Badania w rolnictwie ekologicznym
OBOWIĄZEK INFORMACYJNY
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, iż zgodnie z art. 35a ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 305) podmioty realizujące zadania finansowane lub dofinansowane z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych są obowiązane do podejmowania działań informacyjnych dotyczących tego finansowania lub dofinansowania, przy wykorzystaniu różnych form i metod komunikacji. Koszty tych działań są ponoszone w ramach finansowania lub dofinansowania z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych bądź ze środków własnych podmiotów realizujących zadania.
Rodzaje tych działań, oraz sposób ich realizacji, w tym okres, w którym mają być realizowane, a także kwotę lub kwoty finansowania lub dofinansowania z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych, do wysokości których nie powstaje obowiązek określony w art. 35a ust.1 ustawy określa rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 maja 2021 r. w sprawie określenia działań informacyjnych podejmowanych przez podmioty realizujące zadania finansowane lub dofinansowane z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 953).
Działania, o których mowa powyżej polegają na:
- umieszczeniu tablicy informacyjnej – w przypadku realizacji zadań w zakresie:
- infrastruktury drogowej, kolejowej, morskiej, wodnej śródlądowej, lotniczej, telekomunikacyjnej, teleinformatycznej, cyfrowej, przesyłowej lub komunalnej,
- prac budowlanych,
- zakupu środków trwałych;
- umieszczeniu plakatu informacyjnego – w przypadku realizacji projektów:
- badawczo-rozwojowych o charakterze wdrożeniowym, rozwojowym, badawczym lub naukowym,
- edukacyjnych – realizowanych w formie debaty, konferencji, seminarium, lekcji, warsztatu lub wykładu,
- społecznych – obejmujących przedsięwzięcia kulturalne, wydawnicze, sportowe, socjalne, wychowawcze lub profilaktyczne oraz działania z zakresu opieki nad zabytkami i ochrony dziedzictwa narodowego;
- zamieszczeniu informacji na swojej stronie internetowej, o ile ją posiada oraz na swoich profilach w internetowych, w serwisach społecznościowych, o ile takie profile posiada.
Dodatkowe materiały, objaśnienia i informację znajdują się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pod adresem: https://www.gov.pl/premier/dzialania-informacyjne
Zasady udzielenia dotacji do badań w rolnictwie ekologicznym
Zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 lipca 2015 r. w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa (Dz. U. poz. 1170, z późn. zm.), dotacja na pokrycie kosztów badań może być udzielona organizacji badawczej, która wykonuje badania w sektorze rolnym na rzecz rolnictwa ekologicznego w zakresie produkcji, uprawy, nawożenia, ochrony roślin, przetwórstwa produktów roślinnych i zwierzęcych, ochrony zdrowia zwierząt, marketingu, promocji oraz analizy rynku.
UWAGA!
Od 2023 roku zmianie ulega załącznik nr 5 do wniosku - Planowany szczegółowy harmonogram zadań kwalifikujących się do objęcia dotacją w .......... r. – wzór nr 11
oraz ROZLICZENIE DOTACJI na pokrycie kosztów wykonania badania podstawowego na rzecz postępu biologicznego w produkcji zwierzęcej, postępu biologicznego w produkcji roślinnej, rolnictwa ekologicznego**) pod tytułem … wzór nr 3
- zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 5 maja 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa (Dz. U. poz. 957 z 2022).
Dotacja może być udzielona według poniższych stawek określonych w załączniku nr 7 do tego rozporządzenia.
Zadanie |
Stawka dotacji |
|
Prowadzenie badań w zakresie: |
|
|
1. |
Warzywnictwa (w tym uprawa ziół) metodami ekologicznymi |
do 450 000 |
2. |
Sadownictwa metodami ekologicznymi |
do 450 000 |
3. |
Upraw polowych metodami ekologicznymi |
do 450 000 |
4. |
Produkcji zwierzęcej metodami ekologicznymi (w tym produkty akwakultury) |
do 300 000 |
5. |
Przetwórstwa produktów roślinnych, zwierzęcych metodami ekologicznymi |
do 300 000 |
6. |
Ochrony zdrowia zwierząt |
do 200 000 |
7. |
Marketingu, promocji oraz analizy rynku |
do 200 000 |
Organizacja badawcza może składać wniosek o udzielenie dotacji do badań w rolnictwie ekologicznym do ministra właściwego do spraw rolnictwa w terminie do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rok, w którym udziela się dotacji, zgodnie ze wzorem nr 10 określonym w załączniku nr 2 do rozporządzenia (pkt. 5 aktów prawnych).
