Logo produkcji ekologicznej UE
Co oznacza przedstawione logo?
Logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej to połączenie dwóch symboli: flagi europejskiej oraz liścia, który symbolizuje naturę i ideę zrównoważonego rozwoju. Logo produkcji ekologicznej UE ułatwia konsumentom rozpoznanie produktów ekologicznych i pomaga rolnikom we wprowadzaniu ich do obrotu w całej UE. Powyższe logo daje konsumentom pewność co do pochodzenia i jakości ekologicznej kupowanej żywności i napojów, a jego obecność na produkcie oznacza, że produkt ten jest zgodny z przepisami dotyczącymi produkcji ekologicznej, tzn. jest produktem ekologicznym.
Logo produkcji ekologicznej UE można używać wyłącznie w przypadku produktów, które uzyskały certyfikat produkcji ekologicznej wydawany przez upoważnioną jednostkę certyfikującą.
Oznacza to, że takie produkty muszą spełniać surowe warunki dotyczące metody produkcji, przetwarzania, transportu i przechowywania.
Zasady stosowania logo
Logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej reguluje art. 33 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848. Wzór logo został określony w załączniku V do tego rozporządzenia.
W przypadku stosowania logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej, etykieta opakowanej żywności ekologicznej powinna zawierać również oznaczenie miejsca, w którym wyprodukowano surowce rolne, z których składa się ten produkt, zgodnie z przepisami art. 32 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848.
W przypadku, gdy etykieta opakowanej żywności zawiera na etykiecie sformułowania odnoszące się ekologicznej metody produkcji, np. eko, bio – wówczas na etykiecie powinien znajdować się również kod jednostki certyfikującej, której podlega podmiot, który zrealizował ostatni etap produkcji lub przygotowania, zgodnie z przepisami art. 32 ust. 1 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848. Oznacza to, że produkty ekologiczne, niezależnie czy zawierają na etykiecie logo produkcji ekologicznej UE lub nie – powinny być oznaczone kodem jednostki certyfikującej (np. PL-EKO-xx).
Powyższe oznaczenia umieszczane są w eksponowanym miejscu w taki sposób, aby były dobrze widoczne, czytelne i nieusuwalne.
Państwa trzecie
Używanie logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej w przypadku produktów przywożonych z państw trzecich nie jest obowiązkowe. Jednakże w przypadkach, w których logo zostało zamieszczone na etykietach takich produktów, w tym samym polu widzenia co logo umieszcza się również oznaczenie miejsca, w którym wyprodukowano surowce rolne, z których składa się produkt, zgodnie z przepisami art. 32 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848.
Należy podkreślić, że produkt może być przywieziony z państwa trzeciego do UE oraz wprowadzony do obrotu w UE jako produkt ekologiczny tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie warunki określone zgodnie z art. 45 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848.
Logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej nie może być zamieszczane
- na produktach zawierających mniej niż 95 proc. składników ekologicznych,
- w usługach żywienia zbiorowego, takich jak restauracje czy szpitale,
- na produktach, które nie są objęte przepisami produkcji ekologicznej, takich jak kosmetyki lub produkty pochodzące z łowiectwa i rybołówstwa,
- na produktach na etapie „konwersji” (jeżeli metody produkcji ekologicznej zaczęły dopiero być wprowadzane i w glebie lub łańcuchu produkcji zwierzęcej mogą nadal być obecne substancje nieekologiczne).
Poniżej, w załączonym materiale oraz pod poniższym linkiem, znajdą Państwo logo produkcji ekologicznej UE dostępne do pobrania oraz techniczne informacje i wytyczne na temat sposobu umieszczania logo produkcji ekologicznej UE na produktach ekologicznych:
https://ec.europa.eu/info/food-farming-fisheries/farming/organic-farming/organic-logo_pl
Materiały
Do pobraniaorganic-logo-user-manual_pl.pdf 1.13MB