Kolegium
Kolegium Prokuratorii Generalnej jest organem doradczym, któremu Prezes PGRP może powierzyć przygotowywanie, zatwierdzanie lub opiniowanie w szczególności:
- opinii, analizy lub raportu przygotowanego dla Prezesa Rady Ministrów;
- opinii amicus curiae w postępowaniach przed sądami powszechnymi, sądami administracyjnymi, Sądem Najwyższym oraz Trybunałem Konstytucyjnym;
- stanowiska co do istotnego zagadnienia prawnego budzącego wątpliwości w orzecznictwie;
- stanowiska co do innego zagadnienia prawnego istotnego z punktu widzenia interesu Rzeczypospolitej Polskiej;
- stanowiska co do innego zagadnienia dotyczącego działalności Prokuratorii Generalnej, a w szczególności:
- kodeksu dobrych praktyk, w zakresie wykonywania zadań i czynności w Prokuratorii Generalnej,
- regulaminu wewnętrznego urzędowania,
- zasad awansowania, dokonywania ocen okresowych i nagradzania radców, referendarzy i innych pracowników Prokuratorii Generalnej.
W skład Kolegium Prokuratorii Generalnej wchodzi nie więcej niż 24 osoby, w tym:
- Prezes Prokuratorii Generalnej i wiceprezesi Prokuratorii Generalnej.
- Powoływani i odwoływani przez Prezesa Prokuratorii Generalnej radcowie wyróżniający się w szczególny sposób doświadczeniem i wiedzą prawniczą.
- Trzej członkowie powoływani i odwoływani przez Prezesa Rady Ministrów oraz inne osoby powołane i odwoływane przez Prezesa Prokuratorii Generalnej w liczbie nie większej niż siedem spośród osób w szczególny sposób wyróżniających się doświadczeniem i wiedzą prawniczą, których działalność nie pozostaje w sprzeczności z prawami i interesami chronionymi przez Prokuratorię Generalną.
Obecnie w Kolegium zasiadają:
- Pan Mariusz Haładyj
- Pan Marek Miller
- Pan Artur Woźnicki
- Pani Luiza Modzelewska
- Pan Paweł Dobroczek
- Pan Andrzej Górny
- Pan Piotr Kaczorkiewicz
- Pani Agnieszka Kilanowska-Świerczyńska
- Pani Agnieszka Kurach
- Pani Małgorzata Ostrowska
- Pan Łukasz Paszka
- Pani Małgorzata Sieńko
- Pan Maciej Szczerba
- Pani Maria Twaróg
- Pan Cezary Mik
- Pan Maciej Mataczyński
- Pan Przemysław Sobolewski
- Pan Witold Borysiak
- Pan Artur Nowacki
- Pan Marcin Smaga
- Pan Tomasz Sójka
- Pan Marek Szydło
Biogramy członków Kolegium:
Pan Andrzej Górny - Radca Prokuratorii Generalnej RP, radca prawny, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II (kierunki: prawo, administracja). Prowadził zajęcia dla studentów z zakresu materialnego prawa administracyjnego, procedury administracyjnej i orzecznictwa sądowoadministracyjnego. W latach 2008 - 2017 pracował w Biurze Prawnym GDDKiA świadcząc pomoc prawną przy projektach związanych z przygotowaniem i realizacją inwestycji infrastrukturalnych. Od czerwca 2017 r. związany z PGRP.
Pani Agnieszka Kilanowska-Świerczyńska - radca Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej w Departamencie Prawa Międzynarodowego i Europejskiego. Reprezentuje RP w międzynarodowych arbitrażach inwestycyjnych. Posiada doświadczenie w dziedzinie prawa Unii Europejskiej i prawa ochrony konkurencji, w tym prowadzenia postępowań notyfikacyjnych przed Komisją Europejską.
