Nowe narzędzia w walce z zatorami płatniczymi
1 stycznia 2020 r. wejdzie w życie ustawa z 19 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych. Zawiera ona szereg istotnych zmian, których celem jest skuteczne zmniejszenie zatorów płatniczych, a w konsekwencji przeciwdziałanie ich negatywnym skutkom.
Opóźnienia w płatnościach powodują m.in. brak możliwości regulowania przez wierzycieli własnych należności, osłabienie inwestycji, konieczność podnoszenia cen produktów lub usług oraz zmniejszanie funduszu wynagrodzeń. Aby w sposób kompleksowy wzmocnić pozycję wierzyciela, nowy akt prawny zmienia kilkanaście ustaw, w tym w szczególności ustawę z 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (nowy tytuł: ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych). Wprowadzone lub zmodyfikowane regulacje dają lepsze możliwości ochrony wierzycieli. Część rozwiązań wzmacnia pozycję wierzycieli z sektora MŚP w transakcjach z dużymi przedsiębiorstwami, ponieważ negatywne skutki zatorów są szczególnie odczuwalne dla MŚP.
Ministerstwo przygotowało broszurę, która w przystępny sposób prezentuje nowe narzędzia prawne w walce z zatorami płatniczymi.
Materiały
Nowe narzędzia prawne w walce z zatorami płatniczymiNowe_narzędzia_prawne_w_walce_z_zatorami_płatniczymi.pdf 0.53MB