W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Kampanie i akcje promocyjne

Światowy Dzień bez Tytoniu 2024
Dziewczynka, z której ust wydobywa się dym tytoniowy. W ręce trzyma dorysowany IQOS, urządzenie do podgrzewania tytoniu.

Co roku 31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu. W 2024 roku dzień ten przypada w piątek. Obchody Światowego Dnia Bez Tytoniu zostały zainicjowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1987 roku. Prowadzona kampania ma na celu zwrócenie uwagi na szkodliwość palenia papierosów. Każdego roku święto jest obchodzone pod innym hasłem. Tegoroczne hasło kampanii brzmi: „Młodzież wkracza i zabiera głos #TobaccoExposed”

Światowy Dzień Bez Tytoniowy 2024 da platformę młodym ludziom na całym świecie, którzy wzywają rządy do ochrony ich przed drapieżnymi taktykami marketingu tytoniowego. Branża atakuje młodzież, tworząc nową falę uzależnień. Dzieci używają e-papierosów w większym stopniu niż dorośli. Na całym świecie szacuje się, że 37 milionów młodych ludzi w wieku 13-15 lat używa tytoniu.

Tegorocznym tematem jest ochrona młodych ludzi przed wpływem przemysłu tytoniowego. Kampania komunikacyjna podjęta przez WHO w mediach społecznościowych jest kontynuacją strategii „dla młodzieży przez młodzież”, w ramach której będą oni protestować przeciwko manipulacyjnym taktykom przemysłu tytoniowego oraz wskazywać na jego szkodliwy wpływ na zdrowie, sprawiedliwość społeczną i środowisko.

Branże tytoniowe i pokrewne wykorzystują fakt, że nie ustalono długoterminowych skutków zdrowotnych używania e-papierosów i nie zostały one jeszcze uregulowane w większości krajów, co umożliwia obejście przepisów prawnych.

O skuteczności strategii stosowanych przez firmy tytoniowe świadczy fakt, że dzieci używają e-papierosów częściej niż dorośli. Badania nt. używania wyrobów tytoniowych przeprowadzone:

  • w 45 krajach wykazały, że uczniowie w wieku 13–15 lat kupowali pojedyncze papierosy, a w niektórych krajach aż 80% uczniów przyznało, że kupowało pojedyncze papierosy,
  • w ponad 50 krajach pokazały, że co najmniej 10% uczniów w wieku 13–15 lat przedstawiciel firmy tytoniowej kiedykolwiek zaproponował darmowy papieros,
  • w ponad 120 krajach wykazały, że co najmniej 1 na 10 uczniów w wieku 13–15 lat posiadał przedmiot z logo firmy tytoniowej.

 

https://www.who.int/campaigns/world-no-tobacco-day/2024

Materiały dla organizatorów wypoczynku letniego

Materiały

Plakat - co powinien mieć idealny plecak
Plakat.pdf 1.08MB
Prezentacja - Bezpieczeństwo w blokach żywieniowych oraz higiena przygotowywania i spożywania posiłków
Bezpieczeństwo​_w​_blokach​_żywieniowych​_oraz​_higiena​_przygotowywania​_i​_spożywania​_posiłków.pdf 5.40MB
Prezentacja - napoje energetyzujące
napoje​_energetyzujące​_-​_szkolenie.pdf 1.64MB
Ulotka - legionella
Legionella.pdf 0.85MB
Ulotka - wszawica
Ulotka​_wszawica.pdf 0.34MB
Ulotki - wścieklizna
Ulotka​_wścieklizna.zip 19.78MB
Materiały Kampanii - Wyścig do zdrowia
Wyścig​_do​_zdrowia.zip 7.00MB
Wytyczne PSP - zabezpieczenia pól namiotowych
Wytyczne​_PSP​_zabezpieczenia​_pól​_namiotowych.pdf 3.11MB
Wytyczne​_PSP​_obozy​_harcerskie
Wytyczne​_PSP​_obozy​_harcerskie.pdf 0.61MB
Kolorowanki
Kolorowanki.zip 18.47MB
Materiały - barszcz sosnowskiego
Barszcz​_Sosnowskiego.zip 1.90MB
Materiały - burza
Burza.zip 3.22MB
Materiały - grzyby
Grzyby.zip 49.74MB
Materiały - kleszcze
Kleszcze.zip 22.95MB
Materiały - tasiemiec bąblowcowy
Tasiemiec​_bąblowcowy.zip 0.96MB
Materiały - upały
Upały.zip 3.50MB
Jak powinieneś myć ręce
1​_PATRZ​_JAK​_POWINIENEŚ​_MYĆ​_RĘCE.pdf 1.27MB
Z higieną jestem w zgodzie...
2​_Z​_HIGIENĄ​_JESTEM​_W​_ZGODZIE.pdf 1.07MB
Jak się uczyć i wypoczywać...
3​_JAK​_SIĘ​_UCZYĆ​_I​_WYPOCZYWAĆ.pdf 1.09MB
Ulotka-Tężec
Tężec.pdf 0.27MB
Wyścig do zdrowia

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Jaśle realizuje kampanię „Wyścig do zdrowia” zainicjowaną przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Rzeszowie. Celem tego projektu jest zapobieganie otyłości u dzieci poprzez promowanie zdrowych nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej. Program skierowany jest do przedszkolaków z terenu powiatu jasielskiego.

