Departament Przemysłu Obronnego - nowe wyzwania MRiT
03.12.2024
Wzmocnienie przemysłu zbrojeniowego, budowa niezależności technologicznej przemysłu obronnego, zwiększenie zakresu inwestycji, a w efekcie podniesienie gotowości obronnej kraju – to zadania, które stoją przed nową komórką organizacyjną MRiT. W strukturze resortu wyodrębniono nowy departament, odpowiedzialny za wspieranie rozwoju przemysłu obronnego w Polsce.
Nowy departament w strukturze resortu to nowe otwarcie w budowie silnego i konkurencyjnego sektora przemysłu obronnego Polski. Już pracujemy nad kompleksową strategią rozwoju rodzimego przemysłu obronnego, określając kierunki jego rozwoju oraz mechanizmy wsparcia. Chcemy również, aby ta przestrzeń była w większym zakresie dostępna dla małych i średnich przedsiębiorstw. Skupienie działań w jednym ośrodku przy prowadzonej równocześnie intensywnej współpracy międzyresortowej, w tym z MON i MAP, a także międzynarodowej, to możliwość efektywniejszego wsparcia finansowego tego sektora, rozwoju projektów innowacyjnych oraz wzmocnienia ośrodków badawczo-rozwojowych
– podkreśla Krzysztof Paszyk i dodaje
Silny i konkurencyjny sektor przemysłu obronnego to przede wszystkim wyższa gotowość obronna państwa, poprzez m.in. zapewnienie Siłom Zbrojnym RP dostępu do nowoczesnego uzbrojenia i technologii militarnych, a także zwiększenie rezerw strategicznych. Podniesienie gotowości obronnej Polski, z wykorzystaniem potencjału krajowego sektora obronnego, to priorytet naszych działań, istotny ze względu na frontowe położenie Polski, sytuację geopolityczną i trwającą w Ukrainie wojnę.
Kompleksowa Strategia Rozwoju Przemysłu Obronnego
Jednym z najważniejszych zadań nowego departamentu będzie opracowanie Strategii Rozwoju Przemysłu Obronnego w Polsce. Jej celem będzie zwiększenie innowacyjności oraz konkurencyjności polskiego przemysłu obronnego. Strategia ta będzie uwzględniać założenia zawarte w nowej unijnej Strategii na rzecz Europejskiego Przemysłu Obronnego (EDIS - European Defence Industry Strategy).
W Europejskiej Strategii Przemysłu Obronnego określono długoterminową wizję rozwoju przemysłu obronnego w Unii Europejskiej. EDIS to nie tylko inicjatywa ustawodawcza zakładająca zwiększenie gotowości europejskiego przemysłu obronnego. Jest to także mechanizm wsparcia finansowego. Na ten cel zostanie przeznaczone 1,5 mld EUR z budżetu UE w latach 2025–2027.
Konsolidacja sektora zbrojeniowego i budowanie niezależności technologicznej
Priorytetem Departamentu Przemysłu Obronnego będzie skonsolidowanie zewnętrznych źródeł finansowania rozwoju polskiego sektora zbrojeniowego. Nowa komórka organizacyjna będzie, w tym zakresie, jednym ośrodkiem decyzyjnym resortu. Wpłynie to na lepszą koordynację oraz wykorzystanie środków krajowych i unijnych. Jest to szansa na uzyskanie przewagi konkurencyjnej oraz wzmocnienie niezależności technologicznej Polski. Departament będzie dążył do podniesienia poziomu gotowości obronnej oraz inwestycji w infrastrukturę przemysłową, a także do promowania współpracy międzynarodowej. Stymulacja sieci kontaktów i współpraca zagraniczna ma wzmocnić przemysł obronny jako strategiczny element polskiej gospodarki.
Departament Przemysłu Obronnego odegra również kluczową rolę w procesie odbudowy, rekonstrukcji i modernizacji ukraińskiej bazy technologiczno-przemysłowej sektora obronnego. Pozwoli to na dzielenie się doświadczeniami, a także pomoże w budowaniu bardziej zróżnicowanego i nowoczesnego zaplecza przemysłowego w regionie.
Współpraca międzyresortowa
W marcu tego roku Komitet do Spraw Europejskich potwierdził właściwość MRiT w zakresie koordynacji prac nad stanowiskiem rządu w sprawie procedowanego przez Komisję Europejską rozporządzenia EDIP. Przy współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz Ministerstwem Finansów, MRiT będzie aktywnie uczestniczyć w procesie konsultacji i wdrażania rozporządzenia EDIP, co jest istotnym krokiem dla skutecznego wdrożenia nowych przepisów unijnych.
Komitet do Spraw Europejskich, 3 miesiące temu wyznaczył Ministerstwo Rozwoju i Technologii, jako organ wiodący w pracach stałej unijnej Grupy roboczej ds. przemysłu obronnego. MRiT przygotowuje stanowiska negocjacyjne we współpracy z MON, MAP, MF oraz na podstawie informacji przekazywanych m.in. przez Polską Grupę Zbrojeniową, Agencję Uzbrojenia i sektor prywatny.
Polska prezydencja, a rozwój przemysłu obronnego UE
Prace nad docelowym kształtem przepisów projektu rozporządzenia EDIP wejdą w kluczową fazę podczas polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Ich koordynacja przez MRiT na forum Grupy Roboczej ds. przemysłu obronnego to istotny element budowy nowoczesnego i konkurencyjnego przemysłu obronnego zarówno UE, jak i Polski.