W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prokuratoria Generalna publikuje rekomendacje dot. umów o doradztwo prawne

25.10.2023

Kodeks

W zakładce Rekomendacje i wzory postanowień umów dostępne są już kolejne rekomendacje Prokuratorii Generalnej dotyczące kontraktów. Tym razem odnoszą się one kompleksowo do postanowień umów o doradztwo prawne.

Asumpt do opracowania Rekomendacji stanowiło doświadczenie Prokuratorii Generalnej związane z opiniowaniem tego rodzaju umów zawieranych przez podmioty reprezentujące Skarb Państwa lub państwowe osoby prawne.

Rekomendacje obejmują kompleksowo materię stanowiącą przedmiot umów o doradztwo prawne. Zawierają praktyczne wskazówki dot. konstruowania takich umów. Poruszają takie zagadnienia szczegółowe jak m.in.:

  • zasady wykonywania doradztwa prawnego – z uwzględnieniem, że może mieć ono różnorodne formy,
  • sposób formułowania umów ramowych o doradztwo prawne,
  • rozliczenia stron – w zakresie wynagrodzenia zleceniobiorcy, kosztów ponoszonych w związku z wykonywaniem doradztwa, zasad płatności, sprawozdawczości itp.,
  • zapewnienie poufności stanowiącej fundament relacji doradca - zleceniodawca,
  • praw autorskich, jakie wiązać się mogą z utworami tworzonymi na podstawie umowy o doradztwo prawne,
  • ochrona danych osobowych w związku z zawarciem i wykonywaniem umowy,
  • odpowiedzialność stron i kary umowne,
  • rozwiązanie umowy,

Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem!

Przypominamy też, że zgodnie z art. 20 ustawy o Prokuratorii Generalnej RP uzyskanie przez podmioty reprezentujące Skarb Państwa oraz osoby zastępowane przez Prokuratorię będące państwowymi osobami prawnymi opinii Prokuratorii o projekcie umowy o doradztwo prawne jest obowiązkowe, jeśli:

(a)     wysokość wynagrodzenia przewidzianego łącznie za świadczone usługi przekracza kwotę 500.000 zł netto w stosunku rocznym albo

(b)     maksymalna wysokość wynagrodzenia nie jest określona.

Obowiązek uzyskania opinii dotyczy również zmiany umowy o doradztwo prawne podwyższającej wynagrodzenie do kwoty przekraczającej 500.000 zł netto w stosunku rocznym.

Materiały

Rekomendacje​_doradztwo​_prawne
Rekomendacje​_doradztwo​_prawne.pdf 0.28MB
{"register":{"columns":[]}}