Pani Agnieszka Kurach - absolwentka z wyróżnieniem Wydziału Prawa i Administracji UW. W takcie studiów ukończyła program Szkoły Prawa Niemieckiego na UW oraz odbyła stypendium na Uniwersytecie w Regensburgu. W 2004r. ukończyła aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie i uzyskała tytuł zawodowy radcy prawnego. W latach 2007-2010 pełniła funkcję wicedziekan OIRP w Warszawie ds. aplikacji radcowskiej. W Prokuratorii Generalnej pracuje od października 2006r. na stanowisku radcy i wicedyrektor Departamentu Studiów i Analiz. Była zaangażowana w wiele precedensowych i skomplikowanych spraw prowadzonych przez Prokuratorię, także tych rozstrzygniętych przez Sąd Najwyższy. Oprócz pracy zawodowej prowadziła wiele szkoleń z zakresu prawa cywilnego materialnego i procesowego, w tym także najbardziej wymagające ale i satysfakcjonujące, przygotowanie kandydatów do zawodowych egzaminów prawniczych.
Pani Małgorzata Ostrowska - Radca prawny. Radca Prokuratorii Generalnej. Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w obsłudze prawnej organów administracji publicznej i spółek. Specjalizuje się w obszarze prawa cywilnego i administracyjnego, w tym w zakresie inwestycji infrastrukturalnych, IT, prawa zamówień publicznych. Posiada praktykę w prowadzeniu sporów sądowych oraz znaczące doświadczenie w procesach negocjacyjnych.
Pan Łukasz Paszka - absolwent Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, radca prawny i radca Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej. Pracował w Ministerstwie Sprawiedliwości, gdzie m.in. brał udział w opracowaniu i prowadził prace legislacyjne nad szeregiem nowelizacji Kodeksu Cywilnego i Kodeksu Postępowania Cywilnego oraz w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, jako dyrektor Biura Prawnego.
Pani Małgorzata Sieńko - radca prawny, od 2007 r. radca Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa , a następie Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej, wykładowca Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Jest współautorem: komentarza do KPC (red. M. Manowska), komentarza do ustawy o Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej (red. L Bosek i M. Dziurda ) oraz komentarza do nowelizacji KPC z 2019 r. (red. T. Zembrzuski)
Pan Maciej Szczerba - radca Prokuratorii Generalnej, wykonujący czynności służbowe w Departamencie Opinii Prawnych, Negocjacji i Mediacji. W 2015 roku ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim. Pracę w Prokuratorii Generalnej rozpoczął w 2016 roku na stanowisku asystenta, a od 2017 roku kontynuował zatrudnienie jako referendarz. W 2020 roku awansował na radcę Prokuratorii Generalnej. Z wyróżnieniem ukończył Podyplomowe Studia Negocjacji, Mediacji i Innych Alternatywnych Metod Rozwiązywania sporów na Uniwersytecie Warszawskim. Po zakończeniu aplikacji radcowskiej, w 2019 roku złożył egzamin zawodowy uzyskując najlepszy wynik w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie.
Pan Witold Borysiak - Doktor nauk prawnych, adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości. Pracował w Departamencie Studiów i Analiz Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa oraz jako asystent sędziego w Trybunale Konstytucyjnym. Autor wielu publikacji z zakresu prawa prywatnego m.in. współautor komentarzy do kodeksu cywilnego, kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz Konstytucji.
Pan Artur Nowacki - dr hab. nauk prawnych, pracownik naukowy Katedry Prawa Handlowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, radca prawny w Warszawie, autor około 100 pozycji naukowych poświęconych prawu spółek, prawu upadłościowemu i restrukturyzacyjnemu, arbitrażowi, umowom handlowym, papierom wartościowym, prawu bankowemu
Pan Marcin Smaga - doktor nauk prawnych, radca prawny, adiunkt w Katedrze Publicznego Prawa Gospodarczego i Polityki Gospodarczej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor publikacji na temat problematyki prawnej i ekonomicznej zamówień publicznych oraz funkcjonowania jednostek sektora finansów publicznych.
Pan Marek Szydło - Pracownik naukowy Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie jest kierownikiem Zakładu Prawa Konkurencji i Regulacji Sektorowej. Pełni funkcję Przewodniczącego Rady Legislacyjnej (XIII kadencji) przy Prezesie Rady Ministrów. Radca prawny. Autor licznych opinii i ekspertyz prawnych dla instytucji publicznych i przedsiębiorstw sektora publicznego.