Zostań Żołnierzem RP - nowy system rekrutacji już działa
18.09.2020
- Bezpieczeństwo jest warunkiem rozwoju naszej ojczyzny. Żeby Polska była bezpieczna, na straży tego bezpieczeństwa stoi Wojsko Polskie. Żeby Wojsko Polskie mogło wypełniać swoje obowiązki musi być liczniejsze. Temu służy proces tworzenia nowych jednostek. Żeby wojsko było liczniejsze wprowadziliśmy – najpierw – kampanię Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej, a teraz wprowadziliśmy nową formułę naboru - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w Lubinie.
W piątek, 18 września szef MON spotkał się w Wojskowym Centrum Rekrutacyjnym z kandydatami na żołnierzy Wojska Polskiego. Zgodnie z zapowiedzią ministra we wrześniu 2020 roku rozpoczęła się reforma systemu rekrutacji do Wojska Polskiego. Do tej pory był on zbyt długi i zbiurokratyzowany. Nowy opiera się na szerokiej dostępności oraz nowoczesnym podejściu rekrutacyjnym. Procedury skrócono i przyspieszono.
- Dzięki zmianom w rekrutacji do wojska można zgłosić swoją deklarację przez Internet. Na portalu Zostań Żołnierzem RP w ciągu stosunkowo krótkiego czasu zostało złożonych ponad 5 tys. deklaracji. (…) W nowym systemie rekrutacji chodzi o to, by kryteria naboru były jasne, a procedury krótkie, szybkie i proste. Temu właśnie służy zmiana, którą wprowadziliśmy. Powołane zostały Wojskowe Centra Rekrutacji – powiedział w Lublinie szef MON.
Minister Błaszczak podkreślił, że zasadą działania WCR będzie fakt ich funkcjonowania w miejscach, w których mieszkają kandydaci do wojska.
- Wcześniej to było tak, że były punkty rekrutacyjne ściśle określone i ustalone i do tych punktów zjeżdżali się w zasadzie kandydaci z całego województwa. Teraz podejście jest inne, niejako Wojskowe Centra Rekrutacyjne przybywają do kandydatów. Takie postępowanie w WCR zajmuje jeden, maksymalnie dwa dni. W czasie takiego postępowania jest rozmowa kwalifikacyjna, rozmowa z psychologiem, jest też oczywiście badanie lekarskie – poinformował minister.
Zmiany w systemie rekrutacji dotyczą także szkolenia przygotowawczego. Zostało ono skrócone, ale jednocześnie będzie intensywniejsze.
- Te zmiany były konieczne. Zależało nam na tym, żeby kandydaci do wojska nie byli zniechęcani. A tak zdarzało się niestety. Postępowania rekrutacyjne trwały nawet pół roku. To było niedopuszczalne. Stąd zmiany, które właśnie nastąpiły. Bardzo się cieszę z tego, że ten program funkcjonuje – powiedział szef MON.
Od początku września działa innowacyjny portal rekrutacyjny https://www.zostanzolnierzem.pl, który pozwala na założenie konta i prowadzenie rekrutacji przez internet. Od momentu uruchomienia platformy wnioski przez internet złożyło ponad 5 tys. ochotników.
***
Wszystkie te działania – czyli uproszczenie systemu, jego informatyzacja i odbiurokratyzowanie, a także skrócenie całej procedury wraz ze szkoleniem podstawowym, ma doprowadzić do realnego wzrostu liczby żołnierzy Wojska Polskiego i odtworzeniu rezerw. Zwiększanie liczebności polskiego wojska to jeden z najważniejszych priorytetów szefa MON. W tej chwili w Siłach Zbrojnych RP służy 107 tys. żołnierzy zawodowych oraz ponad 20 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Co stanowi wzrost o ponad 33 tys. więcej żołnierzy niż przed pięcioma laty. To efekt kampanii Ministerstwa Obrony Narodowej „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, której celem jest popularyzowanie służby wojskowej oraz zwiększenie liczebności Wojska Polskiego.