Płatności ekologiczne do upraw śliwy domowej
18.01.2024
W związku z pojawiającymi się pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi ekologicznych upraw śliwy domowej informujemy, że uprawy takie są wspierane w ramach:
- działania Rolnictwo ekologiczne PROW 2014-2020;
- Interwencji – Rolnictwo ekologiczne PS WPR 2023-2027
Płatności ekologiczne przysługują wyłącznie do powierzchni upraw śliwy domowej (łac. Prunus domestica L.) obejmującej, wg klasyfikacji Rödera, następujące podgatunki (subspecies, w skrócie ssp.) i odmiany botaniczne (varietas w skrócie var.):
- Italica – obejmujący renklody (var. Claudiana) i śliwy okrągłe (var. Subrotunda),
- Intermedia: śliwy jajowe (var. Ovoidea), śliwy owalne (var. Oxycarpa), śliwy daktylowe (var. Mamillaris) i półwęgierki (var. Semipruneliana),
- Oeconomica reprezentują węgierki (var. Prunealiana),
- Insititia –obejmujacy lubaszki (var. Pomariorum) i mirabelki (var. Cerea).
W Polsce powszechnie i błędnie mirabelką nazywana jest ałycza, znana także pod nazwą wiśniośliwa kaukaska (Prunus cerasifera). Ałycza występuje powszechnie w stanie dzikim, często stosowana jest jako żywopłot. Jest wysokim krzewem lub drzewem o wyniosłych gałęziach i w odróżnieniu do śliwy domowej - ciernistych pędach. Liście tego gatunku są małe, długości 3-6 cm, owalnolancetowate lub jajowate, o brzegach piłkowanych, barwy jasnozielonej, lśniące i nagie. Ma zastosowanie w sadownictwie jako podkładka do produkcji drzewek śliw, moreli i brzoskwiń. Ałycza o kilka dni wcześniej rozpoczyna kwitnienie niż śliwa domowa. Owoce ałyczy są owalne lub kuliste, różnej barwy – od żółtej do ciemnoczerwonej – pokryte słabym nalotem. Miąższ miękki, soczysty, kwaśno-gorzki, niesmaczny. Pestka ściśle przylegająca do miąższu.
Wiśniośliwa kaukaska tj. ałycza (Prunus cerasifera) nie jest wymieniona w przepisach rozporządzenia ekologicznego (1) i w związku z tym do jej uprawy nie przysługują płatności ekologiczne.
Mirabelka (Prunus domestica var. Cerea) – kwalifikuje się do płatności ekologicznej. Drzewo mirabelki ma pędy bez cierni. Liście eliptyczne lub odwrotnie jajowate, długości 5-10 cm, szersze niż u ałyczy, o brzegach piłkowanych, ciemnozielone, nagie, matowe, od spodu lekko owłosione. Owoce mirabeli są małe, kuliste barwy złocistożółtej lub zielonożółtej. Miąższ miękki, szklisty, słodki, aromatyczny. Do mirabelek należą, takie odmiany uprawne jak: ‘Mirabelka z Nancy’, ‘Mirabelka Żółta’ i ‘Mirabelka Flotowa’.
Pęd z owocami mirabelki odmiany ‘Flotowa’ (fot. A. Głowacka)
Pęd z owocami ałyczy (fot. M. Sitarek)
(1) Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Rolnictwo ekologiczne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 oraz
Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty płatności ekologicznych w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027