Zawsze gotowi, zawsze blisko by nieść pomoc potrzebującym i stać na straży bezpieczeństwa Ojczyzny
30.09.2023
Terytorialsi są gotowi do działania zarówno w czasie pokoju, kryzysu, jak i wojny. Współdziałają z żołnierzami wojsk operacyjnych oraz innymi służbami i formacjami mundurowymi. 30 września w Rzeszowie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka odbyły się główne uroczystości z okazji święta Wojsk Obrony Terytorialnej. Święto WOT przypada dokładnie 27 września – w dniu rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Ta data ma szczególne znaczenie dla Wojsk Obrony Terytorialnej, z uwagi na charakter formacji i dziedziczenie tradycji żołnierzy podziemia niepodległościowego.
Za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. Władcy Kremla postanowili odbudować swoje imperium. Najlepszą odpowiedzią, najsilniejszą odpowiedzią na te zagrożenia jest budowanie siły Wojska Polskiego, a żołnierze wojsk obrony terytorialnej stanowią bardzo ważną część, bardzo ważny rodzaj sił zbrojnych
- mówił w trakcie spotkania z żołnierzami WOT minister Mariusz Błaszczak.
Uroczystości w Rzeszowie były okazją do podziękowania żołnierzom za ich służbę. Prezydent RP wręczył żołnierzom WOT „Medale za długoletnią służbę”, a minister M. Błaszczak medale „Za zasługi dla Obronności Kraju” oraz 4. Warmińsko – Mazurskiej Brygadzie OT wyróżnienie Przodujący Oddział Wojska Polskiego.
Dziękując żołnierzom za ich służbę prezydent A. Duda powiedział, nawiązując do tradycji jakie dziedziczy WOT:
Stanowicie jeden z podstawowych filarów, na których opiera się bezpieczeństwo Rzeczypospolitej. (…) Ci, którzy brali udział w tej wielkiej batalii o odzyskanie niepodległej Polski, odchodzą. Jest ich coraz mniej. Dziękuję, że o nich pamiętacie i oddajecie im cześć. To fundamentalnie ważne dla budowy postaw patriotycznych i rozwoju następnych pokoleń.
Minister M. Błaszczak przekazał także żołnierzom WOT w dniu ich święta Księgę Armii Krajowej „Przesłanie dla pokoleń”.
Chciałbym, aby Księga Armii Krajowej stanowiła drogowskaz dla działania i służby żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. (…) Księga składa się ze wspomnień i uwag żołnierzy Armii Krajowej. Pokolenia, które odchodzi i zostawia nam swoje przesłanie
– mówił w trakcie uroczystości minister M. Błaszczak.
Dodał, że terytorialsi są wierni testamentowi przekazanemu im przez kombatantów AK, czyli poświęceniu w służbie ojczyźnie
WOT dziedziczy tradycje polskiego podziemia niepodległościowego, również Armii Krajowej. Ten wyjątkowy projekt – Księgę „Przeslanie dla pokoleń” zrealizowało Ministerstwo Obrony Narodowej w 80. rocznicę powstania Armii Krajowej. Od dziś Księga Armii Krajowej „Przesłanie dla pokoleń” jest dostępna na stronie internetowej https://przeslanieak.wp.mil.pl/ , a głos pokolenia wybrzmi również w wersji audio. Na stronie znajduje się także bogata oferta materiałów edukacyjnych, o tej wyjątkowej dla polskiej niepodległości formacji.
„Tylko drzewa o silnych korzeniach przetrwają burzę” – to jeden z cytatów Księgi Armii Krajowej „Przesłanie dla pokoleń”. Twórcy Księgi chcieli dotrzeć do żyjących żołnierzy AK i uwiecznić ich przesłanie do kolejnych pokoleń Polaków. Zbieranie świadectw żołnierzy AK było projektem ogólnopolskim. Wpisy do Księgi stanowią spójny testament, który odwołuje się do spraw i wartości nieprzemijających. Bohaterowie Księgi zachęcają nas do wzięcia odpowiedzialności za przyszłość Ojczyzny. Księga stanowi również znakomity portret zbiorowy odchodzącego już pokolenia.
Uroczystość w Rzeszowie zakończyła defilada pododdziałów i prezentacja sprzętu wojskowego. Była to okazja, aby zobaczyć sprzęt wykorzystywany przez żołnierzy WOT oraz najnowszy sprzęt Sił Zbrojnych RP – czołgi Abrams, armatohaubice KRAB i K9, samobieżne moździerze RAK, Kołowe Transportery Opancerzony Rosomak, itd.
***
Od początku istnienia WOT powstało: osiemnaście Brygad Obrony Terytorialnej, Centrum Szkolenia WOT, Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki, Batalion Dowodzenia WOT i Jednostka GRYF. Uruchomiona została również szkoła podoficerska SONDA i kurs kształcący kadry oficerskie - Agrykola. W czerwcu ub. roku sformowano trzy kolejne brygady – 18. Stołeczną, 19. Nadbużańską i 20. Przemyską - BOT.
***
Od marca 2020 r. – żołnierze WOT na terenie całej Polski wspierali administrację państwową i samorządową w walce z pandemią. Żołnierze WOT byli obecni w placówkach medycznych, domach pomocy społecznej oraz przy organizacji punktów wymazowych „drive thru”. Od września 2021 r. – codziennie kilkuset Terytorialsów wspiera operację Straży Granicznej w ochronie granicy Polski przed działaniami hybrydowymi i nielegalnymi przekroczeniami imigrantów na odcinku z Białorusią. Wspólnie z wojskami operacyjnymi, funkcjonariuszami policji i SG prowadzone są piesze i kołowe patrole dzienno – nocne. W prowadzenie obserwacji zaangażowane są też grupy Bezzałogowych Statków Powietrznych. W ochronę granicy zmianowo zaangażowane są wszystkie brygady WOT. Od lutego 2022 r. – żołnierze WOT po napaści Rosji na Ukrainę nieśli pomoc uchodźcom z Ukrainy.
>>> GALERIA - Święto Terytorialsów z udziałem Prezydenta RP i szefa MON