Nabór ekspertów do Grup Roboczych ds. krajowych inteligentnych specjalizacji
08.04.2021
Chcesz nam pomóc w pracach dotyczących krajowych inteligentnych specjalizacji (KIS)? Zgłoś się do prac w Grupach Roboczych ds. KIS.
Kogo poszukujemy?
W związku ze zmianami w obszarach inteligentnych specjalizacji niezbędne jest uzupełnienie składów GR ds. KIS o ekspertów, którzy posiadają wiedzę i doświadczenie w konkretnych, wąskich obszarach. Obszary te powinny wchodzić w zakres tematyczny inteligentnej specjalizacji. W związku z tym MRPiT opracowało formularze zgłoszeniowe dedykowane dla każdej inteligentnej specjalizacji, aby każdy z kandydatów mógł szczegółowo określić swój profil ekspercki.
Do udziału w pracach GR ds. KIS zapraszamy przedstawicieli przedsiębiorstw, otoczenia biznesu, jednostek naukowych oraz organizacji pozarządowych, zmotywowanych do współtworzenia działań w obszarze polityki innowacyjności, przemysłowej i technologicznej.
Zgłoś się za pomocą formularza.
Jak się zgłosić?
Osoby zainteresowane włączeniem się w prace Grup Roboczych ds. KIS prosimy o przesłanie formularza aplikacyjnego i oświadczenia RODO do 30 kwietnia 2021 r. Dokumenty w wersji elektronicznej (podpisane i zeskanowane) prosimy przesyłać do Pani Justyny Gorzoch: justyna.gorzoch@mrpit.gov.pl.
Czym są Grupy Robocze ds. KIS?
Grupy Robocze ds. KIS to gremia o charakterze opiniującym i doradczym w zakresie realizacji zadań przewidzianych w poszczególnych krajowych inteligentnych specjalizacjach.Powoływane są przy Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.
Krajowe inteligentne specjalizacje to priorytety badawczo-rozwojowe i innowacyjne kraju, wspierane finansowoz Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020 oraz przyszły Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027. Każde państwo członkowskie i region UE autonomicznie identyfikuje obszary inteligentnych specjalizacji. Strategie inteligentnych specjalizacji opracowane są w Polsce na poziomie krajowym i regionalnym (16 regionalnych strategii inteligentnych specjalizacji) i mają na celu zwiększenie poziomu innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki, sprostanie wyzwaniom społeczno-gospodarczym, a także zwiększenie koncentracji tematycznej inwestycji oraz nakładów prywatnych na B+R.
Cele Grup Roboczych ds. KIS
- Wsparcie prac Komitetu Sterującego ds. KIS w procesie identyfikowania potencjału rozwojowego polskiej gospodarki (m.in. poprzez definiowanie obszarów inteligentnych specjalizacji oraz ich opisów) ,rekomendowanie działań podejmowanych w ramach systemu wdrażania oraz monitorowanie KIS przez podmioty zaangażowane w ten proces.
- Monitorowanie oraz formułowanie rekomendacji w celu aktualizacji krajowej inteligentnej specjalizacji na rzecz rozwoju polskiej gospodarki, podnoszenia jakości życia społeczeństwa oraz ochrony środowiska naturalnego w oparciu o dostępną wiedzę oraz wyniki analiz i ekspertyz.
- Tworzenie dokumentów związanych z KIS, takich jak wizje rozwojowe i mapy drogowe dla poszczególnych specjalizacji, w tym m.in. identyfikacja potrzeb oraz barier rozwojowych, których uwzględnienie w obszarze inteligentnych specjalizacji przyczyni się do usprawnienia ich rozwoju; udział w konsultacjach dokumentów kierunkowych i strategicznych MRPiT.
- Tworzenie rekomendacji eksperckich w sprawach dotyczących polityki przemysłowej, technologicznej i innowacyjnej celem wsparcia procesu decyzyjnego administracji publicznej w obrębie działań poszczególnych Grup.
- Wzmocnienie współpracy z innymi gremiami (m.in. Grupą Konsultacyjną ds. KIS i grupami ad hoc (m.in. Smart Labs) powołanymi w ramach procesu przedsiębiorczego odkrywania (wyłaniania priorytetów społeczno-gospodarczych w obszarze B+R+I) oraz systemu monitorowania KIS w celu zapewnienia spójności działań podejmowanych w obszarach specjalizacji.
Zadania Grupy Roboczej ds. KIS:
- Przygotowanie oraz aktualizacja Szczegółowego Opisu KIS, określającego zakres danej inteligentnej specjalizacji (m.in. zgłaszanie postulatów modyfikacji listy i zakresu tematycznego specjalizacji oraz włączanie nowych specjalizacji), stanowiącego podstawę oceny przez ekspertów zewnętrznych, czy zakres projektu np. badawczo-rozwojowego, wpisuje się w krajowe inteligentne specjalizacje,
- Określenie wizji rozwojowych/map drogowych poszczególnych inteligentnych specjalizacji wraz z identyfikacją mierzalnych celów do osiągniecia w ramach danej inteligentnej specjalizacji, umożliwiających monitorowanie efektów ich wdrażania
- Udział w tworzeniu innych dokumentów powiązanych z wdrażaniem, monitorowaniem i ewaluacją inteligentnych specjalizacji oraz dokumentów strategicznych związanych z polityką technologiczną, przemysłową i innowacyjną,
- Współpraca z innymi gremiami odpowiedzialnymi za monitorowanie i aktualizację krajowych inteligentnych specjalizacji, a także uczestnikami procesu przedsiębiorczego odkrywania (m.in. przedstawicielami regionów, partnerami zagranicznymi, konsultantami-ekspertami, przedstawicielami smart labs).
- Identyfikowanie i aktualizacja barier rozwojowych danej specjalizacji (w kontekście społeczno-gospodarczym, a także proceduralnym, legislacyjnym) wraz z analizą SWOT,
- Współpraca z Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii i innymi podmiotami administracji centralnej, także w ramach Grupy Konsultacyjnej, w zakresie usuwania zidentyfikowanych barier oraz dostosowywania dostępnych instrumentów wsparcia do potrzeb rozwojowych określonych w ramach danej specjalizacji,
- Współpraca przy analizie wyników monitorowania KIS pod kątem stopnia osiągnięcia założonych celów oraz wypracowania propozycji ewentualnych działań, usprawniających ich realizację,
- Współpraca z Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii, instytucjami pośredniczącymi PO IR oraz przedstawicielami instytucji regionalnych odpowiedzialnych za regionalne inteligentne specjalizacje w celu zapewnienia wymiany informacji i spójnego rozumienia szczegółowych opisów krajowych inteligentnych specjalizacji.
Więcej informacji znajdziesz na stronie https://smart.gov.pl
Kliknij, aby przejść do formularzy zgłoszeniowych oraz regulaminu Grup Roboczych ds. KIS: