W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Żołnierze wspierają działania ratownicze na całym obszarze dotkniętym powodzią

18.09.2024

Dziś w akcjach przeciwpowodziowych, ewakuacji mieszkańców i udzielaniu im wszelkiej pomocy zaangażowanych jest ponad 14 tys. żołnierzy.

20240917-GUB_6390-Poprawione-Szum

Nadal pozostają w użyciu śmigłowce wojskowe m.in. do transportu żywności i ewakuacji. Uruchomiono także bezzałogowe statki powietrzne (BSP) do monitorowania bieżącej sytuacji nad terenami objętymi powodzią.

2. Wojskowy Szpital Polowy utworzył w Nysie placówkę medyczną poziomu I i jest gotowy do udzielania pomocy medycznej powodzianom, którzy mają utrudniony postęp do placówek służby zdrowia. 1. Wojskowy Szpital Polowy z Bydgoszczy pozostaje w dwunastogodzinnej gotowości do skierowania w rejon operacji polową placówkę medyczną poziomu I.

Uruchomiono kontenerowe kuchnie polowe i wydawane są ciepłe posiłki w Lądku Zdroju, Stroniu Śląskim i Kłodzku. Kontynuujemy wydawanie potrzebującym mieszkańcom suchych racji żywnościowych.

Siły Zbrojne wydzieliły 48 cystern do dystrybucji wody, które są rozdzielane we Wrocławiu do wskazanych rejonów.

Główne działania wojska realizowane w ciągu ostatniej doby:

  • umacnianie wałów przeciwpowodziowych w miejscowościach Krosno Odrzańskie, Małomice, Szprotawa, Oława, Kantorowice, Nysa, Brzeziny, Kędzierzyn-Koźle, Kolonia Popielowska, Oława, Łany, Marszowice, Jelcz Laskowice, Legnica, Kamień Ząbkowicki;
  • prowadzenie ewakuacji m.in. z Lewina Brzeskiego, Grodków, Nysy, Prudnika; Siły Zbrojne wspierały Państwową Straż Pożarną w ewakuacji ponad 242 osób, w tym 7 dzieci. Łącznie od początku operacji ewakuowano przy wsparciu wojska ok. 4 tys. osób;
  • prowadzenie patroli: 500 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej prowadzi wspólnie z policją działania prewencyjne, zabezpieczające i chroniące dobytek osób, które z powodu powodzi musiały opuścić swoje domy i firmy;
  • rozwinięto kolejne zespoły drogowe, które realizowały zadania usuwania zniszczeń popowodziowych;
  • na bazie pułków przeciwchemicznych utworzone zostały zespoły zadaniowe, które zajmują się dezynfekcją domów i sprzętów na terenach popowodziowych.

Całością sił używanych w operacji dowodzi Dowódca WOT.

>>> GALERIA - Trwa walka z piętrzącą się wodą

>>> GALERIA - Ewakuacja mieszkańców Stronia Śląskiego i Kłodzka

>>> GALERIA - Black Hawk specjalsów w akcji!

>>> GALERIA - Lewin Brzeski zalany w 80 procentach

>>> GALERIA - Woda wdarła się na ulice Kłodzka

>>> GALERIA - Fala powodziowa przechodzi przez Oławę

>>> GALERIA - Dramatyczna sytuacja w Lewinie Brzeskim

>>> GALERIA - Fala kulminacyjna dotarła do Brzegu

>>> GALERIA - Załogi polskich i czeskich śmigłowców niosą pomoc

{"register":{"columns":[]}}