W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Normy i wymogi wzajemnej zgodności (cross-compliance)

 

Wysokość otrzymywanych przez rolników płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 i PROW 2014-2020, uzależniona jest od spełniania zasady wzajemnej zgodności, na którą składają się:

  • normy dotyczące utrzymania gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego w dobrej kulturze rolnej zgodnej z ochroną środowiska (DKR) oraz
  • podstawowe wymogi z zakresu zarządzania (Statutory Management Requirements – SMR),

określone w załączniku II do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013.

Powiązanie wysokości uzyskiwanych płatności ze spełnianiem przez rolników określonych wymogów i norm oznacza, że w przypadku nieprzestrzegania powyższych obowiązków, konsekwencją jest odpowiednie zmniejszenie przyznawanych płatności bezpośrednich.

Wykaz norm DKR został określony w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 marca 2015 r. w sprawie norm w zakresie dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska (Dz. U. poz. 344, z późn. zm.).

Natomiast wykaz wymogów wzajemnej zgodności został określony w obwieszczeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 marca 2015 w sprawie wykazu wymogów określonych w przepisach Unii Europejskiej z uwzględnieniem przepisów krajowych wdrażających te przepisy (M. P. poz. 329, z późn. zm.).

Zmiany w zasadzie wzajemnej zgodności od 2019 r.

W 2019 r., w związku ze zmianą przepisów prawa krajowego, zmianie uległy wymogi wzajemnej zgodności związane z identyfikacją i rejestracją zwierząt. Zmiany te zostały ogłoszone
w obwieszczeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 lutego 2019 r. o zmianie wykazu wymogów określonych w przepisach Unii Europejskiej z uwzględnieniem przepisów krajowych wdrażających te przepisy (M.P. poz. 231) oraz w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 marca 2019 r. (Dz. U. poz. 581) zmieniającym rozporządzenie w sprawie liczby punktów, jaką przypisuje się stwierdzonej niezgodności, oraz procentowej wielkości kary administracyjnej w zależności od liczby punktów przypisanych stwierdzonym niezgodnościom.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 grudnia 2018 r. w sprawie księgi rejestracji bydła, świń, owiec lub kóz (Dz.U. z 2018 r. poz. 2505), które obowiązuje od 1 stycznia br., jeżeli rolnik posiada bezpośredni dostęp do portalu „IRZplus” i za jego pośrednictwem dokonuje zgłoszeń zdarzeń wynikających z przepisów ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (tj. Dz.U. z 2017 r. poz. 546, z późn. zm.), wówczas nie ma obowiązku prowadzenia księgi rejestracji bydła, świń, owiec lub kóz w siedzibie stada w formie papierowej.

Zmianie uległy również zasady sporządzania spisów owiec i kóz. Spisy te, tak jak do tej pory, powinny być przeprowadzane co najmniej raz w roku (nie później jednak niż w dniu 31 grudnia)
i powinny zawierać liczbę zwierząt. Zniesiony został natomiast obowiązek podawania numeru identyfikacyjnego każdego zwierzęcia w ramach powyższych spisów.

W zakresie identyfikacji świń wprowadzono możliwość wyboru metody oznakowania tych zwierząt kolczykiem lub tatuażem. Oznakowanie świni powinno nastąpić w terminie 30 dni od jej urodzenia, lecz nie później niż przed opuszczeniem przez nią siedziby stada. W przypadku przemieszczenia świni do innej siedziby stada niż siedziba stada urodzenia i przebywania w niej dłużej niż 30 dni, oznakowanie świni musi być dokonane bezzwłocznie, nie później, niż przed opuszczeniem przez to zwierzę tej siedziby stada.

Ponadto, na obszarach zapowietrzonych, zagrożonych lub innych obszarach podlegających ograniczeniom, ustanowionych zgodnie z przepisami o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt,  termin dokonywania wpisów w księdze rejestracji świń został skrócony do dwóch dni od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie powodujące obowiązek wpisu. Na pozostałych obszarach, termin na dokonanie wpisu nie uległ zmianie i wynosi siedem dni.

Materiały

ZASADA WZAJEMNEJ ZGODNOŚCI - Zmiany obowiązujące od 2018 r. w związku z wprowadzeniem, na obszarze całego kraju, Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych
zał​_10a.pdf 2.25MB
Materiał​_informacyjny dotyczący Zasady wzajemnej zgodności (luty 2020)
Materiał​_informacyjny​_-​_Zasada​_wzajemnej​_zgodności.pdf 2.05MB
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
06.02.2020 08:54 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
19.07.2019 14:52 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}