W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

EU Start-up and Scale-up Strategy - weź udział w konsultacjach społecznych

18.02.2025

Komisja Europejska ogłosiła 29 stycznia tego roku Komunikat „A Competitiveness Compass for the EU”, zwany Kompasem konkurencyjności. Zwiera on szereg inicjatyw w obszarze innowacyjności i konkurencyjności gospodarki. Zakłada on także opracowanie do końca I połowy br. unijnej strategii dla start-upów i scale-upów, która ma stanowić również podwaliny do późniejszych prac nad przyjęciem European Innovation Act. Elementem niezbędnym przed uchwaleniem strategii są rozpoczynające się konsultacje.

Slajder_Informacja_2

17 lutego 2025 r. Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje społeczne dotyczące strategii.

Każdy może wziąć udział w konsultacjach do 17 marca 2025 r., dzieląc się swoimi uwagami i opiniami na temat działań i inicjatyw, które powinny zostać ujęte w strategii. Zgłoszone sugestie zostaną uwzględnione przez KE w dalszym kształtowaniu strategii. Swoją opinię można przesłać za pomocą konta w mediach społecznościowych lub EU Login. 

Szczegóły dostępne są na stronie Komisji Europejskiej.

Dlaczego zapowiedziana strategia jest ważna?

Start-upy i scale-upy odgrywają kluczową rolę w budowaniu konkurencyjnej Europy – wdrażają przełomowe technologie, wspierają cyfryzację i zieloną transformację oraz odpowiadają na wyzwania społeczne. Jednak nadal napotykają liczne bariery utrudniające wzrost i ekspansję, m.in.:

  • trudności w dostępie do prywatnego kapitału, szczególnie na późniejszych etapach rozwoju,
  • ograniczenia w dostępie do jednolitego rynku, wynikające z różnic regulacyjnych i barier administracyjnych.

Aby wesprzeć start-upy, Komisja Europejska planuje wdrożenie zestawu politycznych, finansowych i legislacyjnych działań, które mają uprościć i poprawić warunki funkcjonowania młodych innowacyjnych firm w UE.

Kontynuacja otwartego dialogu ze środowiskiem w Polsce

Ministerstwo Rozwoju i Technologii, dostrzegając duże znaczenie start-upów dla rozwoju ekosystemu innowacji już od kilku miesięcy prowadzi aktywny dialog z ekosystemem startupowym, mający na celu zidentyfikowanie największych wyzwań i barier wzrostu startupów w Polsce, a także zaprojektowanie optymalnych rozwiązań i instrumentów wzmacniających polski ekosystem. 

Spotkania z przedstawicielami innowacyjnych firm, funduszy VC, akceleratorów oraz innych instytucji wsparcia pokazują, że działania administracji publicznej powinny skupić m.in. na:

  • adresowaniu dolin śmierci i usprawnieniu  mechanizmach finansowania na etapie skalowania działalności, start-upów,
  • upraszczaniu i ujednolicaniu regulacji i zwiększaniu zachęt dla innowacyjnych biznesów  i inwestorów finansujących działalności i rozwój tych biznesów,
  • stymulacji transferu technologii i budowie innowacyjnych spółek w oparciu o wyniki badań naukowych.

Wnioski z tych rozmów powinny znaleźć odzwierciedlenie również w unijnej strategii – dlatego zachęcamy do aktywnego udziału w konsultacjach!

Masz pomysł, jak usprawnić rozwój startupów w Europie?

Weź udział w konsultacjach i miej realny wpływ na przyszłość innowacyjnej gospodarki Polski i UE!