W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Agenda 2030: Edukuj! Transformuj! Finansuj! Przedsiębiorstwo w obliczu wyzwań transformacji klimatycznej

22.06.2022

- W Ministerstwie Rozwoju i Technologii popieramy cele i rozwiązania, które mogą przyczynić się do przyspieszenia transformacji gospodarki w kierunku modelu niskoemisyjnego. Rozwój technologii niskoemisyjnych jest szansą na wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań technologicznych w polskiej gospodarce i może stanowić okazję dla polskich firm do zdobycia przewagi konkurencyjnej w porównaniu do firm spoza UE. Dekarbonizacja gospodarki to również szansa na nowe miejsca pracy w oparciu o zielone inwestycje, jak również do ożywienia polskiej gospodarki po pandemii COVID-19 - mówiła wiceminister Kamila Król podczas piątej edycji Krajowego Forum Interesariuszy Agendy 2030.

Krajowe Forum Interesariuszy Agendy 2030. Na grafice napis Krajowe Forum Interesariuszy Agendy 2030, a po lewej stronie kolorowe koło.

Tegoroczne hasło Forum  to „Edukuj! Transformuj! Finansuj! Przedsiębiorstwo w obliczu wyzwań transformacji klimatycznej”. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele biznesu i organizacji pozarządowych, a także młodzież.

Realizacja ambitnej polityki klimatycznej Unii Europejskiej nie może prowadzić do pogorszenia dostępu do podstawowych dóbr i usług, hamować możliwość transformacji spółek energetycznych, czy zwiększenia ubóstwa energetycznego i mobilnościowego gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, w tym z sektora MŚP

- powiedziała wiceminister Kamila Król.

I dodała:

W wyniku kryzysu wywołanego pandemią COVID-19 czy wojny w Ukrainie, przedsiębiorstwa muszą zdawać sobie sprawę, że aby być w pełni konkurencyjnymi muszą obrać kierunek na zrównoważony rozwój. Edukacja, transformacja i finansowanie – to trzy składowe, które stanowią jasny drogowskaz transformacji dla polskich przedsiębiorstw na najbliższe lata. Transformacja bez adekwatnej edukacji i zapewnienia źródeł finansowania jest niemożliwa.

Polska jest zaliczana do światowej czołówki państw odnotowujących postępy w realizacji celów Agendy 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju. W najnowszym zestawieniu Sustainable Development Report Polska awansowała z 15 miejsca i uplasowała się na wysokim 12 miejscu wśród 163 krajów na świecie.

Uczestnicy spotkania dyskutowali na temat transformacji życia biznesowego w świetle wyzwań zrównoważonego rozwoju. Omówili wyzwania w realizacji Agendy 2030 i SDGs przez przedsiębiorstwa w odniesieniu do takich kwestii jak: edukacja, zielona transformacja oraz  finansowanie zrównoważonego rozwoju.

Tylko wspólnym wysiłkiem i partnerstwem – sektora publicznego i prywatnego – będziemy w stanie terminowo zrealizować Cele Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals, SDGs) i efektywnie przeprowadzić transformację klimatyczną w Polsce.

Czym jest Agenda 2030? Jakie ma cele i zadania?

Agenda 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju  to uniwersalny plan rozwoju dla świata, definiujący model zrównoważonego rozwoju na poziomie globalnym. Koncentruje się na wyeliminowaniu ubóstwa we wszystkich jego przejawach, przy równoczesnej realizacji celów gospodarczych, społecznych i środowiskowych.

To dokument, który został przyjęty przez 193 państwa członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) Rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych 25 września 2015 roku w Nowym Jorku.

Zmiany transformacyjne Agendy 2030 ujęto w zasadzie 5P (People, Planet, Prosperity, Peace, Partnership):

  • Ludzie (People) -  możliwość korzystania z powszechnych praw człowieka i osiągnięć gospodarczych przez wszystkich ludzi; równy dostęp do zasobów ekonomicznych, naturalnych, podstawowych usług, ziemi, technologii i finansów,
  • Planeta (Planet) - zbudowanie modelu rozwoju sprzyjającego wzrostowi gospodarczemu i większemu włączeniu społecznemu; racjonalne wykorzystywanie zasobów środowiska naturalnego dla osiągnięcia lepszej jakości życia oraz rozwiązywanie problemu ubóstwa,
  • Dobrobyt (Prosperity) - tworzenie miejsc pracy i zapewnienie inkluzywnego rozwoju; wykorzystanie nowych technologii i potencjału biznesu m.in. dla zapewnienia dostępu do dobrej edukacji, opieki zdrowotnej, ułatwiania w podejmowaniu działalności gospodarczej, czy inwestowania,
  • Pokój (Peace)  - budowanie skutecznych, sprawiedliwych, otwartych i odpowiedzialnych instytucji gwarantujących wzmocnienie roli prawa, włączenie społeczne,
  • Partnerstwo (Partnership) - globalne partnerstwo polegające na solidarności, współpracy, odpowiedzialności i przejrzystości podejmowanych działań; dotyczy to partnerstwa pomiędzy rządami, administracją lokalną, regionalną, środowiskami naukowymi, biznesem i wszystkimi zainteresowanymi stronami i grupami.