Z życia Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku
15.10.2024
Kalendarz ostatnich wydarzeń
- W dniu 15 października 2024
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku jest na ostatnim etapie procedur utworzenia 6 nowych rezerwatów w województwie podlaskim. Puszcza Augustowska doczeka się rezerwatu po 39 latach, zaś Puszcza Knyszyńska po 25 latach. Wnioskodawcą w tej sprawie jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, w ramach akcji 100 rezerwatów na 100 lecie Lasów Państwowych. Czekamy na opinię Rady Ochrony Przyrody i Wojewody Podlaskiego
Więcej informacji https://bialystok.wyborcza.pl/.../7,35241,31382314,szesc...
- 17 października 2024
Dzisiaj w Goniądzu miała miejsce konferencja „Ochrona i kształtowanie krajobrazu na terenach chronionych”, w której wzięła udział Minister Klimatu i Środowiska Paulina Henning-Kloska oraz Główny Konserwator Przyrody Wiceminister Mikołaj Dorożała. Podczas tej konferencji Minister Paulina Henning-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała spotkali się z Dyrektorem Regionalanej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku Adam Juchnik i Wojewódzkim Konserwatorem Przyrody Adam Bohdan, gdzie przedmiotem rozmów był plan zadań ochronnych Bagno Wizna, subwencja ekologiczna oraz problem szkód powodowanych przez zwierzęta chronione.
Wiceminister Mikołaj Dorożała w czasie konferencji prasowej podziękował Dyrektorowi Adamowi Juchnikowi i całemu zespołowi Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku za przygotowanie planu zadań ochronnych dla terenów Bagno Wizna, który obejmuje 10.000 ha łąk na torfowiskach. To pierwszy w Polsce tego typu plan zadań ochronnych, który godzi interesy rolników i ochrony przyrody, a przede wszystkim utrzymuje retencję wody na torfowych łąkach, chroniąc siedliska rzadkich ptaków.
W związku z przyjęciem tego planu rolnicy będą mogli otrzymać dodatkowe duże środki z tytułu utrzymania łąk z zachowaną wodą.
Dziękujemy za słowa uznania i liczymy na dalszą dobrą współpracę .
Dziękujemy również Michałowi Kornilukowi za ogromne zaangażowanie i pomoc w tej sprawie
Mikołaj Dorożała Paulina Hennig-Kloska Paweł Krutul v-ce Wojewoda Podlaski. Poseł IX kadencji Sejmu Maciej Żywno Senator RP Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska Adam Juchnik Adam Bohdan Biebrzański Park Narodowy Ministerstwo Klimatu i Środowiska
- 18 października 2024
Dziś odbyło się posiedzenie Regionalnej Rady Ochrony Przyrody ws utworzenia rezerwatów zaproponowanych przez Lasy Państwowe w ramach inicjatywy 100 rezerwatów na 100 lecie Lasów Państwowych. Rada pozytywnie przegłosowała projekty zarządzeń, chociaż w zakresie otulin rezerwatów stanowiska członków Rady były rozbieżne.
Dziękujemy serdecznie członkom Rady za udział w spotkaniu i merytoryczną dyskusję.
- 24 października 2024
W dniu dzisiejszym Dyrektor RDOŚ w Białymstoku – Adam Juchnik – podpisał plan zadań ochronnych Natura 2000 dla Bagna Wizna. Dokument zakłada ochronę ok 10 000 ha łąk na torfowiskach stanowiących siedliska ginących gatunków ptaków, między innymi dubelta, wodniczki, kulika. Plan godzi interesów rolników i ochrony przyrody. Wdrożenie zapisów ujętych w dokumencie pozwoli na spowolnienie degradacji i murszenia torfowisk, co wydłuży możliwość użytkowania rolnego. Retencja wody na torfowych łąkach przyczyni się do poprawy stanu siedlisk lęgowych ptaków.
W związku z przyjęciem tego planu rolnicy będą mogli otrzymać dodatkowe znaczące środki na działania związane z ochroną czynną, zwłaszcza retencją wody.
Przygotowanie dokumentu stanowiło duże wyzwanie – projekt dokumentu początkowo wywoływał duże kontrowersje, jednak finalnie wykonawcom oraz RDOŚ udało się osiągnąć kompromis.
Dziękujemy serdecznie podmiotom, które przyczyniły się do powstania dokumentu, szczególnie wykonawcy – Michał Korniluk, Biuro Urządzania Lasu, Wojewoda Podlaski.
- 29 października 2024
Postanowieniem z dnia 25 października 2024r.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku Adam Juchnik odmówił uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięcia- budowa tuczarni do chowu trzody chlewnej w ilości do 1996 sztuk na terenie gminy Giby. Postanowienie to zapadło na skutek niewyjaśnienia przez inwestora szeregu istotnych dla ochrony przyrody kwestii, m.in. niewskazania sposobu zagospodarowania gnojowicy, która będzie pochodziła z tej tuczarni, ale przede wszystkim niewyjaśnienia skutków dla przyrody, które ta inwestycja może przynieść.
Obszar, na którym planowana jest tuczarnia leży na terenach cennych przyrodniczo - obszar Natura 2000, w sąsiedztwie obszaru chronionego krajobrazu Pojezierze Sejneńskie oraz rezerwatu przyrody Pomorze.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku oczekuje w takich sytuacjach wykazania potencjalnych zagrożeń środowiskowych związanych z inwestycjami, zaś sporządzona dokumentacja ma wykluczyć wykluczyć ryzyko negatywnego oddziaływania na przyrodę w przypadku realizacji przedsięwzięcia.
Sprawa ta była i jest przedmiotem protestów lokalnej społeczności, obawiającej się unicestwienia turystyki na tym obszarze po uruchomieniu chlewni. Decyzja Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku pozwoli lokalnej społeczności, a przede wszystkim organom ochrony przyrody, poznać wszystkie konsekwencje, jakie niesie ze sobą dla tego terenu planowana inwestycja.
Zdjęcie poniżej przedstawia teren, na którym planowana była budowa tuczarni.
https://www.facebook.com/profile.php?id=61565429320950
- 27 listopada o 18:34 2024
Odbywa się właśnie Druga Ogólnopolska Narada O lasach. Podczas Narady kierownictwo Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Lasów Państwowych oraz Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska poinformowało o zatwierdzeniu w ciągu najbliższych dni 53 nowych rezerwatów przyrody oraz przedstawiło:
- wytyczne i rekomendacje Ogólnopolskiej Narady o Lasach dotyczące ochrony najcenniejszych lasów;
- propozycje zmian w ustawie o lasach i innych aktach prawnych;
- założenia dotyczące ochrony starolasów;
- wypracowane lasy społeczne wokół aglomeracji;
Jak powiedział Minister Mikołaj Dorożała – w 2025 roku zostanie zabezpieczonych 93 tyś ha starolasów, które zostaną poddane weryfikacji, a następnie trwałej ochronie, co stanowi gigantyczny przełom w ochronie lasów. Zdaniem ministrów wyprzedzamy w ochronie starolasów wiele innych państw Unii Europejskiej.
Minister Piotr Otawski zauważył, że utworzenie 53 rezerwatów przyrody zwiększy powierzchnię rezerwatów w skali kraju o 3%, a w najbliższych tygodniach powinno być utworzonych kolejnych 47 rezerwatów.
Wśród tych 53 rezerwatów jest gotowych do podpisu, 6 rezerwatów w województwie podlaskim.
W naradzie biorą udział przedstawiciele RDOS Białystok. Jest nam bardzo miło, że wnosimy zauważalny wkład w realizacje założeń ochrony polskich lasów.