W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komentarz MRPiT do danych GUS o PKB w III kw. 2020 r.

30.11.2020

Wg danych GUS produkt krajowy brutto niewyrównany sezonowo w III kwartale 2020 r. zmniejszył się o -1,5% (korekta w górę) w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku (w cenach stałych) po spadku o -8,4% w II kwartale br.

PKB_analizy_MRPiT

Trzeci kwartał przyniósł dosyć szybkie odbicie gospodarki zarówno w zakresie produkcji, jak i konsumpcji. Świadczy o tym wzrost PKB (wyrównany sezonowo) o 7,9% w porównaniu z jego poziomem w II kwartale br.

W III kwartale br. spożycie ogółem wzrosło o 1% (r/r), przy czym spożycie publiczne wzrosło o 3,4%, zaś spożycie w sektorze gospodarstw domowych było o 0,4% wyższe niż przed rokiem. Natomiast w IV kwartale spożycie gospodarstw domowych może obniżyć się o ok. 5%, a spadek konsumpcji prywatnej w całym roku może przekroczyć 3%.

Spadek nakładów brutto na środki trwałe w III kwartale wyniósł -9% (r/r), co znaczy jego ograniczenie wobec II kwartału. Inwestycje są bardzo procykliczne i wśród wszystkich składowych PKB charakteryzują się największą zmiennością. Trudno oczekiwać zatem w ich przypadku szybkiego odbicia. W naszej ocenie spadek nakładów brutto na środki trwałe nie powinien znacząco się pogłębiać i w całym 2020 r. nakłady nie będą niższe niż o -8% (r/r).

Jednocześnie należy podkreślić, że rząd nieustannie wdraża oraz pracuje nad kolejnymi rozwiązaniami proinwestycyjnymi (m.in. tzw. estoński CIT oraz ulga na robotyzację i automatyzację), które przełożą się nie tylko na ograniczenie skutków pandemii w obszarze inwestycji, ale także wpłyną na potencjał gospodarki w dłuższej perspektywie. Liczymy także na to, że inwestycje publiczne, w tym także infrastrukturalne, pobudzą sektor prywatny do szybszej odbudowy. Ponadto, dodatkowym impulsem prowzrostowym będą działania podejmowane w ramach KPO.

Pomimo trudnej sytuacji w handlu światowym, popyt zagraniczny wykazał się w III kw. br. dodatnim wkładem we wzrost PKB (1,7 pkt. proc. wobec 1,1 pkt. proc. w II kw. oraz 0,9 pkt. proc. w I kw.). W III kwartale odnotowano wzrost eksportu dóbr i usług o 2% przy spadku importu o 1%. Po raz kolejny polski eksport potwierdził swoją konkurencyjność na rynkach zagranicznych i pokazał swoją względną odporność na zaburzenia zewnętrzne.

W ocenie MR, IV kwartał przyniesie pogłębienie spadku PKB, a decydujący dla wyniku będzie grudzień. Spowolnienie aktywności społeczno-gospodarczej jest efektem ponownego wprowadzania obostrzeń oraz dobrowolnego ograniczenia mobilności społecznej w rezultacie narastających zjawisk epidemicznych. W skali całego 2020 roku oczekujemy spadku PKB o ok. -3%.

{"register":{"columns":[]}}