W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak uzyskać status CBR?

Warunki uzyskania statusu centrum badawczo-rozwojowego 

Kryteria wynikające z Ustawy

Przedsiębiorca prowadzący badania lub prace rozwojowe (z wyłączeniem instytutu badawczego, Centrum Łukasiewicz i instytutu działającego w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz) może uzyskać status centrum badawczo-rozwojowego po spełnieniu kryteriów określonych w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2474), dalej także: Ustawa. Kryteria te są następujące: 

  1. uzyskanie przychodów netto (bez podatku od towarów i usług) ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy w wysokości, co najmniej:
  • 5 000 000 złotych oraz którego przychody netto ze sprzedaży wytworzonych przez siebie usług badawczo-rozwojowych klasyfikowanych do usług w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych, w rozumieniu przepisów w sprawie polskiej klasyfikacji wyrobów i usług lub praw własności przemysłowej, stanowią co najmniej 20% przychodów netto albo
  • 2 500 000 złotych i są niższe niż 5 000 000 złotych oraz którego przychody netto ze sprzedaży wytworzonych przez siebie usług badawczo-rozwojowych klasyfikowanych do usług w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych, w rozumieniu przepisów w sprawie polskiej klasyfikacji wyrobów i usług lub praw własności przemysłowej, stanowią co najmniej 70% przychodów netto;
  1. stosowanie przepisów o rachunkowości; 
  2. przedłożenie oświadczeń o niezaleganiu z zapłatą podatków oraz składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne (Ustawa nie wymaga składania żadnych urzędowych zaświadczeń o niezaleganiu z podatkami).

Podstawa prawna: art. 17 i art. 18 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2474).

 Treść wniosku

Wniosek stanowi pismo przewodnie wraz z załączonymi następującymi informacjami i dokumentami: 

  1. nazwa firmy, siedziba i adres Przedsiębiorcy; 
  2. oznaczenie formy prawnej Przedsiębiorcy; 
  3. numer NIP; 
  4. numer REGON; 
  5. numer w rejestrze przedsiębiorców;
  6. dane dotyczące przychodów netto, o których mowa w art 17 ust. 2 pkt 1 Ustawy; 
  7. opis badań lub prac rozwojowych prowadzonych przez Przedsiębiorcę (w tym opis zadań badawczo-rozwojowych za ostatni rok obrotowy) wraz z wynikami oraz wykaz uzyskanych akredytacji, patentów lub zastosowań w praktyce;
  8. zatwierdzone, na podstawie odrębnych przepisów, sprawozdanie finansowe Przedsiębiorcy za rok obrotowy poprzedzający złożenie wniosku wraz z wyszczególnieniem przychodów netto (bez podatku od towarów i usług) z tytułu sprzedaży wytworzonych przez siebie usług badawczo-rozwojowych klasyfikowanych do usług w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych, w rozumieniu przepisów w sprawie polskiej klasyfikacji wyrobów i usług (PKWiU) lub praw własności przemysłowej udzielonych Przedsiębiorcy przez urząd właściwy do spraw własności przemysłowej;
  9. sprawozdanie z badania sprawozdania finansowego, zawierające informację o przychodach z tytułu sprzedaży wytworzonych przez siebie usług badawczo-rozwojowych klasyfikowanych do usług w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych, w rozumieniu przepisów w sprawie polskiej klasyfikacji wyrobów i usług (PKWiU) lub praw własności przemysłowej udzielonych Przedsiębiorcy przez urząd właściwy do spraw własności przemysłowej;
  10. oświadczenie o niezaleganiu z zapłatą podatków dochodowych za rok obrotowy poprzedzający rok złożenia wniosku
  11. oświadczenie o niezaleganiu z zapłatą podatku akcyzowego na koniec miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku;
  12. oświadczenie o niezaleganiu z zapłatą składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne na koniec miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku
  13. oświadczenie o niezaleganiu z zapłatą podatków i opłat lokalnych na koniec miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku;
  14. w przypadku spółki handlowej powstałej w wyniku komercjalizacji lub prywatyzacji instytutu badawczego – informację o wysokości ulg podatkowych przysługujących temu instytutowi badawczemu w ostatnim roku obrotowym jego działalności;
  15. sprawozdanie z działalności badawczej i rozwojowej za ostatni rok kalendarzowy, przekazane do Głównego Urzędu Statystycznego

