Koszalin: dobry przykład budownictwa społecznego
15.11.2022
W Koszalinie miejscowe TBS zbudowało innowacyjny budynek wielorodzinny. Jego budowa była możliwa m.in. dzięki wsparcia z budżetu państwa. To dobry przykład skuteczności rządowego programu rozwoju budownictwa komunalnego i społecznego oraz dobrej współpracy rządu i samorządu.
Budynek mieszkalny przy ul. Wenedów 6D będzie pierwszym budynkiem w Koszalinie, w którym dostarczane do budynku ciepło stanowić będzie mix energii z sieci ciepłowniczej MEC Koszalin oraz ciepła wytworzonego w oparciu o instalację fotowoltaiczną zamontowaną na dachu budynku.
Wytwarzanie energii cieplnej odbywać się będzie w oparciu o instalację fotowoltaiczną o mocy 29,05 kWh. Budownictwo komunalne i socjalne to nowoczesne mieszkania w dobrym standardzie i gotowe do wprowadzenia, z niskim czynszem, na które nie trzeba długo czekać. Dostępność kredytów mieszkaniowych dla osób o średnich i niskich dochodach jest coraz niższa. Podobnie jak możliwości wynajmu mieszkań na rynku komercyjnym. Budowa czynszówek ze środków publicznych to jeden ze sposobów na trudniejsze czasy na rynku nieruchomości – wskazuje minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
55 mieszkań w dobrym standardzie
Wartość inwestycji to blisko 13 mln zł. Budowa była możliwa w dużej mierze dzięki dotacji z budżetu państwa – Funduszu Dopłat oraz z Rządowego Programu Popierania Budownictwa Mieszkaniowego, z których pochodzi w sumie ponad 40% dofinansowania. Przy tej współpracy rządu i samorządu powstało 55 nowych mieszkań o średniej powierzchni 46 metrów kwadratowych.
Dom energooszczędny jest jednym z najbardziej aktualnych tematów w budownictwie. Tym większe wyrazy uznania dla projektantów i budowniczych. Formalnym właścicielem i zarządzającym mieszkaniami będzie Koszaliński TBS, ale lokatorzy z pewnością szybko poczują się jak u siebie – zaznacza minister Waldemar Buda.
Wzrost popularności programu
W ubiegłym roku wszedł w życie tzw. społeczny pakiet mieszkaniowy, w ramach którego m.in. znacznie zwiększono dofinansowanie dla gmin z Funduszu Dopłat oraz wprowadzono rozwiązania ułatwiające gminom tworzenie Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, wspierających realizację lokalnej polityki mieszkaniowej.
Dzięki temu w ciągu ostatnich dwóch lat ze wsparciem z Funduszu Dopłat gminy w całym kraju zwiększyły swoje zasoby o 7,1 tys. mieszkań. Powstało też 97 miejsc noclegowniach oraz 154 miejsca w schroniskach dla bezdomnych. Łączna kwota dofinasowania z Funduszu w latach 2021 i 2022 to aż 2,165 mld zł.