Sąd miejsca postępowania arbitrażowego uchyla niekorzystny dla Polski wyrok
25.02.2022
Francuskojęzyczny trybunał pierwszej instancji w Brukseli, działając jako sąd miejsca arbitrażu, uchylił wyrok inwestycyjnego trybunału arbitrażowego wydany w postępowaniu prowadzonym na podstawie traktatu o stosunkach handlowych i gospodarczych między Rzecząpospolitą Polska a Stanami Zjednoczonymi Ameryki. Stwierdzone przez trybunał arbitrażowy naruszenie traktatu polegało na rzekomej odmowie wymiaru sprawiedliwości w postępowaniu cywilnym przed polskim Sądem Najwyższym w sprawie dotyczącej amerykańskiego inwestora.
Belgijski sąd stwierdził, że wyrok trybunału arbitrażowego naruszał międzynarodowy porządek publiczny ponieważ trybunał arbitrażowy zastosował pojęcie odmowy wymiaru sprawiedliwości w sposób rażąco sprzeczny z prawem publicznym międzynarodowym. Sąd belgijski podzielił stanowisko Polski, zgodnie z którym polski Sąd Najwyższy nie działał w sposób oczywiście dyskryminacyjny względem amerykańskiego inwestora. Co więcej, rzekome naruszenia przepisów postępowania, do jakich miało dojść w postępowaniu przed polskim Sądem Najwyższym, nawet w przypadku gdyby istotnie miały miejsce, nie byłyby wystarczające do stwierdzenia odmowy wymiaru sprawiedliwości.
Z uwagi na fakt, że wyrok został uchylony w oparciu o najdalej idący argument podniesiony przez Polskę, belgijski sąd nie uznał za konieczne rozpoznawania pozostałych zarzutów podniesionych w skardze.
Rzeczpospolita Polska była reprezentowana w postępowaniu przed sądem belgijskim przez brukselski oddział kancelarii Liedekerke Wolters Waelbroeck Kirkpatrick oraz przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Prokuratoria Generalna RP brała udział w postępowaniu we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy o Prokuratorii Generalnej RP.