Kolejne porozumienie w ramach rządowego Programu Stop Smog
29.10.2019
Wymiana źródeł ogrzewania i ocieplenie 286 domów jednorodzinnych w ramach rządowego Programu Stop Smog to założenia Porozumienia, które 21 października podpisała minister Jadwiga Emilewicz z gminą Pszczyna. Budżet Porozumienia zakłada sumę 15 158 000,00 zł, z czego 70% to dofinansowanie z budżetu państwa. Porozumienie zostanie zrealizowane w ciągu 3 lat. Jest to kolejne podpisane Porozumienie po gminie Skawina i Sucha Beskidzka.
Wnioskodawcą w Programie jest gmina, która zapewnia 30% wkładu własnego (w przypadku gmin powyżej 100 tys. mieszkańców wkład musi być wyższy). Pozostała część Programu (70%) jest finansowana z budżetu państwa. Możliwy jest również wkład własny mieszkańca, jednak nie może on być wyższy niż 10%. Wkład ten nie pomniejsza udziału finansowego gminy, ale stanowi dodatkowe środki do wykorzystania w termomodernizacji danego budynku.
Gmina w ramach Programu pełni rolę inwestora odpowiedzialnego za realizację poszczególnych przedsięwzięć w gminie, m.in.:
- nabór mieszkańców,
- przygotowanie dokumentacji,
- wybór wykonawców inwestycji,
- rozliczenie Programu.
Program Stop Smog jest realizowany na podstawie przepisów ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów (Dz.U. z 2019 r. poz. 51) i polega na termomodernizacji prywatnych budynków jednorodzinnych, w tym w szczególności obejmuje:
- wymianę lub likwidację nieekologicznych źródeł ciepła (kotłów na paliwo stałe);
- przyłączenie do sieci ciepłowniczej, elektroenergetycznej lub gazowej;
- ocieplenie budynków;
- inne działania związane z realizowanymi inwestycjami, w tym przygotowanie dokumentacji technicznej oraz usługi doradztwa energetycznego dla mieszkańców.
Program jest skierowany do osób ubogich energetycznie, którzy spełnią obowiązujące kryterium dochodowe i majątkowe oraz inne warunki określone w ustawie.
Masz pytania w sprawie Stop Smog? Skontaktuj się z nami: termomodernizacja@mpit.gov.pl oraz telefonem: 22 262 92 49.