Forma dokumentów

Załączniki do wniosku należy złożyć w oryginale lub odpisie poświadczonym za zgodność z oryginałem, zgodnie z art. 76a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 775 ze zm.), tj.:

„Art. 76a

§ 1. Jeżeli dokument znajduje się w aktach organu lub podmiotu, o którym mowa w art. 76 § 1 lub 2, wystarczy przedstawić urzędowo poświadczony przez ten organ lub podmiot odpis lub wyciąg z dokumentu. Organ administracji publicznej zażąda udzielenia odpisu lub wyciągu, jeżeli strona sama uzyskać ich nie może. Gdy organ uzna za konieczne przejrzenie oryginału dokumentu, może wystąpić o jego dostarczenie.

§ 2. Zamiast oryginału dokumentu strona może złożyć odpis dokumentu, jeżeli jego zgodność z oryginałem została poświadczona przez notariusza albo przez występującego w sprawie pełnomocnika strony będącego adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub doradcą podatkowym.

§ 2a. Jeżeli odpis dokumentu został sporządzony na piśmie utrwalonym w postaci elektronicznej, poświadczenia jego zgodności z oryginałem, o którym mowa w § 2, dokonuje się przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego, podpisu zaufanego lub podpisu osobistego. Odpisy dokumentów poświadczane elektronicznie sporządzane są w formatach danych określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 18 pkt 1 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

§ 2b. Upoważniony pracownik organu prowadzącego postępowanie, któremu został okazany oryginał dokumentu wraz z odpisem, na żądanie strony, poświadcza zgodność odpisu dokumentu z oryginałem. Poświadczenie obejmuje podpis pracownika, datę i oznaczenie miejsca sporządzenia poświadczenia, a na żądanie strony, również godzinę sporządzenia poświadczenia. Jeżeli dokument zawiera cechy szczególne (dopiski, poprawki lub uszkodzenia), należy stwierdzić to w poświadczeniu.”.

Sprawozdanie finansowe 

Sprawozdanie finansowe powinno zawierać wyszczególnienie przychodów netto (bez podatku od towarów i usług) z tytułu sprzedaży wytworzonych przez siebie usług badawczo-rozwojowych klasyfikowanych do usług w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych, w rozumieniu przepisów w sprawie polskiej klasyfikacji wyrobów i usług (PKWiU) lub praw własności przemysłowej udzielonych Przedsiębiorcy przez urząd właściwy do spraw własności przemysłowej. 

Informacja ta powinna znajdować się w Informacji dodatkowej sprawozdania finansowego. 

Przychody z dotacji nie są zaliczane do przychodów z tytułu sprzedaży wytworzonych przez siebie usług badawczo-rozwojowych.
Status centrum badawczo-rozwojowego Przedsiębiorca prowadzący badania lub prace rozwojowe może otrzymać po spełnieniu powyższych kryteriów przychodowych ustalonych na podstawie sprawozdania z badania oraz zatwierdzonego przez organ zatwierdzający sprawozdania finansowego za rok obrotowy poprzedzający rok złożenia wniosku, czyli minimum po upływie roku obrotowego od rozpoczęcia działalności. 

Opis badań lub prac rozwojowych

Usługi badawczo-rozwojowe są sklasyfikowane jako badania naukowe i prace rozwojowe spełniające kryteria Działu 72 „Usługi w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych” według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług - rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 2015 r. poz. 1676 ze zm.). 

