W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zasady deklarowania powierzchni jako „ugór z uprawą” w ramach normy GAEC 8 w 2023 roku

01.06.2023

Przypominamy, że ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w obliczu wojny w Ukrainie przepisy unijne umożliwiły państwom członkowskim skorzystanie z tymczasowego zakazu produkcji na ugorach w ramach normy GAEC 8.

Co oznacza i co obejmuje odstępstwo w ramach normy GAEC 8?

W ramach normy GAEC 8 – w części dotyczącej przeznaczenia minimalnego udziału gruntów ornych na obszary nieprodukcyjne w gospodarstwach o powierzchni powyżej 10 ha gruntów ornych:

  • co najmniej 4% powierzchni tych gruntów przeznacza się na obszary lub obiekty nieprodukcyjne;
  • w przypadku gdy co najmniej 4% powierzchni gruntów ornych obejmują międzyplony ścierniskowe lub ozime lub wsiewki lub rośliny bobowate, uprawiane bez środków ochrony roślin – minimalny udział powierzchni gruntów ornych przeznaczony na obszary lub obiekty nieprodukcyjne wynosi co najmniej 3% powierzchni gruntów ornych.

W 2023 r. możliwe jest prowadzenie produkcji na gruntach ugorowanych.

Odstępstwo obejmuje również wysiew upraw ozimych dokonany w 2022 r.

Czego nie obejmuje odstępstwo?

Norma GAEC 8 obejmuje 3 elementy składowe. Pozostałe 2 elementy normy dotyczące:

  • zachowania elementów krajobrazu (t.j obowiązku zachowania drzew – pomników przyrody, oczek wodnych o powierzchni mniejszej niż 100 m2, rowów do 2 m szerokości);
  • przestrzegania zakazu przycinania żywopłotów i drzew podczas okresu lęgowego ptaków oraz okresu wychowu młodych (na użytkach rolnych będących w posiadaniu rolnika nie przycina się drzew i żywopłotów w okresie od dnia 15 kwietnia do dnia 31 lipca, z wyłączeniem: wierzb, drzew owocowych, gatunków drzew, których uprawa stanowi zagajnik o krótkiej rotacji).

obowiązują wszystkich rolników, w odniesieniu do wszystkich posiadanych użytków rolnych.

Podstawa prawna

Szczegółowe informacje na temat norm dobrej kultury rolnej znajdują się w przepisach rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 marca 2023 r. w sprawie norm oraz szczegółowych warunków ich stosowania (Dz. U. poz. 478).

Zachęcamy wszystkich rolników do wnioskowania o ekoschematy.

 

 

 

{"register":{"columns":[]}}