W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wzmocnienie współpracy wojskowej z Węgrami

19.03.2019

Wzmocnienie współpracy wojskowej z Węgrami

– Poruszyliśmy wiele zagadnień i jesteśmy zgodni co do tego, że podejście do wielu spraw dotyczących obronności mamy identyczne, z czego się bardzo cieszę. Rozmawialiśmy o naszej współpracy w Sojuszu Północnoatlantyckim, jest to 20-lecie przystąpienia naszych państw do NATO – powiedział Mariusz Błaszczak po spotkaniu z Tiborem Benkoe ministrem obrony Węgier.

 
We wtorek, 19 marca minister obrony narodowej złożył wizytę w Budapeszcie. Ministrowie obrony podpisali list intencyjny w sprawie przystąpienia Polski do działającego na Węgrzech Centrum Doskonalenia NATO w zakresie medycyny wojskowej.
 
Minister Mariusz Błaszczak podziękował ministrowi Tiborowi Benkoe za zaangażowanie węgierskich żołnierzy w działalność Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północ - Wschód w Elblągu i Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie, a także za obecność żołnierzy wojsk węgierskich w centrach doskonalenia NATO w Polsce – ds. policji wojskowej i kontrwywiadu.
 
Ministrowie poruszyli kwestie wzmocnienia wschodniej flanki i zwiększonej sojuszniczej obecności w regionie a także funkcjonowania Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód w Elblągu, koordynującego działania batalionowych grup NATO, stacjonujących nad Bałtykiem i w regionie Morza Czarnego w ramach programów eFP (ang. enhanced Forward Presence) i tFP (ang. tailored Forward Presence).
 
Wspólne cele polityki obronnej Polski i Węgier podkreślił również minister Tibor Benkoe:
–  Podobnie widzimy sprawy obronne. Z Polską zupełnie identycznie myśleliśmy już w 2015 roku na temat nielegalnej imigracji, za co podziękowałem. W ramach zadań w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego myślimy podobnie w kwestii zagrożeń z południowego i wschodniego kierunku. Wymienię jedno z naszych zadań – misję ochrony przestrzeni powietrznej państw bałtyckich. Polska obecnie pełni tą misję, a później przejmą ją węgierskie siły powietrzne.
 
Minister Benkoe zaznaczył, że korzystając między innymi z doświadczeń Polski, planuje utworzenie 20-tysięcznych węgierskich wojsk terytorialnych do 2026 roku.
 
– Rozmawialiśmy o rozwoju naszych wojsk, polskiego i węgierskiego, o konieczności zwiększenia liczebności i modernizacji. Mówiliśmy także o doświadczeniach z tworzenia wojsk obrony terytorialnej, o całym systemie, dzięki któremu możemy włączyć do systemu obronnego wszystkich tych, którzy chcą służyć Ojczyźnie, chcą być gotowi, aby w sytuacji kryzysowej służyć swoim narodom – powiedział minister Mariusz Błaszczak.
 
Ministrowie rozmawiali również na temat współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Państwa V4 i Chorwacja 1 lipca rozpoczną dyżur grupy bojowej Unii Europejskiej. 
 
Minister Mariusz Błaszczak ogłosił, że kolejny dyżur wyszehradzkiej grupy bojowej odbędzie się w 2023 roku.
 
Szef MON zaznaczył również, że Polska ponownie będzie zaangażowana w misje ONZ. – Bardzo się cieszę, że Polska wraca w towarzystwie Węgier do misji UNIFIL w  Libanie. Dziękuję za to, że wspólnie żołnierze polscy z żołnierzami węgierskimi będą mogli w tej misji uczestniczyć – podkreślił.
 
Szefowie resortów obrony Polski i Węgier omówili  wyniki ostatniego spotkania ministrów obrony państw NATO i inicjatywy obronnej Unii Europejskiej, w tym kwestie unijnej współpracy obronnej PESCO.
 
Minister Mariusz Błaszczak złożył w Budapeszcie wieniec pod Pomnikiem Męczenników Katynia oraz wspólnie z węgierskim ministrem obrony Tiborem Benkoe zapalił znicze pod tablicami pamięci sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeja Przewoźnika, który zginął w katastrofie smoleńskiej i przy dwóch dębach posadzonych ku pamięci dwóch żołnierzy węgierskiego pochodzenia, zamordowanych w Katyniu: Aladara Emanuela Korompaya i Oskara Rudolfa Kühnela.
 
Podczas wizyty minister Błaszczak wręczył również Endre Mate, założycielowi grupy rekonstrukcyjnej Legion Wysockiego, Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
Prezydent Andrzej Duda przyznał Mate to odznaczenie za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowiska polonijnego na Węgrzech i za popularyzowanie historii polskiego oręża.
 
Legion Wysockiego zapewnia oprawę mundurową różnym wydarzeniom i obchodom.

>>> Galeria - Wzmocnienie współpracy wojskowej z Węgrami

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}