W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konwencja LRTAP, konwencja genewska

Problemem zanieczyszczenia powietrza i próbami jego ograniczenia zajęto się w Europie w latach 70. XX w., co zaowocowało podpisaniem 13 listopada 1979 r. Konwencji w sprawie transgranicznego zanieczyszczenia powietrza na dalekie odległości (Convention on Long-range Transboundary Air Pollution) konwencja LRTAP lub konwencja genewska.

Celem konwencji LRTAP jest  ochrona ludzi i środowiska przed zanieczyszczeniem powietrza poprzez ograniczenie emisji i zapobieganie zanieczyszczeniu powietrza związkami siarki, tlenkami azotu, amoniakiem, lotnymi związkami organicznymi, metalami ciężkimi, trwałymi zanieczyszczeniami organicznymi oraz pyłami.

Konwencja tworzy główne międzynarodowe ramy współpracy i działań, które mają służyć zarówno ograniczaniu i stopniowemu zmniejszaniu zanieczyszczenia powietrza, jak i zapobieganiu takiemu zanieczyszczeniu. Stronami konwencji jest 51 państw należących do Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ, w tym państwa członkowskie UE, Kanada, Stany Zjednoczone i kilka państw z Azji Środkowej.

{"register":{"columns":[]}}