Pytania ogólne
1. Gdzie mogę złożyć wniosek o objęcie przedsięwzięcia wsparciem w ramach inwestycji A1.4.1. KPO?
Wnioski o objęcie przedsięwzięcia wsparciem w ramach inwestycji A1.4.1. KPO składa się do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR https://www.gov.pl/web/arimr/platforma-uslug-elektronicznych
Aby złożyć wniosek należy posiadać numer identyfikacyjny producenta rolnego (numer EP) nadawany przez ARiMR.
2. Jak mogę uzyskać numer identyfikacyjny producenta rolnego?
Aby uzyskać numer identyfikacyjny producenta rolnego, należy złożyć wniosek o wpis do ewidencji producentów (czyli o nadanie numeru identyfikacyjnego) do kierownika biura powiatowego ARiMR właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy.
Wniosek można złożyć w następujący sposób:
- osobiście albo
- wysłać pocztą (o dacie złożenia decyduje data stempla pocztowego), albo
- drogą elektroniczną za pośrednictwem ePUAP.
Formularze wniosku wraz z załącznikami dostępne są:
- w biurach powiatowych ARiMR,
- w oddziałach regionalnych ARiMR,
- na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/arimr/wniosek-o-wpis-do-ewidencji-producentow2 (formularz W-1/04).
3. Wsparcie w ramach inwestycji A1.4.1. KPO może otrzymać m.in. rolnik. Jakie kryteria trzeba spełniać, aby być uznanym za „rolnika”?
Za rolnika uznaje się osobę, która spełnia co najmniej jeden z poniższych warunków:
- podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 2022 r. poz. 933 i 1155) lub;
- przyznano jej płatności bezpośrednie w rozumieniu ustawy z dnia 5 lutego 2015 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego (Dz. U. z 2021 r. poz. 2114 oraz z 2022 r. poz. 219, 646 i 1270) co najmniej w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku o objęcie wsparciem.
4. Czy w inwestycji A1.4.1. KPO można uzyskać zaliczkę?
Tak, w inwestycji A1.4.1. KPO można otrzymać zaliczkę.
Już we wniosku o objęcie przedsięwzięcia wsparciem wnioskodawca może zaznaczyć, że wnioskuje o przyznanie zaliczki.
Zaliczka może być przyznana tylko do przedsięwzięć nierozpoczętych przed dniem złożenia wniosku.
Do uzyskania zaliczki niezbędne jest posiadanie przez wnioskodawcę wyodrębnionego rachunku bankowego albo rachunku prowadzonego w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, na który będzie przekazana ta zaliczka.
5. Co należy rozumieć pod pojęciem „przedsięwzięcia, które nie zostały rozpoczęte przed dniem złożenia wniosku o objęcie przedsięwzięcia wsparciem”?
Są to przedsięwzięcia, w których nie podjęto robót budowlanych, ani nie złożono prawnie jakiegokolwiek zobowiązania, które czynić będzie realizację przedsięwzięcia nieodwracalnym.
6. Skąd pochodzą środki na finansowanie naborów z KPO organizowanych w październiku 2022 r.?
W dniu 17 czerwca 2022 r. Rada UE zaakceptowała decyzję ws. polskiego Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności https://www.gov.pl/attachment/aa53eef4-4f67-4c67-a9e1-9516fc7a04ad. Zgodnie z art. 14ll ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju inwestycje w ramach planu rozwojowego (KPO), których realizacja jest finansowana ze środków wsparcia bezzwrotnego (a do takich należy m.in. inwestycja A1.4.1.), o którym mowa w art. 6 ust. 1 lit. a rozporządzenia 2021/241, w zakresie objętym finansowaniem z tego wsparcia, są finansowane ze środków pochodzących z budżetu środków europejskich lub ze środków PFR, o których mowa w art. 16a ustawy z dnia 4 lipca 2019 r. o systemie instytucji rozwoju (Dz. U. z 2022 r. poz. 760 i 1079).
Dzięki przyjętym rozwiązaniom możliwe jest wyprzedzające finansowanie dla części inwestycji KPO nawet przed złożeniem wniosku o płatność do Komisji Europejskiej na zasadach określonych w art. 24 ust. 2 rozporządzenia 2021/241.