MRiT stawia na rozwój polskiego sektora kosmicznego
26.11.2024
Jak jeszcze bardziej zwiększyć zaangażowanie polskich firm z sektora kosmicznego w programie Europejskiej Agencji Kosmicznej „European Exploration Envelope Programme” (E3P)? Jak wygląda bieżąca realizacja polskich działań programu E3P? O tym rozmawiano dziś w Ministerstwie Rozwoju i Technologii z dyrektorem Dyrektoriatu Human and Robotic Exploration (HRE) w ESA.
Rozwój polskiego sektora kosmicznego w zakresie eksploracji kosmosu jest dla Polski bardzo istotny. Liczymy na jeszcze większą współpracę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) i wspólną realizację projektów. Współpraca z ESA, w tym zakresie ma charakter kluczowy, aby ją podtrzymywać niezbędne są obustronne rozmowy m.in. dotyczące sposobów zwiększenia poziomu wykorzystania środków polskiej składki do programów HRE. Takie dyskusje odbyły się dziś w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. W spotkaniu uczestniczył m.in. gen. Lech Majewski, prezes POLSA Grzegorz Wrochna i dyrektor Dyrektoriatu Human and Robotic Exploration ESA Daniel Neuenschwander.
Polski sektor kosmiczny posiada wieloletnie doświadczenie i dobrze rozwinięte kompetencje kosmiczne zarówno w obszarze naukowym jak w sektorze przemysłowym, który stanowi ok. 60% firm z sektora MŚP. Sektor kosmiczny w Polsce zatrudnia ok. 15 tys. osób.
Program „European Exploration Envelope Programme” E3P
E3P to program Europejskiej Agencji Kosmicznej, który zajmuje się eksploracją kosmosu i przygotowaniem lotów załogowych na niską orbitę kosmiczną a także poza orbitę leo. Program obejmuje także eksperymenty w warunkach mikrograwitacji, a także rozwój robotyki kosmicznej do eksploracji Marsa i Księżyca. Dzięki środkom z programu E3P polskie firmy mogą uczestniczyć w wielu ciekawych projektach, co przyczynia się do jeszcze większego ich rozwoju, a tym samym do rozwoju rodzimego przemysłu kosmicznego.
Więcej środków do programu ESA
W 2023 r. Polska, dzięki Ministerstwu Rozwoju i Technologii zwiększyła o 100 mln euro składkę do programu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) „European Exploration Envelope Programme” (E3P). Dodatkowo zawarliśmy z ESA porozumienie na realizację misji technologiczno-naukowej z udziałem polskiego astronauty doktora Sławosza Uznańskiego. Dodatkowe środki zostaną przeznaczone na sfinansowanie projektów polskich firm, które rozwijają technologie z zakresu załogowej i robotycznej eksploracji kosmosu.
Polska misja astronautyczna na ISS
23 listopada 2022 r. Josef Aschbacher, dyrektor Generalny ESA ogłosił wyniki naboru na nowych astronautów i astronautki ESA. Do korpusu rezerwowych astronautów ESA został wybrany dr Sławosz Uznański. Dzięki współpracy z ESA, polski astronauta weźmie udział w locie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Dr Sławosz Uznański będzie testował najbardziej zaawansowane technologie polskich przedsiębiorców, realizował eksperymenty i program edukacyjny skierowany do uczniów.