Zmodernizowana klinika szpitala „na Szaserów”
30.05.2019
- To niezwykle istotne, aby lekarz w mundurze był wzorem i kojarzył się z poświęceniem i ratowaniem życia i zdrowia. Jestem dumny z tego, że Wojskowy Instytut Medyczny tak pięknie się rozwija - powiedział Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej podczas otwarcia jednej ze zmodernizowanych klinik warszawskiego szpitala.
Minister wziął udział 30 maja br. w otwarciu wyremontowanej i doposażonej Kliniki Pediatrii, Nefrologii i Alergologii Dziecięcej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.
Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że Wojskowy Instytut Medyczny jest jedną z najlepszych instytucji medycznych w Polsce. Szef MON przypomniał, że WIM jest otwarty dla wszystkich pacjentów: wojskowych i cywilnych:
- Wojskowy Instytut Medyczny to silna marka, to instytucja, która należy do najlepszych w Polsce. Bardzo się cieszę z tego, że Wojskowy Instytut Medyczny jest właśnie takim szpitalem.
Podczas wizyty w wojskowym szpitalu na ulicy Szaserów w Warszawie, szef MON przypomniał, że WIM rozwija się także poprzez tworzenie nowej filii w Legionowie. Minister podjął decyzję o budowie nowego szpitala ze względu na wzrost liczby żołnierzy Wojska Polskiego i tworzeniem 18. dywizji zmechanizowanej zlokalizowanej na wschód od Wisły.
- Filia Wojskowego Instytutu Medycznego w Legionowie będzie służyła przede wszystkim żołnierzom Wojska Polskiego, ale także będzie otwarta dla wszystkich mieszkańców. To są te dobre wiadomości; to jest powód do tego, żebyśmy byli dumni i usatysfakcjonowani z tego, że Wojsko Polskie stoi na straży naszego bezpieczeństwa – powiedział minister.
Podczas uroczystości z udziałem pary prezydenckiej, minister wręczył akt mianowania na stopień kapitana Wojska Polskiego porucznikowi Jackowi Siewierzowi – lekarzowi WIM, który z narażeniem własnego życia ratował pacjenta – pilota leczonego w komorze hiperbarycznej pod wodą. Aby to zrobić, między innymi przekazał mu swój aparat tlenowy, co stanowiło poważne zagrożenie dla jego własnego zdrowia. Kapitan Jacek Siewiera postawił również właściwą diagnozę, zaproponował i zrealizował procedurę medyczną, która ostatecznie doprowadziła do powrotu leczonego pilota do zdrowia.
Podczas spotkania z personelem kliniki, prezydent Andrzej Duda odznaczył kierownika kliniki dr. nauk med. Bolesława Kalickiego i członków personelu medycznego szpitala.
***
Klinika Pediatrii, Nefrologii i Alergologii Dziecięcej WIM wchodząca w skład Wojskowego Instytutu Medycznego (Centralny Szpital Kliniczny MON) leczy pacjentów od pierwszych tygodni życia do 18-go roku życia. Zajmuje się dziećmi z chorobami infekcyjnymi, chorobami układu oddechowego, przewodu pokarmowego, układu moczowego, diagnozuje dzieci z podejrzeniem zaburzeń odporności.
Klinika została gruntownie odnowiona. W ramach przeprowadzonych prac modernizacyjnych przebudowano wszystkie pomieszczenia kliniki, wymieniono też wszystkie instalacje.
Po kapitalnym remoncie stworzono dogodne warunki dla małych pacjentów. Powstały komfortowe, klimatyzowane sale chorych wyposażone w łazienki. Pracownie wyposażono w nowoczesny sprzęt diagnostyczno-leczniczy, zadbano też o dobre warunki pracy dla lekarzy, pielęgniarek i personelu pomocniczego uzbrajając stanowiska pracy w najnowocześniejszy sprzęt informatyczny i audiowizualny. Dzieciom w trakcie pobytu w klinice będą mogli towarzyszyć rodzice. Do ich dyspozycji przygotowano miejsca do odpoczynku.
Prace remontowo-budowlane zrealizowano w ciągu 9 miesięcy. Na realizację projektu Wojskowy Instytut Medyczny otrzymał dofinansowanie w wysokości niemal 13 milionów złotych.
W ramach inwestycji dla kliniki zakupiony został nowoczesny sprzęt medyczny. Na wyposażeniu są: najwyższej jakości kardiomonitory, aparat USG, aparat USG do oceny zalegania moczu w pęcherzu, defibrylatory, pompy infuzyjne, inhalatory, zestaw do badania urodynamicznego czy rejestratory holterowskie ciśnienia krwi i EKG. Wszystko to, aby podnieść wygodę i komfort dzieci przy jednoczesnym zapewnieniu jak najwyższej efektywności badania.
W klinice pracuje młody, prężnie działający, stale podnoszący swoje kwalifikacje zespół lekarzy i pielęgniarek. Klinika systematycznie szkoli młodych lekarzy w dziedzinie pediatrii, organizuje kursy specjalizacyjne i doskonalące dla lekarzy i pielęgniarek.
***
Wojskowy Instytut Medyczny – Centralny Szpital Kliniczny MON, nazywany „szpitalem przy Szaserów”, należy do największych, wieloprofilowych, placówek ochrony zdrowia w Polsce. Posiada akredytację Ministra Zdrowia oraz systemy zarządzania jakością w zakresie normy ISO i AQAP. W krajach NATO wiodący szpital wojskowy – odgrywa ważną rolę w systemie bezpieczeństwa całego państwa, leczący m.in. rannych na służbie żołnierzy i funkcjonariuszy. Szpital to też istotne centrum kształcenia medyków oraz prężny ośrodek naukowo-badawczy. Co roku blisko 3 tysiące pracowników z 44 klinik, oddziałów i zakładów niesie pomoc około 100 tysiącom pacjentów.
Filia WIM w Legionowie
Z inicjatywy Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej w Legionowie powstanie nowy wojskowy szpital, który będzie filią Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM) w Warszawie. Według założeń, szpital będzie przystosowany do jednoczesnej hospitalizacji 90 pacjentów. Będzie miał 5 kondygnacji naziemnych i podziemny parking. W ramach nowej inwestycji planowane jest także utworzenie bloku operacyjnego, składającego się z 2 sal operacyjnych oraz oddziałów szpitalnych. Zatrudnienie w nowym szpitalu znajdzie blisko 250 osób. Nowy szpital, z rozszerzona ofertą opieki medycznej, będzie dostępny dla wszystkich mieszkańców Legionowa i regionu.