Produkcja i rolnictwo ekologiczne – dowiedz się więcej
- Materiał rozmnożeniowy roślin w produkcji ekologicznej
- 23 września – Dzień Rolnictwa Ekologicznego UE
- Baza wiedzy
- Podjęcie działalności w rolnictwie ekologicznym
- Badania w rolnictwie ekologicznym
- Akty prawne
- Wsparcie rolnictwa ekologicznego
- Inne strony na temat rolnictwa ekologicznego
- Logo produkcji ekologicznej UE
- Ramowy Plan Działań dla Żywności i Rolnictwa Ekologicznego w Polsce
- Certyfikaty
- Jednostki certyfikujące
- Zamówienia Publiczne - rolnictwo ekologiczne
- Nawożenie w rolnictwie ekologicznym
- Rejestr zwierząt i zwierząt akwakultury w produkcji ekologicznej
- Odstępstwa od warunków produkcji ekologicznej
- Ochrona roślin w rolnictwie ekologicznym
- Informacja o ekologicznych paszach białkowych w Polsce
- Konkursy
Logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej
Logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej to połączenie dwóch symboli: flagi europejskiej oraz liścia, który symbolizuje naturę i ideę zrównoważonego rozwoju. Logo produkcji ekologicznej UE ułatwia konsumentom rozpoznanie produktów ekologicznych i pomaga rolnikom we wprowadzaniu ich do obrotu w całej UE. Powyższe logo daje konsumentom pewność co do pochodzenia i jakości kupowanej żywności i napojów, a jego obecność na produkcie oznacza, że produkt ten jest zgodny z przepisami dotyczącymi produkcji ekologicznej, tzn. jest produktem ekologicznym.
Konsumencie!
Wybierając produkt z logo produkcji ekologicznej UE , masz pewność, że produkt:
- spełnia restrykcyjne warunki dotyczące metody produkcji, przetwarzania, transportu i przechowywania,
- powstał z ekologicznych i naturalnych składników,
- nie zawiera sztucznych dodatków ani polepszaczy,
- jest kontrolowany na każdym etapie produkcji, przygotowywania i dystrybucji,
- powstał z poszanowaniem dla środowiska i dobrostanu zwierząt.
Pamiętaj!
Logo produkcji ekologicznej UE można używać wyłącznie w przypadku produktów, które uzyskały certyfikat produkcji ekologicznej wydawany przez upoważnioną jednostkę certyfikującą.
Pod linkiem, znajdą Państwo logo produkcji ekologicznej UE dostępne do pobrania oraz techniczne informacje i wytyczne na temat sposobu umieszczania logo produkcji ekologicznej UE na produktach ekologicznych.
Produkcja, rolnictwo i przetwórstwo ekologiczne
Produkcja i rolnictwo ekologiczne stanowią najbardziej przyjazną dla środowiska metodę produkcji. Można śmiało podkreślić, że produkcja ekologiczna jest trendem światowym – wyraźnie zaznaczyła to Komisja Europejska zarówno w strategii na rzecz bioróżnorodności, jak i w strategii „Od pola do stołu” (Farm to Fork). Bardzo często podkreśla się wielofunkcyjną naturę produkcji ekologicznej, ponieważ z jednej strony jest to system wpływający pozytywnie na środowisko naturalne, co z kolei przyczynia się do osiągania szeroko rozumianych korzyści rolnośrodowiskowych, z drugiej jednak strony, produkcja ekologiczna jest odpowiedzią na zmieniającą się strukturę popytu na rynku i rosnącą świadomość konsumentów. Zauważono, że po wielkiej fascynacji świata produkcją żywności w warunkach przemysłowych - konsument coraz częściej poszukuje żywności powstałej w warunkach jak najbardziej zbliżonych do naturalnych.
Zatem, sektory rolnictwa ekologicznego i przetwórstwa ekologicznego to bardzo ważne obszary, które wymagają stałego wsparcia i ciągłych zmian ukierunkowanych na zwiększanie udziału zarówno ekologicznej produkcji rolnej, jak i produktów ekologicznych na rynku.
W 2023 r. działalność w sektorze produkcji ekologicznej prowadziło 23 995 producentów ekologicznych. Powierzchnia ekologicznych użytków rolnych wynosiła 636 021,41 ha. Największą powierzchnię ekologicznych użytków rolnych zajmowały uprawy zbóż. Na drugim miejscu znajdowały się rośliny okopowe, przemysłowe, dalej warzywa, owoce i orzechy. W 2023 r. względem 2022 r. w obszarze ekologicznej produkcji zwierzęcej znacząco zwiększyła się produkcja mleka krowiego oraz wzrosło pogłowie zwierząt, szczególnie drobiu.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi dąży do tego, aby w Polsce odbywała się nie tylko produkcja pierwotna żywności ekologicznej, ale również, aby dynamicznie rozwijała się produkcja ekologicznej żywności przetworzonej. Przetwórstwo produktów ekologicznych daje rolnikom możliwość osiągnięcia wyższych dochodów poprzez skracanie łańcuchów dostaw, wpływa pozytywnie na budowanie relacji handlowych oraz zwiększenie liczby miejsc pracy na obszarach wiejskich.
