Zacieśniamy współpracę polsko-amerykańską w obszarze cyber
26.06.2019
- Cyberprzestrzeń to domena, która nie zna granic. Bez efektywnej i silnej współpracy sojuszniczej trudno w tej domenie skutecznie działać. Zawarte dzisiaj polsko-amerykańskie porozumienie wojskowe to efekt wielu miesięcy rozmów, spotkań na poziomie politycznym i wojskowym - powiedział Tomasz Zdzikot, sekretarz stanu w MON po podpisaniu polsko – amerykańskiej umowy o współpracy w cyberprzestrzeni.
Porozumienie podpisano 26 czerwca br. w Warszawie. Resort obrony narodowej reprezentował gen. bryg. Karol Molenda, dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, a stronę amerykańską gen. bryg. Maria A. Biank – Dyrektor Połączonego Centrum Operacji w Cyberprzestrzeni.
Celem umowy jest zsynchronizowana współpraca wojskowa w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz rozbudowa zdolności w dynamicznie zmieniającym się obszarze cyberbezpieczeństwa.
Na mocy porozumienia będą podejmowane działania skupione na wymianie informacji w takich dziedzinach, jak: cyberbezpieczeństwo, szkolenia, edukacja i umacnianie kolektywnej zdolności obronnej w cyberprzestrzeni. W ramach przeciwdziałania zagrożeniom, siły zbrojne obu krajów będą wspólnie rozwijać zdolności nastawione na skoordynowane działania obronne.
- To sytuacja, w której z jednej strony uzyskujemy dostęp do najlepszych praktyk i doświadczeń opracowanych przez Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych, z drugiej strony po stronie polskiej jest bardzo dużo kompetencji, bardzo dużo znakomitych ekspertów, którzy już dziś na bieżąco współpracują z wojskami amerykańskimi i stanowią wartość dodaną dla rozwoju naszego wspólnego bezpieczeństwa – podkreślił wiceminister Zdzikot.
Sekretarz stanu w MON przypomniał, że współpraca polsko-amerykańska w obszarze cyberbezpieczeństwa jest ścisła, a zawarte dzisiaj porozumienie umożliwi jej dalszą intensyfikację.
- To porozumienie formułuje ramy naszej współpracy. Mówimy o kilku sferach, to po pierwsze wspólne ćwiczenia, efektywna i pogłębiona wymiana informacji oraz wspólne rozwijanie zdolności operacyjnych do działania w cyberprzestrzeni. Już dziś bardzo blisko współpracujemy z wojskami amerykańskimi. Niedawno w ramach ćwiczeń Locked Shields w ramach polskiego zespołu brali również udział oficerowie Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Wczoraj rozpoczęły się ćwiczenia Baltic Ghost organizowane wspólnie przez Dowództwo Amerykańskie w Europie oraz przez Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni działające w Ministerstwie Obrony Narodowej - mówił wiceminister.