Zaproszenie do rezerwatu Sikórz
23.05.2022
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie podpisał zarządzenie w sprawie udostępnienia rezerwatu przyrody Sikórz
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie na terenie podpłockiego rezerwatu Sikórz udostępnił do ruchu pieszego dwa nowe szlaki. Zostały one wyznaczone po konsultacji z zarządzającym rezerwatem, czyli Nadleśnictwem Płock. Biegną po istniejącej drodze, wytyczonej na długo przed utworzeniem na tym terenie obszaru objętego ochroną. Droga ta łączy się z siecią szlaków turystycznych położonych poza granicami rezerwatu. W ten sposób usankcjonowany został funkcjonujący od dawna sposób zagospodarowania, co pozwala na poruszanie się po rezerwacie zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
Rezerwat przyrody Sikórz powstał w celu zachowania odcinka rzeki Skrwy oraz nadbrzeżnych zbiorowisk łęgowych i grądowych o charakterze naturalnym, z licznymi drzewami pomnikowymi oraz stanowiskami rzadkich roślin chronionych. Osią rezerwatu jest rzeka Skrwa Prawa będąca prawobrzeżnym dopływem Wisły. Posiada ona na tym obszarze naturalny charakter i meandruje, kształtując swoje koryto, tworząc liczne podcięcia, odsypy boczne czy też odgałęzienia i wyspy. Krajobraz jest miejscami silnie pagórkowaty. Poza wzniesieniami posiadającymi cechy moren czołowych, na całym obszarze dominują drobne, niewysokie pagórki kontrastujące z licznie występującymi rynnowymi obniżeniami. Różnice wysokości między dnem doliny Skrwy a jej krawędziami w wielu miejscach osiągają nawet 30 – 40 m, przy spadku zboczy przekraczającym 30 - 40 stopni.
W rezerwacie zdecydowanie dominują ekosystemy leśne (głównie grądy i łęgi) zajmujące 92% jego powierzchni. Flora charakteryzuje się stosunkowo wysokim stopniem naturalności. Występuje tu 7 gatunków chronionych roślin, w tym 2 pod ochroną ścisłą w tym np.: lilia złotogłów i 5 objętych ochroną częściową, np.: śnieżyczka przebiśnieg czy wawrzynek wilczełyko.
Rezerwat przyrody Sikórz leży na szlaku turystycznym Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego. Ze względu na swoje walory krajobrazowe jest miejscem dość często odwiedzanym przez turystów. Niestety skutkuje to nieprzestrzeganiem obowiązujących na jego terenie zakazów, w szczególności pływania kajakami i poruszania się poza wyznaczonymi szlakami, co, bez stosowanego zezwolenia, jest niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa i stanowi czyn zabroniony, zagrożony stosowną karą.
Apelujemy do osób odwiedzających rezerwaty przyrody, aby zanim wybiorą się na wycieczkę upewniły się, czy wejście do rezerwatu jest możliwe – listę tych udostępnionych można znaleźć na stronie RDOŚ w Warszawie. Warto przypominać, że rezerwaty przyrody to najcenniejsze elementy przyrody, zachowane w mało zmienionym kształcie, chroniące m.in. rzadkie siedliska, gatunki roślin i zwierząt. To od nas samych i naszych wyborów zależy, czy w przyszłości będziemy mogli cieszyć się ich bogactwem i pięknem. Orientację w terenie umożliwia korzystanie z aplikacji „Mazowieckie rezerwaty przyrody” – jeśli znajdziemy się poza miejscem udostępnionym, aplikacja poinformuje nas o tym i przypomni o konieczności powrotu na szlak.
Materiały
Zarządzenie w sprawie udostępnienia rezerwatu SikórzZarządzenie_2022_nr_59_z_20042022_ws_wyznaczenia_szlaków_na_terenie_rezerwatu_przyrody_Sikórz.pdf 4.82MB