W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Świadomości Dostępności 2021

20.05.2021

Każdego roku na całym świecie, właśnie w trzeci czwartek maja społeczność związana z dostępnością obchodzi Światowy Dzień Świadomości Dostępności (ang. Global Accessibility Awareness Day – GAAD: https://globalaccessibilityawarenessday.org/). Pomysł ten narodził się w 2011 roku. Dzięki GAAD zwracamy uwagę, że strony internetowe powinny być nie tylko wizualnie estetyczne, ale także użyteczne zarówno dla osób w pełni sprawnych, jak i osób z niepełnosprawnościami stałymi lub czasowymi, a także seniorów.

Na niebieskim tle ikony różnych typów niepełnosprawności, w lewym górnym rogu logotyp Ministerstwa, w prawym dolnym rogu napis: Światowy Dzień Świadomości Dostępności
  • W trzeci czwartek maja obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Dostępności (ang. Global Accessibility Awareness Day – GAAD: https://globalaccessibilityawarenessday.org/

  • Strony WWW to nie tylko estetyka, to także, a może przede wszystkim funkcjonalnośći użyteczność.

Dostępność – co to takiego?

Dostępność dotyczy każdego z nas. Szacuje się, że w Polsce żyje ponad 4,5 mln osób z niepełnosprawnością. Zwłaszcza dla osób o ograniczonej mobilności internet stanowi prawdziwe okno na świat. Ograniczenia wynikające z różnych typów niepełnosprawności uniemożliwiają dostęp do informacji. Dlatego tak ważne jest m.in.:

  • dobre dobrane kolory (odpowiedni kontrast),
  • opisy tekstowe (alternatywne) infografik i zdjęć,
  • opatrywanie napisami materiałów wideo,
  • teksty napisane zrozumiałym, prostym językiem,
  • podział tekstu na adekwatne śródtytuły oraz stosowanie wypunktowań.

„Godzina bez myszy”

Z okazji GAAD już po raz 8. przeprowadzana jest także akcja „Godzina bez myszy”. Spróbuj dziś przez godzinę nie używać myszki, touchpada lub ekranu dotykowego. Korzystaj z klawisza tab, skrótów klawiaturowych i nawigacji przy użyciu strzałek i przekonaj się, na ile dostępne są odwiedzane przez Ciebie serwisy.

Materiały

Więcej o stosowanej dostępności  w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii przeczytaj na naszej dedykowanej stronie.
Zapoznaj sie także z Deklaracją dostępności Ministerstwa.
{"register":{"columns":[]}}