzelań z użyciem amunicji bojowej przez żołnierzy WOT. Planuje się korzystanie z obiektów niebędących w zasobach MON na podstawie stosownych porozumień.Strzelnice wojskowe będą wykorzystywane na zasadach określonych w odrębnych przepisach wojskowych.

6.       Czy ustalono już, gdzie będzie przechowywana broń, którą będą się posługiwać żołnierze WOT?

Broń należącą do pododdziałów WOT jest przechowywana w magazynach jednostek wojskowych.

{"register":{"columns":[]}}