W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wsparcie dla rolników i rybaków na przetwarzanie i wprowadzanie do obrotu produktów rolnych, spożywczych oraz rybołówstwa i akwakultury (A1.4.1. KPO) - II nabór

1. Wsparcie skierowane jest do rolników i rybaków na zakładanie lub rozwój działalności w zakresie przetwarzania lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych, spożywczych, rybołówstwa lub akwakultury na obszarach wiejskich. Jak będzie to weryfikowane?

Weryfikacja będzie odbywała się na podstawie wpisów w zakresie danej działalności. W zależności od rodzaju założonej działalności będzie weryfikowany:

  • wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub
  • wpis w Państwowym Powiatowym Inspektoracie Sanitarnym lub
  • wpis u Powiatowego Lekarza Weterynarii

2. Jakie dokumenty i na jakim etapie ostateczny odbiorca wsparcia (OOW) będzie musiał przedstawić do ARiMR, żeby udowodnić, że wsparcie zostało przeznaczone na założenie działalności w zakresie przetwarzania lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych, spożywczych, rybołówstwa lub akwakultury?

Do wniosku o płatność należy dołączyć kopie zaświadczeń lub decyzji administracyjnych potwierdzających rejestrację działalności wraz z wykazem faktur lub dokumentów o równoważnej wartości dowodowej potwierdzających poniesienie kosztów kwalifikowalnych na założenie danej działalności. W zakresie założenia działalności gospodarczej.

3. Czy do objęcia wsparciem będzie kwalifikował się zakup komputera lub tabletu, a jeśli tak to czy konieczne jest żeby wnioskodawca posiadał lub planował w ramach przedsięwzięcia, w takim przypadku, również zakup oprogramowania?

Tak. Wsparcie obejmuje m.in. koszty zakupu nowego sprzętu komputerowego i oprogramowania lub usługi informatycznej dotyczącej sprzedaży na odległość produktów rolnych, spożywczych, rybołówstwa lub akwakultury.

4. Czy w przypadku prowadzenia pasieki możliwe jest pozyskanie wsparcia finansowego m.in. na zakup miodarki?

Tak. Zakup miodarki stanowi koszt kwalifikowalny.

5. Czy możliwe jest wsparcie w zakresie przetwórstwa np. jabłek, ziemniaków i produkcji alkoholu w postaci spirytusu, wódki, czy np. cydru?

Możliwe jest wsparcie przedsięwzięć dotyczących zakładania działalności gospodarczej w zakresie przetwarzania produktów rolnych oraz wytwarzania w wyniku tego procesu produktów rolnych i nierolnych. Natomiast zgodnie z § 1 ust. 3 pkt. 1 Regulaminu wyboru przedsięwzięć z dnia 8 grudnia 2023 r. wsparcie może być udzielone pod warunkiem, że osoba fizyczna, o której mowa w § 1 ust. 2 Regulaminu wyboru przedsięwzięć, co najmniej w dniu złożenia wniosku: 1) podejmuje wykonywanie działalności określonej w ust. 2 Regulaminu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, niebędącej działalnością gospodarczą w zakresie: a) destylowania, rektyfikowania i mieszania alkoholi – z wyjątkiem produkcji alkoholu etylowego, po przetworzeniu przeznaczonego do spożycia, sklasyfikowanej w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) pod numerem 11.01.Z; b) produkcji pozostałych niedestylowanych napojów fermentowanych, sklasyfikowanej w PKD pod numerem 11.04.Z; c) produkcji piwa, sklasyfikowanej w PKD pod numerem 11.05.Z; d) produkcji wyrobów tytoniowych, sklasyfikowanej w PKD pod numerem 12.00.Z. W związku z tym, możliwe jest wsparcie wytwarzania takich produktów jak: alkohol etylowy, cydr, perry (gruszecznik) czy wino.

6. Czy w ramach naboru można uzyskać wsparcie w na produkcję lub przetwórstwo tytoniu?

Nie. Produkt ten jest wyłączony ze wsparcia na podstawie § 1 ust. 3 pkt. 1 lit. d) Regulaminu wyboru przedsięwzięć z dnia 8 grudnia 2023 r.

7. Czy jest określona minimalna ilość punktów jaką należy uzyskać aby otrzymać wsparcie?

Nie ma określonej minimalnej ilości punktów, jakie należy uzyskać, aby otrzymać wsparcie, ale w pierwszej kolejności wsparcie przysługuje tym wnioskodawcom, których przedsięwzięcia uzyskają największą liczbę punktów. W przypadku uzyskania takiej samej liczby punktów dla przedsięwzięć, w pierwszej kolejności wsparcie przysługuje temu wnioskodawcy, który pierwszy złożył wniosek.

8. Czy może być refundowany zakup automatów vendingowych do wyciskania (przetwarzania) i sprzedaży świeżego soku z jabłek?

Tak. Zakup takiego urządzenia jest kosztem kwalifikowalnym.

9. Czy rolnik prowadzący działalność przetwórczą owoców w formule rolniczego handlu detalicznego może przetwarzać tylko własne owoce, czy też może kupować surowiec do przetwarzania?

Rolniczy handel detaliczny (RHD) to forma sprzedaży żywności polegająca na zbywaniu konsumentowi żywności pochodzącej w całości lub części z własnej uprawy, hodowli lub chowu podmiotu działającego na rynku spożywczym. Nie jest więc konieczne korzystanie podczas procesu przetwórczego wyłącznie z własnych produktów rolnych. Analogicznie, nie jest to konieczne w przypadku wsparcia przedsięwzięć w zakresie podejmowania działalności gospodarczej w zakresie przetwórstwa produktów rolnych.

10. Czy w ramach naboru można uzyskać wsparcie na zakup maszynki do obierania jabłek?

Tak. Zakup maszynki do obierania jabłek zalicza się do kosztów kwalifikowalnych w ramach naboru.

11. Czy działy specjalne produkcji rolnej kwalifikują się do objęcia wsparciem ?

Nie. Pierwotna produkcja rolna, w tym działy specjalne produkcji rolnej, nie kwalifikuje się do objęcia wsparciem w ramach tego naboru.

12. Czy firmy które już przetwarzają produkty rolne mogą ubiegać się o wsparcie?

Zgodnie z § 2 ust. 2 pkt 4 Regulaminu wyboru przedsięwzięć „Wsparcie może być udzielone osobie fizycznej, która prowadzi lub rozpocznie działalność w zakresie przetwarzania lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych, spożywczych, rybołówstwa lub akwakultury, jeżeli jest: (…) rolnikiem lub małżonkiem rolnika podejmującym wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie przetwarzania produktów rolnych, rybołówstwa lub akwakultury i wytwarzania w wyniku tego procesu produktów rolnych objętych załącznikiem I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej lub produktów nierolnych.”.

13. Czy akwakultura uwzględnia również mięczaki – ślimaki?

Tak. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa ślimaki utrzymywane w warunkach fermowych zaliczane są w Polsce do zwierząt akwakultury.

14. Czy w naborze można uzyskać wsparcie na remont lub budowę budynków/ hal magazynowych, które już zostały wybudowane, ale nie są formalnie odebrane do użytku w dniu złożenia wniosku o objęcie wsparciem?

Dla uzyskania wsparcia konieczne jest by w dniu złożenia wniosku o objęcie wsparciem przedsięwzięcie nie było jeszcze zakończone.

 

{"register":{"columns":[]}}