EU Start-up and Scale-up Strategy - weź udział w konsultacjach społecznych
18.02.2025
Komisja Europejska ogłosiła 29 stycznia tego roku Komunikat „A Competitiveness Compass for the EU”, zwany Kompasem konkurencyjności. Zwiera on szereg inicjatyw w obszarze innowacyjności i konkurencyjności gospodarki. Zakłada on także opracowanie do końca I połowy br. unijnej strategii dla start-upów i scale-upów, która ma stanowić również podwaliny do późniejszych prac nad przyjęciem European Innovation Act. Elementem niezbędnym przed uchwaleniem strategii są rozpoczynające się konsultacje.
17 lutego 2025 r. Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje społeczne dotyczące strategii.
Każdy może wziąć udział w konsultacjach do 17 marca 2025 r., dzieląc się swoimi uwagami i opiniami na temat działań i inicjatyw, które powinny zostać ujęte w strategii. Zgłoszone sugestie zostaną uwzględnione przez KE w dalszym kształtowaniu strategii. Swoją opinię można przesłać za pomocą konta w mediach społecznościowych lub EU Login.
Szczegóły dostępne są na stronie Komisji Europejskiej.
Dlaczego zapowiedziana strategia jest ważna?
Start-upy i scale-upy odgrywają kluczową rolę w budowaniu konkurencyjnej Europy – wdrażają przełomowe technologie, wspierają cyfryzację i zieloną transformację oraz odpowiadają na wyzwania społeczne. Jednak nadal napotykają liczne bariery utrudniające wzrost i ekspansję, m.in.:
- trudności w dostępie do prywatnego kapitału, szczególnie na późniejszych etapach rozwoju,
- ograniczenia w dostępie do jednolitego rynku, wynikające z różnic regulacyjnych i barier administracyjnych.
Aby wesprzeć start-upy, Komisja Europejska planuje wdrożenie zestawu politycznych, finansowych i legislacyjnych działań, które mają uprościć i poprawić warunki funkcjonowania młodych innowacyjnych firm w UE.
Kontynuacja otwartego dialogu ze środowiskiem w Polsce
Ministerstwo Rozwoju i Technologii, dostrzegając duże znaczenie start-upów dla rozwoju ekosystemu innowacji już od kilku miesięcy prowadzi aktywny dialog z ekosystemem startupowym, mający na celu zidentyfikowanie największych wyzwań i barier wzrostu startupów w Polsce, a także zaprojektowanie optymalnych rozwiązań i instrumentów wzmacniających polski ekosystem.
Spotkania z przedstawicielami innowacyjnych firm, funduszy VC, akceleratorów oraz innych instytucji wsparcia pokazują, że działania administracji publicznej powinny skupić m.in. na:
- adresowaniu dolin śmierci i usprawnieniu mechanizmach finansowania na etapie skalowania działalności, start-upów,
- upraszczaniu i ujednolicaniu regulacji i zwiększaniu zachęt dla innowacyjnych biznesów i inwestorów finansujących działalności i rozwój tych biznesów,
- stymulacji transferu technologii i budowie innowacyjnych spółek w oparciu o wyniki badań naukowych.
Wnioski z tych rozmów powinny znaleźć odzwierciedlenie również w unijnej strategii – dlatego zachęcamy do aktywnego udziału w konsultacjach!
Masz pomysł, jak usprawnić rozwój startupów w Europie?
Weź udział w konsultacjach i miej realny wpływ na przyszłość innowacyjnej gospodarki Polski i UE!