Interwencje w ramach współpracy grup i organizacji producentów
Grupy producentów rolnych oraz organizacje producentów (z wyjątkiem sektora owoców i warzyw) mają możliwość uzyskania wsparcia finansowego w ramach interwencji I.13.2 „Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych”, która jest realizowana w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. W ramach Interwencji I.13.2 udzielane jest wsparcie celowe, które ma pomóc zbudować stabilną i konkurencyjną pozycję na rynku przez przedsiębiorstwo, którym jest grupa producentów rolnych oraz organizacja producentów, a pośrednio także przez gospodarstwa członków tych podmiotów.
Pomoc finansowa ma charakter ryczałtu i udzielana jest w formie rocznych płatności w okresie pierwszych pięciu lat od uznania grupy producentów rolnych lub organizacji producentów i stanowi procentowy ryczałt od wartości przychodów netto ze sprzedaży produktów lub grup produktów, wytworzonych w gospodarstwach rolnych członków w poszczególnych latach i sprzedanych odbiorcom niepowiązanym z beneficjentem lub jego członkami.
Wsparcie wynosi:
- w pierwszym roku – 10 %, w drugim roku – 9,5%, w trzecim roku – 9%, w czwartym roku – 8,5%, w piątym roku – 8%, wartości przychodów netto ze sprzedaży,
- maksymalnie w każdym roku pięcioletniego okresu pomocy: 60 tys. euro w przypadku grup producentów rolnych (i nie więcej niż 6 tys. euro w przeliczeniu na jednego członka) i 100 tys. euro w przypadku organizacji producentów.
W ramach zobowiązań określono m.in., że organizacje producentów muszą wydatkować min. 30% otrzymanego wsparcia na inwestycje w środki trwałe.
Budżet na realizację interwencji I.13.2 PS WPR wynosi 166 mln euro.
Podstawę wdrażania ww. interwencji I.13.2 stanowią wytyczne szczegółowe Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w zakresie przyznawania, wypłaty i zwrotu pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 dla interwencji I.13.2 Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych.
Ponadto, grupy producentów rolnych oraz organizacje producentów, a także ich członkowie, są objęci preferencjami w zakresie dostępu do innych mechanizmów wsparcia w ramach PS WPR 2023-2027. Dotyczy to takich interwencji jak: Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność-dotacje, Rozwój małych gospodarstw, Rozwój współpracy w ramach łańcucha wartości (dotacja) – poza gospodarstwem (od 2025 r.), Rozwój współpracy producentów w ramach systemów jakości żywności (od 2025 r.), oraz Krajowego Planu Odbudowy - działanie A.1.4.1 Inwestycje na rzecz dywersyfikacji i skracania łańcucha dostaw produktów rolnych i spożywczych oraz budowy odporności podmiotów uczestniczących w łańcuchu.
Warto zwrócić uwagę, że w ramach interwencji I.10.7.1 Rozwój współpracy w ramach łańcucha wartości (dotacja) – poza gospodarstwem, która będzie realizowana od 2025 r., przewidziano, że zorganizowane formy współpracy rolników prowadzących działalność jako: grupy producentów rolnych i ich związki, spółdzielnie, spółdzielnie rolników, uznane organizacje producentów i ich zrzeszenia, organizacje międzybranżowe będą mogły uzyskać wyższy poziom dofinansowania, tj. 60% kosztów kwalifikowalnych operacji (standardowy poziom to 50%), a także mogą, jako jedyne, ubiegać się o wsparcie na realizację inwestycji dotyczących wprowadzania do obrotu produktów rolnych (w tym przechowywania, sortowania, pakowania, przygotowania do sprzedaży).