System kontroli żywności ekologicznej
Żywność wytworzona metodami ekologicznymi to żywność bez GMO, syntetycznych nawozów, niedozwolonych, chemicznych oprysków i środków ochrony roślin, która powstała z poszanowaniem dla środowiska naturalnego i dobrostanu zwierząt. To produkty kontrolowane na każdym etapie produkcji, przygotowywania i dystrybucji.
Ważne!
Obecnie kontrolę producentów ekologicznych w Polsce prowadzi 13 jednostek certyfikujących. Dane o producentach ekologicznych udostępnia Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
Producencie/Rolniku!
W tym miejscu znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące zasad produkcji ekologicznej, potrzebne każdemu wchodzącemu do systemu rolnictwa ekologicznego
Warto wiedzieć, że rozwój produkcji ekologicznej został wskazany jako jeden z głównych celów polityki UE na przyszłe lata. Polska przygotowała szereg narzędzi służących realizacji tego celu, opisanych szczegółowo w przyjętym i opublikowanym Ramowym Planie Działań dla Żywności i Rolnictwa Ekologicznego w Polsce na lata 2021-2030.
Ramowy Plan Działań dla Żywności i Rolnictwa Ekologicznego na lata 2021-2030 i jego działania mają na celu rozwój produkcji ekologicznej na wszystkich etapach łańcucha żywności i rozwój rynku produktów ekologicznych w Polsce oraz przeznaczenie do 2030 r. co najmniej 7% powierzchni użytków rolnych objętych systemem produkcji ekologicznej.
Wsparcie sektora rolnictwa ekologicznego zaplanowano dla wszystkich uczestników łańcucha żywnościowego od pola do stołu, począwszy od wsparcia rolników w obszarze produkcji rolnej surowców i przetwórstwa, poprzez działania wspierające inwestycje i potencjał rynkowy, w tym małych i średnich gospodarstw, skracanie łańcucha dostaw, działania kształtujące popyt i zaufanie konsumentów do produktów ekologicznych i produkcji ekologicznej, aż po wsparcie integracji branży oraz krajowego doradztwa rolniczego.
Działania informacyjno-edukacyjne Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczące produkcji i rolnictwa ekologicznego
Ich celem jest m.in.:
- edukacja konsumentów #KupujŚwiadomie PRODUKT EKOLOGICZNY,
- informowanie rolników i producentów żywności ekologicznej/planujących przejście z konwencjonalnych metod na ekologiczne - o możliwościach i warunkach produkcji żywności certyfikowanej oznaczonej logo Produkcji Ekologicznej UE,
- edukacja dzieci pod hasłem „skąd się biorą produkty ekologiczne”,
- konkursy ekologiczne.
Podstawa prawna
Rosnące zainteresowanie konsumentów to większe możliwości sprzedaży produktów ekologicznych. Produkcję ekologiczną warunkują przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848, na podstawie których wygaszany jest system importu produktów ekologicznych z państw trzecich oparty o zasadę równoważności, co dodatkowo będzie wpływało na zwiększenie popytu na surowce ekologiczne na rynku wewnętrznym
Przepisy unijne: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/przepisy-unijne
Przepisy krajowe: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/akty-prawne2
Zapraszamy do śledzenia naszego profilu na Facebook’u, gdzie na bieżąco umieszczamy najnowsze informacje o działaniach prowadzonych w sektorze produkcji ekologicznej w Polsce i na świecie!
Kontakt
Departament Rolnictwa Ekologicznego i Jakości Żywności
Wydział Rolnictwa Ekologicznego
Tel. (22) 623 18 16, 623 14 98
Materiały
SŁUCHOWISKO DLA DZIECI „EKO UFO” cz. 1[DAB]Dzieciom(ARCH_2023)_17_października_2023.mp3 44.14MB SŁUCHOWISKO DLA DZIECI „EKO UFO” cz. 2
[DAB]Dzieciom_(PCM)_15_listopada_2023.mp3 45.26MB SŁUCHOWISKO DLA DZIECI „EKO UFO” cz. 3
[DAB]Dzieciom_(PCM)_29_listopada_2023.mp3 58.89MB