Zespół Ochrony Praw Żołnierzy zapewni pomoc prawną żołnierzom Wojska Polskiego
23.10.2024
- Chciałem poinformować żołnierzy Wojska Polskiego – nie tylko tych, którzy są tutaj w Kazuniu, ale i wszystkich za pośrednictwem mediów – o utworzeniu Zespołu Ochrony Praw Żołnierzy. (…) Służba wiąże się z wielkim zaszczytem, ale to też wielka odpowiedzialność. Jeżeli dochodzi do sytuacji trudnych, w których wobec jakiegoś żołnierza jest prowadzone dochodzenie, postępowanie, czy dochodzi do skierowania wniosku do prokuratury lub sądu, żołnierz nie może być sam. Kiedy dochodzi do jakiegoś sporu prawnego, konfliktu, który może przerodzić się w działania wymiaru sprawiedliwości – żołnierz nie będzie pozostawiony sam - powiedział wicepremier Władysław Kosiniak - Kamysz w Kazuniu.
23 października br. w czasie spotkania z żołnierzami w 2 Mazowieckim Pułku Saperów szef MON poinformował o rozpoczęciu prac Zespołu Ochrony Praw Żołnierzy.
- W ustawie, którą przyjęliśmy w połowie tego roku, znalazły się również przepisy dotyczące zespołu pomocy prawnej, wsparcia prawnego dla żołnierzy Wojska Polskiego, aby nie byli osamotnieni w momentach trudnych. Zmieniamy to, co przez wiele lat było niedociągnięciem, niedopatrzeniem – pozostawienie żołnierza w takiej sytuacji samego. Będą delegowani do tego prawnicy, zatrudnieni w ministerstwie lub w jednostkach podległych, ale również w każdym regionie będą delegowani adwokaci, którzy będą dostępni do udzielania porad prawnych lub reprezentowaniu żołnierza, jeżeli taka konieczność zajdzie. (…) Będziemy rozwijać ten zespół. Będziemy rozwijać pomoc prawną dla wszystkich żołnierzy, którzy znajdą się w takiej sytuacji. Służba dla ojczyzny to zaszczyt. Służba dla ojczyzny to odpowiedzialność. Rzeczpospolita Polska będzie was otaczać opieką i ochroną, nawet w momentach bardzo trudnych, które wymagają takiego wsparcia
- zaznaczył wicepremier W. Kosiniak-Kamysz.
Utworzenie Zespołu stanowi odpowiedź na zapotrzebowanie świadczenia pomocy prawnej żołnierzom zawodowym i niezawodowym objętym postępowaniami karnymi wszczętymi w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych.
Żołnierze Wojska Polskiego wykonują obowiązki służbowe w warunkach o zwiększonym ryzyku narażenia na odpowiedzialność karną, stąd potrzeba powołania podmiotu świadczącego pomoc prawną żołnierzom.
- Chciałbym powiedzieć też kilka słów o 2. Mazowieckim Pułku Saperów, bo wspomniałem, że to jednostka niezwykła. We wszystkich akcjach, które w tym roku, w działaniach militarnych czy pozamilitarnych, były prowadzone przez Wojsko Polskie, 2 Mazowiecki Pułk Saperów brał udział. Zaczęło się już na wiosnę, od wojskowego zgrupowania zadaniowego w Wyszkowie, w Sochaczewie i działań związanych z akcją przeciwpowodziową. Ten rok to nie tylko powódź czy zagrożenie powodziowe na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i południu Polski, ale także działania związane z podtopieniami i możliwością wystąpienia powodzi w województwie mazowieckim. (…) Od trzech lat pułk bierze udział w zabezpieczeniu granicy państwowej – granicy polsko-białoruskiej. To 500 kilometrów dróg – szanowni Państwo, to ogromne zaangażowanie logistyczne i inżynieryjne w utwardzenie dróg i umożliwienie przemieszczania się w okolicach granicy
– mówił po spotkaniu saperami szef MON.
>>> GALERIA - Szef MON ogłosił rozpoczęcie funkcjonowania Zespołu Ochrony Praw Żołnierzy
***
2 Pułk Saperów jest jednostką inżynieryjną, która przeznaczona jest do wykonywania wsparcia inżynieryjnego podczas działań bojowych i operacji pokojowych. Może również wykonywać zadania niemilitarne w ramach zwalczania klęsk żywiołowych oraz usuwania ich skutków. Żołnierze pułku obecnie są zaangażowani w zwalczanie skutków powodzi w województwach opolskim i dolnośląskim oraz realizacje programu Tarcza Wschód.