Definicja badań naukowych i rozwojowych jest zawarta w ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.) – w art. 4 ust. 2 i 3, który stanowi, że: 

Art. 4. (…)

  1. Badania naukowe są działalnością obejmującą:
    • badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne; 
    • badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
  2. Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.”. 

Monitorowanie

Minister właściwy do spraw gospodarki nadaje status centrum badawczo-rozwojowego w drodze decyzji administracyjnej. 

Wszyscy Przedsiębiorcy, którzy otrzymali status CBR podlegają corocznemu monitoringowi pod względem spełnienia kryteriów uprawniających do utrzymania statusu CBR.

Zgodnie z art. 19 Ustawy, Przedsiębiorca, który uzyskał status CBR składa ministrowi właściwemu do spraw gospodarki, nie później niż w terminie 2 miesięcy od zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok obrotowy wymaganą dokumentację obejmującą:

  1. oświadczenie o niezaleganiu z zapłatą podatków dochodowych za rok obrotowy poprzedzający rok złożenia wniosku
  2. oświadczenie o niezaleganiu z zapłatą podatku akcyzowego na koniec miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku;
  3. oświadczenie o niezaleganiu z zapłatą składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne na koniec miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku
  4. oświadczenie o niezaleganiu z zapłatą podatków i opłat lokalnych na koniec miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku;
  5. w przypadku spółki handlowej powstałej w wyniku komercjalizacji lub prywatyzacji instytutu badawczego – informację o wysokości ulg podatkowych przysługujących temu instytutowi badawczemu w ostatnim roku obrotowym jego działalności;
  6. sprawozdanie z działalności badawczej i rozwojowej za ostatni rok kalendarzowy, przekazane do Głównego Urzędu Statystycznego;
  7. zatwierdzone, na podstawie przepisów o rachunkowości, sprawozdanie finansowe przedsiębiorcy za ostatni rok obrotowy, z wyszczególnieniem:
  • przychodów netto z tytułu sprzedaży wytworzonych przez siebie usług badawczo-rozwojowych, klasyfikowanych do usług w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych, w rozumieniu przepisów w sprawie polskiej klasyfikacji wyrobów i usług lub praw własności przemysłowej,
  • różnicy w stosunku do poprzedniego roku obrotowego w zakresie:

- przychodów, o których mowa powyżej,

- wydatków na prowadzenie badań i prac rozwojowych,

- stanu zatrudnienia na stanowiskach pracy związanych z prowadzeniem badań i prac rozwojowych;

  1. sprawozdanie z badania sprawozdania finansowego za ostatni rok obrotowy, zawierające informację o przychodach netto z tytułu sprzedaży wytworzonych przez siebie usług badawczo-rozwojowych klasyfikowanych do usług w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych, w rozumieniu przepisów w sprawie polskiej klasyfikacji wyrobów i usług lub praw własności przemysłowej, udzielonych Przedsiębiorcy przez urząd właściwy do spraw własności przemysłowej;
  2. opis badań lub prac rozwojowych prowadzonych przez Przedsiębiorcę, w tym opis zadań badawczo-rozwojowych zrealizowanych w ostatnim roku obrotowym oraz ich wyników, a także wykaz uzyskanych akredytacji, patentów lub zastosowań w praktyce.

Decyzja o nadaniu statusu centrum badawczo-rozwojowego obowiązuje do momentu wydania decyzji o pozbawieniu statusu centrum badawczo-rozwojowego, w przypadkach określonych w art. 20 Ustawy.

Decyzja administracyjna w sprawie statusu centrum badawczo-rozwojowego wywołuje skutki prawne od momentu, w którym stała się ostateczna. Co do zasady moment ten wynika z terminu do wniesienia odwołania od decyzji (art. 130 § 1 KPA), czyli 14 dni od dnia jej doręczenia lub ogłoszenia (art. 129 § 2 KPA). Decyzja staje się ostateczna i wykonalna po upływie 14 dni od jej doręczenia stronie. 

