Współpraca producentów
Obserwowane od lat zmiany w gospodarce światowej wskazują na potrzebę tworzenia przez producentów rolnych oddolnych, silnych struktur opartych na współpracy oraz podejmowania działań mających na celu ograniczenie pośrednictwa w handlu produktami rolnymi.
Niezależnie od wielkości gospodarstwa, rolnik jako podmiot gospodarczy jest jednostką małą. W sytuacji, w której na rynku funkcjonuje coraz mniejsza liczba nabywców mających za partnerów dużą liczbę małych producentów, pojedynczy producent przestaje być istotnym partnerem biznesowym dla silnego i skonsolidowanego otoczenia handlowo-produkcyjnego.
Aby skutecznie przeciwdziałać pojawiającym się zagrożeniom, konieczna jest współpraca rolników i tworzenie wspólnych struktur gospodarczych m.in. w postaci grup producentów rolnych, organizacji producentów i spółdzielni.
Wspólne działanie producentów rolnych przynosi szereg korzyści zarówno w sferze produkcji (koncentracja podaży, wspólne planowanie produkcji, dostosowanie oferty do potrzeb klientów), handlu (np. ograniczenie pośredników, obniżanie kosztów transportu), jak i zaopatrzenia (np. koncentrację popytu na środki do produkcji). Większa skala oferowanych produktów, często o lepszych parametrach jakościowych, z możliwością zachowania ciągłości dostaw odpowiednich partii oferowanych produktów, jest bardziej interesująca dla odbiorców niż oferta pojedynczego producenta. Współpraca producentów umożliwia ograniczać koszty produkcji rolnej i jej przygotowania do sprzedaży, pozwala na wystandaryzowanie produkcji, jak również na śledzenie drogi produktów do konsumentów, a co za tym idzie sprzyja wypracowywaniu ich renomy. To sprawia, że zyski, jakie powstają w obrocie produktami rolnymi, pozostają do dyspozycji rolników i służą rozwojowi ich gospodarstw.
Grupy i organizacje producentów odgrywają znaczącą rolę jako ogniwo łączące produkcję rolną z handlem, a funkcjonowanie tych podmiotów jako spółdzielnia stanowi atrakcyjną formę współpracy, bowiem jest to jedna z najbardziej przyjaznych struktur gospodarczego organizowania się rolników.