Dwójka dzieci podczas aktywności fizycznej. Dziewczynka jeździ na hulajnodze, a chłopiec na rowerze. po lewej stronie stronie na górze napis: "Wyścig do zdrowia", a po stronie prawej logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej i podpisane PSSE w Rzeszowie

Pracownicy Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSSE w Jaśle w ramach kampanii „Wyścig do zdrowia”, przeprowadzą zajęcia edukacyjne wśród 5 i 6 latków. Dzieci będą miały okazję zapoznać się z zasadami zdrowego odżywiania, piramidą żywienia i „zdrowym talerzem”. Dowiedzą się również jak ważna dla naszego organizmu jest codzienna aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu oraz higiena osobista.

Niespodzianką dla przedszkolaków będzie możliwość zagrania w grę wielkoformatową, motywującą do ćwiczeń fizycznych. Dzieci będą miały okazję skakać po planszy wcielając się w rolę pionków i wykonać sportowe zadania, znajdujące się na polach gry. Po zakończeniu zajęć otrzymają kolorowanki zachęcające do zdrowego odżywiania.

Zapobieganie otyłości wśród dzieci to wspólna praca dzieci, rodziców i nauczycieli. Dlatego w ramach kampanii „Wyścig do zdrowia”, przygotowane zostały plakaty oraz broszury edukacyjne skierowane do rodziców oraz kadry pedagogicznej.

Zachęcamy przedszkola z terenu powiatu jasielskiego zainteresowane przeprowadzeniem zajęć do kontaktu e-mail: oswiata.psse.jaslo@sanepid.gov.pl

Materiały

Plakat
Plakat.jpg 6.85MB
Broszura
Broszura.pdf 2.15MB
Kolorowanka
Kolorowanka.pdf 3.39MB
Gra znak wodny
Gra​_znak​_wodny.png 3.04MB
Kampania Informacyjna "Świadome Piękno - Wspólnie Zadbajmy o Nasze Zdrowie"
Myję ręce, bo wiem więcej!

Kolorowanka edukacyjna „Myję ręce, bo wiem więcej!” - to najnowsza propozycja przygotowana przede wszystkim z myślą o dzieciach, ale także o rodzicach i nauczycielach.

Publikacja daje możliwość połączenia nauki z zabawą. Zawiera treści informujące o tym, dlaczego trzeba myć ręce, kiedy to robić koniecznie i jak myć ręce właściwie. W zabawny sposób przedstawia wirusy i bakterie, które można kolorować, ucząc się jednocześnie, jak się ich pozbyć z rąk, a dzięki temu nie zachorować na różne choroby.

Dzieci, biorąc do rąk książeczkę, mają możliwość kolorowania obrazków, czytania, nauki wierszyków, które utrwalają wiedzę. To sposób na spędzanie przez dzieci wolnego czasu np. podczas ferii, ale również wspólnej zabawy z rodzicami. Jest to także propozycja pomocy dydaktycznej dla nauczycieli przedszkoli i najmłodszych klas szkół podstawowych.

Materiały

Myję ręce bo wiem więcej - prezentacja
Myję​_ręce,​_bo​_wiem​_więcej​_-​_prezentacja.pdf 3.19MB
Kolorowanka
Kolorowanka.pdf 2.64MB
Bezpieczne Ferie

Państwowa Inspekcja Sanitarna dba o to, aby ferie zimowe były dla dzieci zdrowe i bezpieczne. W tym celu nadzorujemy miejsca wypoczynku znajdujące się na terenie województwa podkarpackiego.

Sprawdzamy:

  • warunki zakwaterowania, w tym stan techniczny pomieszczeń i sprzętów,
  • czystość pomieszczeń,
  • stan sanitariatów i dostęp do bieżącej ciepłej wody,
  • żywienie uczestników wypoczynku,
  • sposób zapewnienia opieki medycznej,
  • sposób postępowania z odpadami.

Obok działań kontrolnych podejmujemy wiele inicjatyw oraz włączamy się w działania lokalnych społeczności w zakresie propagowania zasad bezpiecznego wypoczynku. W naszych działaniach edukacyjnych kładziemy nacisk na:

  • profilaktykę chorób zakaźnych,
  • propagowanie szczepień ochronnych,
  • profilaktykę uzależnień,
  • promowanie zdrowego stylu życia, w szczególności aktywnego wypoczynku,
  • propagowanie podstawowych zasad higieny osobistej,
  • zapobieganie wypadkom i urazom, z uwzględnieniem zasad bezpiecznego poruszania się po drogach oraz zagrożeń wynikających z zabaw dzieci na zamarzniętych rzekach i jeziorach.

