W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Bez Papierosa i Światowy Dzień Rzucania Palenia

Światowy Dzień Bez Papierosa przypada 31 maja, Światowy Dzień Rzucania Palenia w trzeci czwartek listopada. Dni te mają za zadanie zwrócić uwagę na powszechność nałogu palenia, jego negatywne skutki zdrowotne oraz zachęcić do jego rzucenia.

Kilka papierosów umieszczonych w popielniczce i jeden wypalony papieros oraz popiół leżące na stole

Światowy Dzień Bez Papierosa

Światowa Organizacja Zdrowia ustanowiła dzień 7 kwietnia Światowym Dniem bez Papierosa w 1987 roku. Rok później przeniosła święto na 31 maja. Dzień ma za zadanie zachęcić do 24-godzinnego okresu abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu na całym świecie.

Światowy Dzień Rzucania Palenia

W trzeci czwartek listopada obchodzony Światowy Dzień Rzucania Palenia, z inicjatywy amerykańskiego dziennikarza Lynna Smitha. Dziennikarz w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, by przez jeden dzień powstrzymali się od palenia papierosów. Efekt był zaskakujący – aż 150 tysięcy ludzi próbowało przez jedną dobę wytrzymać bez tej używki. W następnych latach akcja objęła swoim zasięgiem wszystkie stany i większość palaczy. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia. Akcja przyjęła się w wielu krajach na świecie, w tym w Polsce od 1991 roku.

{"register":{"columns":[]}}