Podsumowanie szkolnego programu edukacji antytytoniowej „BIEG PO ZDROWIE”
Dnia 13 maja br pracownice Powiatowej Stacji Sanitarno -Epidemiologicznej w Gorzowie Wlkp. wzięły udział w podsumowaniu szkolnego programu edukacji antytytoniowej „BIEG PO ZDROWIE”.
To na nas – osobach dorosłych – spoczywa odpowiedzialność za przebieg rozwoju najmłodszych. Profilaktyka palenia tytoniu jest ważnym zadaniem i powinna być na stałe wpisana w działania edukacyjno-wychowawcze.
Realizacja ww.programu edukacyjnego odbyła się za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku odbiorców. Podstawą prowadzonych zajęć edukacyjnych było stymulowanie kreatywności i aktywności.
Uczniowie chętnie angażowali się w zajęcia. Zdobytą wiedzę i umiejętności będą mogli stosować w codziennym życiu.
Oto, niektóre inicjatywy prozdrowotne:
, Aktywne WTORKI i WEEKENDY, ( quizy, gry, zabawy, liczenie kroków, tenis stołowy, zajęcia sportowe itp.)
organizacja zdrowych śniadań i przekąsek;
cykl warsztatów z zakresu psychoedukacji wraz z elementami dramy - „JESTEM ASERTYWNY”;
ekspozycja prac plastycznych, wspólne emisje filmów „ Nie spal się , na starcie”, skłaniające do refleksji i przemyśleń.
szereg zajęć pozalekcyjnych zachęcających do aktywnego spędzania wolnego czasu wspólnie z najbliższymi ( poznawanie nowych dyscyplin sportowych, wspólne zabawy podczas gier i rozgrywek sportowych ) ;
Program pozwolił przekazać dzieciom wiedzę na temat zachowań prozdrowotnych oraz kształtował odpowiednie umiejętności i postawy związane z tym obszarem. Pomógł zrozumieć jak ważne jest dla każdego człowieka utrzymanie zdrowia i osiągniecie zadowolenie z życia obecnie, a także w przyszłości.
Program stał się źródłem rzetelnej wiedzy na temat problematyki palenia tytoniu, ukazał korzyści wynikające z niepalenia papierosów, uczynił to zjawisko mniej pożądanym i mniej akceptowalnym. Atrakcyjna forma programu sprzyjała wzmacnianiu poczucia własnej wartości u uczniów. Wdrażał w dokonywanie przez nich świadomych wyborów oraz wyrażanie własnych oczekiwań i zdań na konkretny temat bez obawy o poczucie odrzucenia ze strony rówieśników.
Koordynatorzy szkolni, którzy zasługują na szczególne wyróżnienie przy nieocenionym zaangażowaniu w promowanie zdrowego stylu życia, wśród uczniów i całej społeczności szkolnej:
- Pani Ewa Cybulska,
- Pani Jolanta Raburska,
- Pan Marek Kowalski.
Wszystkim zaangażowanym w realizację programu, któremu towarzyszyło mnóstwo przyjemnych emocji, serdecznie dziękujemy!
Wyrażamy głębokie przekonanie, że nasze wspólne wysiłki zaowocują w przyszłości dobrym zdrowiem naszych dzieci, tworząc tym samym środowisko wolne od dymu tytoniowego.
Do zobaczenia przy realizacji kolejnego projektu!