Materiały dla organizatorów zimowego wypoczynku:

Materiały

Poradnik bezpiecznego wypoczynku
poradnik-bezpiecznego-wypoczynku.pdf 11.91MB
Patent na bezpieczne ferie str. 1
ulotka​_210x210mm​_FERIE-1.png 0.27MB
Patent na bezpieczne ferie str. 2
ulotka​_210x210mm​_FERIE-2(1).png 0.28MB
Bezpieczne Wakacje
Uwaga kleszcze!

Kleszcze żyją powszechnie na terenie całego kraju w miejscach wilgotnych i obfitujących w roślinność. Można spotkać je w lasach (zwłaszcza liściastych i mieszanych), na podmokłych terenach porośniętych krzewami i trawami, na łąkach oraz nad brzegami rzek i jezior.
Pojawiają się także w parkach i na działkach. Aktywność kleszczy rozpoczyna się zwykle wczesną wiosną i trwa aż do późnej jesieni, jest większa, im wyższa jest temperatura i wilgotność otoczenia. Żyją w ściółce i w poszukiwaniu swych żywicieli (zwierząt, ludzi) wspinają się na trawy i krzewy. Wiszą na źdźbłach trawy i na spodzie liści, z tego powodu są niewidoczne. Dlatego „zbieramy” kleszcze przechodząc przez trawy lub krzewy. Kleszcze żywią się krwią zwierząt i ludzi.

Kleszcze mogą przytwierdzać się do różnych części ciała człowieka, często do ukrytych i owłosionych (pachy, pachwiny). Małe rozmiary kleszczy i obecność w ich ślinie substancji znieczulających powodują, że mogą być one niezauważone przez człowieka w czasie żerowania. Kleszcz po wessaniu krwi powiększa swoją objętość nawet 10-krotnie. W czasie wysysania krwi kleszcze mogą przenieść groźne dla zdrowia bakterie i wirusy wywołujące boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu.

 

Jak zapobiegać ukąszeniu przez kleszcza?

W razie możliwości unikać miejsc zalesionych np. lasów i pól nie zbaczać ze ścieżki leśnej.

  1. W miejscach, gdzie istnieje ryzyko występowania kleszczy, nosić odpowiednią odzież, zakrywającą jak najwięcej części ciała (długie spodnie, koszule z długimi rękawami, nakrycie głowy etc.), można włożyć nogawki spodni w skarpety, lub założyć spodnie ze ściągaczami w kostce.
  2. Stosować środki odstraszające kleszcze, (zgodnie z zaleceniami producenta) do kupienia w drogeriach i aptekach.
  3. Zmienić i dokładnie wytrzepać odzież, którą nosiliśmy w lesie.
  4. Po wizycie w lesie lub innym miejscu bytowania kleszczy dokładne obejrzeć całe ciało. Zwłaszcza zwrócić uwagę na pachy, pachwiny, zgięcia podkolanowe i łokciowe. Należy pamiętać również o obejrzeniu skóry głowy.

 

Jak postąpić w przypadku ukąszenia?

  1. Po zauważeniu ukąszenia przez kleszcza należy natychmiast delikatnie usunąć kleszcza. W tym celu należy użyć pęsety. Pęseta ująć kleszcza tuż przy skórze i pociągnąć ku górze zdecydowanym ruchem, nie ściskać kleszcza zbyt mocno, by nie wycisnąć jego wydalin. Kleszcza nie należy wykręcać lub próbować wycisnąć. Przed usunięciem kleszcza, nie smarować miejsca wkłucia żadną substancją.
  2. Po usunięciu kleszcza miejsce ukłucia należy zdezynfekować odpowiednim preparatem.
  3. Gdyby usunięcie kleszcza sprawiało trudności, należy zwrócić się o pomoc do lekarza.
  4. Następnie należy udać się do lekarza rodzinnego, który podejmie decyzję o odpowiednim leczeniu.

 

„Kleszczowanka”, to najnowsza kolorowanka edukacyjna, którą przekazujemy w ręce dzieci w wieku przedszkolnym. To książeczka z ciekawostkami i łamigłówkami o kleszczach. Przez zabawę uczy jak się chronić przed ich wkłuciem w ciało i chorobami, które przenoszą. Otwierając „Kleszczowankę” można wykazać się kreatywnością - rysować, kolorować, pisać, wykreślać, dodawać swoje obrazki.

Zapraszamy także dorosłych – rodziców, nauczycieli, dziadków, opiekunów do wspólnego spędzania czasu z dziećmi przy „Kleszczowance”. Książeczka może Was wesprzeć w prowadzeniu rozmów na temat sposobów dbania o własne zdrowie.

Ilustracje w książeczce są autorstwa Anety Czarnieckiej, znanej jako Obrazownik, która współtworzyła również teksty. Publikacja powstała przy wsparciu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Higieny i Zdrowia Publicznego w Olsztynie w Olsztynie, a powstała z inicjatywy Oddziału Oświaty i Promocji Zdrowia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie.

Materiały

Uwaga kleszcze!
Kleszczowanka2022.pdf 5.79MB
Informacja o wszawicy wśród dzieci i młodzieży oraz metodach zapobiegania i zwalczania
HCV - Jestem świadom
{"register":{"columns":[]}}