Każdy Przedsiębiorca, który posiadał status CBR i został go pozbawiony, może ubiegać się ponownie o jego nadanie w kolejnym roku obrotowym.

Poniżej zostały umieszczone materiały zawierające wzory dokumentów do wykorzystania dla Przedsiębiorców przy ubieganiu się o nadanie statusu centrum badawczo-rozwojowego oraz dla Przedsiębiorców posiadających status centrum badawczo-rozwojowego do wykorzystania przy składaniu dokumentów o utrzymanie statusu centrum badawczo-rozwojowego.

Materiały

Wzór oświadczenia przedsiębiorcy
Wzór​_​_oświadczenia​_​_przedsiębiorcy​_CBR​_052024.docx 0.03MB
Wzór wniosku - nadanie statusu CBR
Wzór​_Wniosek​_nadanie​_statusu​_CBR​_​_281223.docx 0.03MB
Wzór wniosku - utrzymanie statusu CBR
Wzór​_Wniosek​_​_utrzymanie​_statusu​_CBR​_​_281223.docx 0.03MB
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
06.02.2019 11:40 Joanna Kondej
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Beata Wiktorzak
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Jak uzyskać status CBR? 25.0 14.05.2024 11:57 Beata Wiktorzak
Jak uzyskać status CBR? 24.0 28.12.2023 08:39 Beata Wiktorzak
Jak uzyskać status CBR? 23.0 04.12.2023 07:01 Beata Wiktorzak
Jak uzyskać status CBR? 22.0 12.09.2023 14:45 Beata Wiktorzak
Jak uzyskać status CBR? 21.0 12.09.2023 14:42 Beata Wiktorzak
Jak uzyskać status CBR? 20.0 07.06.2023 09:33 Beata Wiktorzak
Jak uzyskać status CBR? 19.0 17.05.2023 12:25 Beata Wiktorzak
Jak uzyskać status CBR? 18.0 30.01.2023 11:30 Beata Wiktorzak
Jak uzyskać status CBR? 17.0 12.12.2022 13:04 Sylwia Życzkowska
Jak uzyskać status CBR? 16.0 05.10.2022 13:53 Sylwia Życzkowska
Jak uzyskać status CBR? 15.0 05.10.2022 11:35 Sylwia Życzkowska
Jak uzyskać status CBR? 14.0 19.05.2022 14:41 Monika Waćkowska-Kabaczyńska
Jak uzyskać status CBR? 13.0 18.05.2022 16:13 Agata Kubel-Grabau
Jak uzyskać status CBR? 12.0 24.01.2022 13:27 Agata Kubel-Grabau
Jak uzyskać status CBR? 11.0 21.01.2022 14:35 Agata Kubel-Grabau
Jak uzyskać status CBR? 10.0 05.11.2021 12:17 Agata Kubel-Grabau
Jak uzyskać status CBR? 9.0 20.08.2021 11:15 Agata Kubel-Grabau
Jak uzyskać status CBR? 8.0 17.08.2021 14:22 Agata Kubel-Grabau
Jak uzyskać status CBR? 7.0 31.05.2021 09:52 Agata Kubel-Grabau
Jak uzyskać status CBR? 6.0 13.05.2021 12:43 Agata Kubel-Grabau
Jak uzyskać status CBR? 5.0 16.10.2020 12:58 Agata Kubel-Grabau
Jak uzyskać status CBR? 4.0 09.04.2020 18:17 Agata Kubel-Grabau
Jak uzyskać status CBR? 3.0 23.01.2020 13:13 Agata Kubel-Grabau
Jak uzyskać status CBR? 2.0 14.08.2019 15:11 Agata Kubel-Grabau
Jak uzyskać status CBR? 1.2 06.02.2019 14:26 Monika Waćkowska-Kabaczyńska
Jak uzyskać status CBR? 1.1 06.02.2019 14:22 Monika Waćkowska-Kabaczyńska
Jak uzyskać status CBR? 1.0 06.02.2019 11:40 Joanna Kondej

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}