Komentarz ministra Roberta Tomanka do wstępnych danych GUS dot. obrotów towarowych handlu zagranicznego
15.01.2021
Listopad był trzecim miesiącem z rzędu z rosnącym eksportem (+6,7% r/r). Nadwyżka bilansu handlowego po 11 miesiącach ub. r. wyniosła rekordowe 11,4 mld euro co jest najlepszym wynikiem w XXI wieku. Tak pozytywne dane to efekt wysokiej konkurencyjności polskich produktów na rynkach zagranicznych oraz poprawiającej się kondycji naszych eksporterów.
W listopadzie ub.r., po raz trzeci z rzędu, notowano wzrost polskiego eksportu towarów (+6,7% r/r, do 22,5 mld EUR). Wynik w obliczu panującej pandemii, należy uznać za dobry. Świadczy on o wyjątkowej sile naszych eksporterów, którzy po raz kolejny potwierdzili swoją konkurencyjność na rynkach zagranicznych i pokazali swoją względną odporność na zaburzenia zewnętrzne. Tak szybka odbudowa naszego eksportu nie byłaby możliwa gdyby nie doszło do pewnych zmian zakupowych Europejczyków, a mianowicie przesunięcia popytu z usług na towary, w tym trwałe dobra konsumpcyjne (meble, RTV/AGD), w produkcji których się specjalizujemy.
Niewielką odbudowę notowano także po stronie importu, który w listopadzie 2020 r. zwiększył się o 0,4%, do 20,6 mld EUR.
W skali 11 miesięcy 2020 r. eksport towarów z Polski zmniejszył się jednak w ujęciu rocznym o 1,4% i wyniósł ok. 217,1 mld EUR, a import był o 6% niższy i wyniósł ok. 205,7 mld EUR. Nadwyżka obrotów osiągnęła ok. 11,4 mld EUR, tj. poziomu o 10,1 mld EUR wyższego niż przed rokiem.
Eksport Polski do UE27 spadł o 1,7% r/r (160,5 mld EUR po 11 miesiącach ub.r.), w tym do Czech o ponad 6%, Francji o 5,5% oraz Włoch o ok. 5%. Z drugiej strony pozytywnie się kształtował eksport do naszego głównego partnera handlowego, tj. Niemiec (ponad 2% wzrost).
Niższe wartości niż przed rokiem osiągnął także eksport do pozostałych krajów rozwiniętych gospodarczo (poza UE) – spadek o ok. 4%, do 26,9 md EUR. W szczególności było to rezultatem redukcji wywozu do Wielkiej Brytanii (o ok. 6%), na którym nadał w ówczesnym okresie ciążył brak porozumienia UK-UE. Niewielki spadek notowano także w eksporcie do USA (o 0,7%).
Nieznaczny wzrost nastąpił w eksporcie do krajów Wspólnoty Niepodległych Państw, tj. o 0,7% (14,0 mld EUR), w tym na Ukrainę o ok. 5%. Z drugiej strony spadki nadal notowano m.in. w wywozie do Rosji (o 4,6%).
Natomiast wśród głównych grup rynków w dalszym ciągu najszybciej rosła sprzedaż do pozostałych (poza WNP) krajów słabiej rozwiniętych i rozwijających się, tj. o 5,5%, w tym do Chin i Turcji po ponad 15%.
Biorąc pod uwagę strukturę przedmiotową naszych obrotów, redukcje dotknęły większość głównych pozycji eksportowych, w tym: kotłów, maszyn i urządzeń mechanicznych i ich części i akcesoriów (o ok. 3%), pojazdów nieszynowych i ich części i akcesoriów (o 17%) oraz mebli, pościeli, materacy, lamp itp. (o 6,5%). Niemniej w tej grupie znalazły się również
produkty, które wyjątkowo dobrze sobie radziły – są to maszyny i urządzenia elektryczne oraz ich części i akcesoria, których wywóz po 11 miesiącach 2020 r. zwiększył się aż o 9%.
W grudniu 2020 r. w ślad za: korzystnym efektem kalendarzowym (grudzień 2020 r. był o 2 dni dłuższy od grudnia 2019 r.)., szacowaną wyjątkowo wysoką dynamiką produkcji przemysłowej oraz wysokim popytem na polskie wyroby przemysłowe, na co wskazuje badanie PMI, oczekujemy dwucyfrowego tempa wzrostu eksportu towarów. Tym samym w skali roku spodziewamy się, że będzie on zbliżony do wyniku osiągniętego w 2019 r.