W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Egzekwowanie unijnych umów o wolnym handlu w praktyce

Ważnym instrumentem realizacji polityki handlowej Unii Europejskiej (UE) są umowy o wolnym handlu zawierane z krajami trzecimi. Aktualnie UE ma 46 takich umów z 78 partnerami. Umowy te zapewniają unijnym przedsiębiorstwom preferencyjne warunki handlu oraz dają szereg innych możliwości niedostępnych dla podmiotów z krajów nieobjętych takim porozumieniem. Ponadto umowy promują unijne wartości i międzynarodowe zobowiązania w zakresie handlu i zrównoważonego rozwoju.

Siła umów tkwi jednak w ich wdrażaniu i zależy od tego, czy są przestrzegane oraz czy przedsiębiorcy rzeczywiście z nich korzystają.

Zachęcamy do obejrzenia cyklu materiałów filmowych przygotowanych przez Komisję Europejską z zakresu polityki handlowej i wdrażania unijnych umów o wolnym handlu. Filmy zawierają napisy w języku polskim.

Materiały

Trade Enforcement Masterclass - wprowadzenie
Wdrażanie umów o wolnym handle i promocja korzyści z nich wynikających
Wyjaśnienie zapisów dotyczących klimatu w umowach o wolnym handlu
Ochrona naszych interesów strategicznych
Ochrona interesów unijnych przedsiębiorców i konsumentów – pojedynczy punkt kontaktowy
Wyjaśnienie zapisów dotyczących pracy w umowach o wolnym handlu
Instrumenty ochrony rynku

Raport nt. wdrażania i egzekwowania unijnych umów handlowych

Według najnowszego raportu Komisji Europejskiej skuteczne wdrażanie i egzekwowanie unijnych umów handlowych i międzynarodowych zasad handlowych zwiększyło w 2020 r. wartość unijnego eksportu o 5,4 mld euro. Potwierdza to, że wysiłki Komisji przynoszą efekty. Wymierne rezultaty dotyczą m.in. znoszenia barier w handlu, zwalczania nieuczciwych praktyk handlowych oraz działań w zakresie handlu i zrównoważonego rozwoju. Komisja rozwinęła również dalsze instrumenty prawne w celu wzmocnienia zdolności UE do obrony swoich kluczowych interesów i ochrony swojej otwartej strategicznej autonomii.

W 2020 r. polski eksport objęty preferencjami wynikającymi z umów o wolnym handlu zawartych przez UE z krajami trzecimi wyniósł 6,7 mld euro. Dzięki preferencyjnym stawkom taryfowym w 2020 r. firmy zaoszczędziły na cle w polskim eksporcie 567,4 mln euro. Wynik ten mógłby być jeszcze lepszy, gdyby przedsiębiorcy w pełni wykorzystywali preferencyjne stawki celne. Utracone oszczędności przedsiębiorców z tytułu cła w 2020 r. wyniosły 159,3 mln euro. Najwyższe utracone oszczędności z tytułu cła miały miejsce w sektorach:

  • maszyn i urządzeń mechanicznych (37,1 mln euro),
  • sprzętu transportowego (27,1 mln euro),
  • zwierząt i produktów ze zwierząt (16,6 mln euro)
  • produktów chemicznych (15,7 mln euro).

Materiały

Raport nt. wdrażania i egzekwowania umów o wolnym handlu
{"register":{"columns":[]}}