W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowe szlaki w rezerwacie przyrody Jedlnia im. Andrzeja Kowalczewskiego

15.06.2022

W rezerwacie przyrody Jedlnia udostępnione zostały dwa nowe szlaki do ruchu pieszego. Po jednym z nich można także poruszać się na rowerze

Oświetlona promieniami słońca ścieżka w lesie, na jej końcu zbiornik wodny

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie udostępnił w szerszym niż dotychczas zakresie rezerwat przyrody Jedlnia im. Andrzeja Kowalczewskiego, poprzez wyznaczenie na jego terenie dwóch nowych szlaków pieszych, przy czym jeden z nich został także dopuszczony do ruchu rowerowego. Na mocy zarządzenia Regionalnego Dyrektora usankcjonowany został funkcjonujący od lat sposób zagospodarowania tego terenu.

Szlak pieszo-rowerowy biegnie po drodze wytyczonej na długo przed utworzeniem na tym terenie obszaru objętego ochroną. Droga ta użytkowana była niegdyś w formie utwardzonego nasypu o nawierzchni kamiennej. Przed wybudowaniem zalewu Siczki była ona łącznikiem pomiędzy miejscowościami znajdującymi się obecnie na przeciwległych brzegach tego zbiornika. Z kolei szlak pieszy wyznaczony został po drodze leśnej i wiedzie on do miejsca pamięci narodowej – mogił ofiar drugiej wojny światowej. Oba zostały udostępnione po konsultacji z Nadleśnictwem Radom oraz Gminą Jedlnia-Letnisko.

Rezerwat przyrody Jedlnia powstał w 1982 r. w celu zachowania fragmentu naturalnego starodrzewu dębowo-sosnowego w Puszczy Kozienickiej, przy czym warto wiedzieć, że niektóre z drzew osiągają wiek nawet 200 lat. Od 2021 r. nosi on imię Andrzeja Kowalczewskiego - wieloletniego wojewódzkiego konserwatora przyrody, inicjatora utworzenia Kozienickiego Parku Krajobrazowego oraz sieci rezerwatów przyrody na terenie Puszczy Kozienickiej.

Rezerwat leży na szlaku turystycznym biegnącym wzdłuż zalewu Siczki. Ze względu na walory krajobrazowe jest miejscem dość często odwiedzanym przez turystów. Niestety, skutkuje to nieprzestrzeganiem obowiązujących na jego terenie zakazów. Wejście do rezerwatu przyrody i poruszanie się poza wyznaczonymi szlakami bez stosownej zgody jest niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa i stanowi czyn zabroniony, zagrożony stosowną karą. Apelujemy do osób odwiedzających rezerwaty przyrody, aby zanim wybiorą się do rezerwatu upewnili się, czy wejście do niego jest możliwe i korzystali z jego uroków na zasadach w nim obowiązujących – listę tych udostępnionych można znaleźć na stronie RDOŚ w Warszawie. Warto przypominać, że rezerwaty przyrody to najcenniejsze elementy przyrody, zachowane w mało zmienionym kształcie, chroniące m.in. rzadkie siedliska, gatunki roślin i zwierząt. To od nas samych i naszych wyborów zależy, czy w przyszłości będziemy mogli cieszyć się ich bogactwem i pięknem.

Materiały

Zarządzenie nr 63 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie z dnia 07 czerwca 2022 roku w sprawie wyznaczenia szlaków na terenie rezerwatu przyrody Jedlnia im. Andrzeja Kowalczewskiego
Zarządzenie​_2022​_nr​_63​_z​_07062022​_ws​_wyznaczenia​_szlaków​_na​_terenie​_rezerwatu​_przyrody​_Jedlnia​_im​_Andrzeja​_Kowalczewskiego.pdf 0.83MB
{"register":{"columns":[]}}