Organizacje producentów, zrzeszenia organizacji producentów i organizacje międzybranżowe
Organizacje producentów są podmiotami prawnymi tworzonymi z inicjatywy rolników, a ich działalność polega przede wszystkim na koncentracji podaży i wspólnym przygotowywaniu produktów rolnych do sprzedaży i wprowadzaniu ich do obrotu. Organizacje producentów poprzez analizę sytuacji na rynkach zapewniają planowanie i dostosowywanie produkcji swoich członków do popytu, w szczególności w odniesieniu do ilości i jakości.
W sektorze owoców i warzyw oraz w sektorze mleka i produktów mlecznych wymaga się wprowadzania przez producenta będącego członkiem organizacji, całej jego produkcji z grupy produktów uznania poprzez organizację producentów. W pozostałych sektorach członkowie są zobowiązani do sprzedaży do swojej organizacji, w każdym roku jej działalności, co najmniej 70% wyprodukowanych przez siebie produktów, z grupy produktów uznania organizacji.
Minimalna liczba członków organizacji producentów wynosi:
- 5 w sektorze owoców i warzyw,
- 20 w sektorze mleka i produktów mlecznych,
- 25 w sektorze tytoniu,
- 10 w pozostałych sektorach.
Producenci stanowią co najmniej 80% składu członkowskiego organizacji, a postanowienia aktu założycielskiego organizacji zapewniają demokratyczną kontrolę podejmowanych decyzji. Dla celów uznania organizacja producentów opracowuje plan biznesowy (z wyjątkiem sektora owoców i warzyw).
Zrzeszenia organizacji producentów powstają z inicjatywy organizacji producentów w konkretnym sektorze rolnym i prowadzą taką samą działalność jak organizacje producentów.
Organizacje międzybranżowe składają się z przedstawicieli obszarów działalności gospodarczej związanej z produkcją oraz z co najmniej jednym z następujących etapów łańcucha dostaw: przetwórstwem lub handlem, w tym dystrybucją, produktami jednego lub większej liczby sektorów. Celem ich działalności jest przede wszystkim poprawa znajomości oraz przejrzystości produkcji i rynku lub przewidywanie potencjału rynkowego. Organizacje międzybranżowe mogą poprzez badanie rynku pomagać w lepszej koordynacji sposobu wprowadzania produktów do obrotu i w poszukiwaniu potencjalnych rynków eksportowych.
Nadzór nad spełnianiem warunków uznania przez organizacje producentów, ich zrzeszenia i organizacje międzybranżowe pełni Dyrektor Oddziału Regionalnego ARiMR właściwy ze względu na siedzibę tych podmiotów.