W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Analizy rynkowe

Sytuacja na rynku chmielu w Polsce:

Polska ma udział w unijnej produkcji na poziomie 5-6%. Jesteśmy drugim krajem pod względem powierzchni uprawy chmielu w UE. . W Polsce chmiel uprawia ok. 700 plantatorów, natomiast branża piwowarska w kraju charakteryzuje się dominacją trzech dużych producentów, tj.: Kompania Piwowarska S.A.; Grupa Żywiec S.A.; Carlsberg Polska. W 2022 r. w Polsce działały 344 browary, z czego 311 to browary rzemieślnicze zatrudniające mniej niż 10 osób.

Chmiel w Polsce jest uprawiany głównie w małych gospodarstwach, w których powierzchnia chmielników kształtuje się na poziomie 2 ha. Produkcja chmielu jest skoncentrowana w województwach lubelskim, wielkopolskim i dolnośląskim. Skup chmielu przebiega od września danego roku do marca następnego roku. Polska jest eksporterem netto szyszek chmielowych i importerem netto produktów chmielowych (granulatu, ekstraktu) wykorzystywanych do produkcji piwa. Obrót i przetwórstwo chmielu w Polsce prowadzi kilka firm, które są bezpośrednimi dostawcami do koncernów piwowarskich i lokalnych browarów.

W celu monitorowania sytuacji na rynku chmielu w Polsce, zbierane są informacje w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW. W publikowanych biuletynach przedstawiane są informacje m.in. o średnich krajowych cenach skupu szyszek chmielu aromatycznego i goryczkowego (zł/kg) oraz o handlu zagranicznym szyszkami chmielu i produktami chmielowymi. Więcej informacji https://www.gov.pl/web/rolnictwo/rynek-chmielu

Sytuacja na rynku chmielu w UE:

UE produkuje około 50 000 ton chmielu rocznie. Produkcja alfa-kwasów regularnie przekracza 5000 ton. UE – a w szczególności Niemcy – jest jednym z ośrodków światowego rynku chmielu. Jeśli chodzi o handel zewnętrzny, UE była tradycyjnie eksporterem netto. W ciągu ostatnich kilku lat nadwyżka wyniosła około 20 000 ton ekwiwalentu szyszek. Głównym odbiorcą jest Rosja, a następnie Stany Zjednoczone i Japonia. Wszystkie kraje UE zajmujące się uprawą chmielu z wyjątkiem jednego należą do międzynarodowej konwencji plantatorów chmielu , której celem jest promowanie wymiany informacji zarówno między producentami, jak i między producentami a innymi stronami w sektorze (handlowcami i piwowarami). Więcej informacji: https://agriculture.ec.europa.eu/farming/crop-productions-and-plant-based-products/hops_en

{"register":{"columns":[]}}