Krajowy Program Reform 2022/2023 przyjęty przez Radę Ministrów
26.04.2022
Minister Waldemar Buda przedstawił dzisiaj podczas obrad Rady Ministrów Krajowy Program Reform 2022/2023 (KPR) – dokument, który określa kierunki działań dla głównych strategicznych wyzwań gospodarczych i społecznych Polski. To efekt prac MRiT w ramach międzyresortowego zespołu z aktywnym udziałem partnerów społeczno-gospodarczych. Dokument ilustruje realizację przez Polskę długofalowej strategii gospodarczej, kładącej nacisk na zrównoważony rozwój i poprawę konkurencyjności gospodarki UE.
Dzisiaj Rada Ministrów przyjęła ważny strategicznie dokument, który odpowiada na wyzwania gospodarcze i społeczne obecnych czasów. Scenariusze działań zawarte w Krajowym Planie Reform 2022/2023 zapewniają polskiej gospodarce zrównoważony rozwój, wzmacniają jej transformację i innowacyjność, a przedsiębiorcom dostęp do niezbędnego finansowania działalności.
- powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
W KPR przedstawiono założenia w obszarach odpowiadających za najważniejsze wyzwania gospodarcze i społeczne Polski. Chodzi m.in. o zapewnienie stabilności finansów publicznych, poprawę opieki zdrowotnej, zapewnienie przedsiębiorstwom dostępu do finansowania i płynności, zazielenienie gospodarki czy transformację cyfrową przedsiębiorstw i administracji publicznej. Osobne wyzwanie związane jest z konfliktem zbrojnym w Ukrainie.
Najważniejsze założenia KPR:
- zwiększenie innowacyjności gospodarki, poprawa regulacji i klimatu inwestycyjnego; zwiększenie roli konsultacji społecznych w ramach procesu stanowienia prawa;
- zapewnienie przedsiębiorstwom dostępu do finansowania i płynności;
- transformacja cyfrowa przedsiębiorstw i administracji publicznej;
- zazielenienie gospodarki, zrównoważony transport, czysta energia;
- poprawa opieki zdrowotnej, w tym dostępu do opieki długoterminowej, zapewnienie wystarczających zasobów, przyspieszenie wdrażania usług e-zdrowia;
- zapewnienie stabilności finansów publicznych;
- zwiększenie aktywności zawodowej, ograniczenie segmentacji rynku pracy;
- wspieranie wysokiej jakości kształcenia i umiejętności zgodnie z potrzebami rynku pracy.
Dzięki dzisiejszej decyzji Rady Ministrów możliwa jest terminowa realizacja tegorocznego cyklu Semestru europejskiego przez Polskę i przekazanie KPR w kwietniu do analizy Komisji Europejskiej. Semestr europejski to podstawowy mechanizm koordynacji polityk gospodarczych i społecznych Unii Europejskiej.
W kolejnym kroku Komisja Europejska dokona analizy przedłożonego przez Polskę Krajowego Programu Reform oraz Aktualizacji Programu Konwergencji, a następnie – w maju br. – przedstawi propozycję Zalecenia Rady UE dla Polski na kolejny rok.
Krajowy Program Reform zawiera także scenariusz makroekonomiczny na lata 2022-2023
Zakładane tempo wzrostu realnego PKB w 2022 r. osiągnie 3,8%, a w 2023 r. 3,2%. Oczekuje się, że wzrost eksportu w latach 2022-2023 wyniesie odpowiednio 4,5% i 4,0%, podczas gdy importu odpowiednio 4,1% i 3,1%, a spożycie prywatne, mające największy wkład we wzrost PKB, w 2022 r. wzrośnie o 5,9%, a w 2023 r. 4%.
Wysokiej konsumpcji prywatnej sprzyjać będzie dobra sytuacja na rynku pracy (niska stopa bezrobocia i utrzymujący się realny wzrost funduszu płac), obniżki podatków oraz dodatkowo wydatki konsumpcyjne uchodźców. Stosunkowo wysoka dynamika będzie wynikała głównie ze wzrostu inwestycji publicznych, m.in. na obronę narodową. Polska, wg. założeń KPR, pozostanie krajem o bardzo niskiej stopie bezrobocia. Szacuje się, że w 2022 r. stopa bezrobocia według BAEL spadnie z 3,4% w 2021 r. do 2,7% w 2022 r.i 2,6% w 2023 r.
Materiały
KPR_2022-2023_tekst_przyjęty_przez_RM_26042022_rKPR_2022-2023_tekst_przyjęty_przez_RM_26042022_r.pdf 2.07MB