Konferencja podsumowująca projekt „Kompleksowa ochrona żubra w Polsce”
Dnia 21 kwietnia 2023 r. w Supraślu odbyła się konferencja podsumowująca projekt pn. „Kompleksowa ochrona żubra w Polsce” w której udział wzięła Pani Beata Bezubik – Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku
Podczas konferencji, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku otrzymała od wykonawców czynnej ochrony żubra podziękowanie za wieloletnie zaangażowanie i wspieranie ochrony żubra Bison bonasus w roku setnej rocznicy restytucji gatunku.
Projekt realizowany w latach 2019-2023 przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie nakierowany jest na działania o charakterze dobrych praktyk. Ochroną zostały objęte istniejące wolne populacje żubra – białowieska, knyszyńska, borecka, bieszczadzka, augustowska oraz ta żyjąca na poligonie drawskim. W projekcie zrealizowano także wypuszczenie nowych stad w Puszczy Rominckiej oraz w Nadleśnictwie Janów Lubelski. Prowadzono również działania ochronne w odniesieniu do zwierząt żyjących w warunkach ex-situ – opiekę nad zagrodami istniejącymi: Białowieża (BPN), Kobiór, Niepołomice, Gołuchów, Muczne. Ponadto planowana jest kontynuacja prac nad utworzeniem zagrody w Nadleśnictwie Supraśl oraz utworzenie kolejnej w zupełnie nowym miejscu. Partnerami projektu są Białowieski park Narodowy oraz 25 jednostek Lasów Państwowych.
Projekt swoim zasięgiem objął 90% krajowej wolnej populacji tego gatunku w 8 województwach oraz 5 kluczowych zagród hodowlanych.
Nadrzędnym celem projektu jest zadbanie o dobrostan populacji poprzez realizację zadań takich jak: zarządzanie populacją gatunku przez bieżące monitorowanie liczebności i stanu zdrowotnego zwierząt, obsługę stad wolnych, w tym profilaktykę i obsługę lekarsko-weterynaryjną, łagodzenie sytuacji konfliktowych związanych z obecnością żubrów m.in. poprzez dzierżawę łąk na obrzeżach BPN oraz edukację społeczeństwa w zakresie postępowania z napotkanymi osobnikami oraz rolników odnośnie sposobów zapobiegania szkodom.
Projekt „Kompleksowa ochrona żubra w Polsce” otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej z programu „Infrastruktura i Środowisko” w ramach Funduszu Spójności.