Dofinansowanie do 75% kosztów kwalifikujących się do udzielenia dotacji
Organizacja badawcza proponuje we wniosku ustalony przez siebie temat badawczy w ramach obszarów badawczych ogłoszonych przez MRiRW (pkt. 6 aktów prawnych). W tym przypadku organizacja będzie miała możliwość uzyskania dofinansowania do 75% kosztów kwalifikujących się do dofinansowania.
Dofinansowanie do 100% kosztów kwalifikujących się do udzielenia dotacji
Druga możliwość zakłada, że Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wybiera konkretne tematy badawcze, zgodnie z zapotrzebowaniem rynku, kwalifikujące się do dofinansowania w 100% i ogłasza je na liście (pkt. 6 aktów prawnych). Listę zamieszcza na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz publikuje w Dzienniku Urzędowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W tej sytuacji, organizacja badawcza przedstawia we wniosku temat badawczy wybrany z listy załącznika nr 2 do ogłoszenia (pkt. 6 aktów prawnych), ubiegając się tym samym o finansowanie badanie w wysokości do 100% kosztów kwalifikowanych.
Załączniki do wniosku
Do wniosku o udzielenie dotacji dołącza się planowany szczegółowy harmonogram zadań, sporządzony zgodnie ze wzorem nr 11 określonym w załączniku nr 2 do rozporządzenia, oraz wstępną kalkulację kosztów kwalifikujących się do objęcia dotacją sporządzoną zgodnie ze wzorem nr 2 określonym w tym załączniku.
Warunek udzielenia dotacji
Zgodnie z art. 31 ust. 3 rozporządzenia Komisji (UE) nr 702/2014 z dnia 25 czerwca 2014 r. uznającego niektóre kategorie pomocy w sektorach rolnym i leśnym oraz na obszarach wiejskich za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (Dz. Urz. UE L 193 z 1.07.2014, str. 1) Wnioskodawca przed terminem rozpoczęcia realizacji wnioskowanego projektu jest obowiązany do zamieszczenia na swojej stronie internetowej następujących informacji:
a) o planowanej realizacji wnioskowanego projektu;
b) cele wnioskowanego projektu;
c) przybliżona data opublikowania oczekiwanych rezultatów wnioskowanego projektu;
d) miejsce opublikowania w internecie oczekiwanych rezultatów wnioskowanego projektu;
e) wskazanie, że rezultaty wnioskowanego projektu są dostępne nieodpłatnie dla wszystkich przedsiębiorstw działających w danym sektorze lub podsektorze rolnym lub leśnym.
Wydanie decyzji o udzieleniu dotacji
Minister właściwy do spraw rolnictwa corocznie, do dnia 30 kwietnia wydaje decyzje w sprawie udzielenia dotacji oraz ogłasza do dnia 20 czerwca, w dzienniku urzędowym tego ministra listę organizacji badawczych i badań, na które zostały udzielone dotacje i cele planowanych badań oraz zamieszcza ją na stronie internetowej administrowanej przez urząd obsługujący tego ministra.
Wypłata dotacji
Minister właściwy do spraw rolnictwa wypłaca 50% udzielonej dotacji w terminie do dnia 30 czerwca danego roku, a pozostałą kwotę udzielonej dotacji, po przedłożeniu rozliczenia poniesionych kosztów. Rozliczenie, o którym mowa sporządza się w postaci papierowej oraz elektronicznej w formacie .xls(x) w terminie do dnia 5 grudnia roku, w którym została udzielona dotacja, zgodnie ze wzorem nr 3 określonym w załączniku nr 2 do rozporządzenia (pkt. 5 aktów prawnych).
Materiały
Do pobraniazałącznik nr 7.pdf 0.06MB Do pobrania
wzor_10_WNIOSEK.pdf 0.25MB Do pobrania
wzór_nr_11.docx 0.02MB Do pobrania
wzór nr 2.doc 0.04MB Do pobrania
wzór_nr_3.docx 0.02MB
- Ostatnia modyfikacja:
- 07.11.2022 15:11 Sławomir Mucha
- Pierwsza publikacja:
- 16.05.2019 11:27 Sławomir Mucha