Polska chce aktywnej polityki przemysłowej w UE tak, by Wspólnota lepiej konkurowała na arenie międzynarodowej
24.06.2019
Wykorzystanie pomocy publicznej do wzmocnienia innowacyjności i konkurencyjności europejskiej gospodarki, rozwój sektora elektromobilności, zwiększenie wykorzystania wodoru w gospodarce czy wspieranie opracowania w UE godnej zaufania i etycznej Sztucznej Inteligencji – to niektóre postulaty Polski odnośnie nowej polityki przemysłowej UE. Unijna agenda dot. polityki przemysłowej będzie powstawała jesienią. Dokument ten w istotnym stopniu określi priorytety nowej Komisji Europejskiej. Francja i Niemcy już opublikowały swoje stanowisko w tej sprawie. Polska chce aktywnie uczestniczyć w debacie na ten temat.
Jak zaznacza wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański:
Wiceminister Szymański wskazuje:
Stanowisko Polski do prac nad strategią polityki przemysłowej w UE do 2030 roku
Stanowisko powstało pod kierunkiem MPiT we współpracy z MSZ, z uwzględnieniem uwag zgłaszanych w toku konsultacji międzyresortowych. Naszym założeniem było skupienie się na zagadnieniach dotyczących polityki konkurencji, prewencyjnej kontroli koncentracji, nowych instrumentów pomocy publicznej (IPCEI), europejskich championów i możliwości wykorzystania instrumentów polityki handlowej do kształtowania unijnej polityki przemysłowej.
Proponujemy bardzo konkretne działania. Do najważniejszych z nich należą:
- Wykorzystanie pomocy publicznej do wzmocnienia innowacyjności i konkurencyjności europejskiej gospodarki poprzez dotowanie badań i rozwoju oraz innowacji w ryzykownych technologiach.
- Rozwój sektora elektromobilności. Służyć temu będzie EU Battery Alliance, IPCEI, czy kontyngent autobusów elektrycznych w unijnych miastach pow. 100 tys. mieszkańców.
- Zwiększenie wykorzystania wodoru w gospodarce.
- Wspieranie opracowania godnej zaufania i etycznej Sztucznej Inteligencji poprzez swobodny przepływ danych i algorytmów przy poszanowaniu ochrony danych osobowych.
- Zwiększenie produktywności i innowacyjności MŚP dzięki platformom współpracy z dużymi firmami i uniwersytetami.
- Wzmocnienie oraz pogłębienie unijnego Jednolitego Rynku poprzez skuteczne egzekwowanie istniejących rozwiązań i usunięcie barier.
- Powołanie europejskiego urzędu antymonopolowego.
- Utworzenie unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej.
- Implementacja Porozumienia Paryskiego także w relacjach z partnerami zewnętrznymi.
- Asertywna i świadoma realiów polityka handlowa zapewniająca równowagę między otwarciem UE na partnerów z państw trzecich i ochronę słusznych interesów UE.
Ostatnie deklaracje Rady Europejskiej ws. nowej polityki przemysłowej
O potrzebie "opracowania strategii przemysłowej na miarę przyszłości", w kontekście rozwijania silnej i prężnej bazy gospodarczej UE i wzmacniania jednolitego rynku, mówi nowa agenda strategiczna dla UE na lata 2019-2024. Przyjęli ją przywódcy państw UE w miniony czwartek na posiedzeniu Rady Europejskiej. W dokumencie wskazano, że polityka ta powinna być "zdecydowana, bardziej kompleksowa i lepiej skoordynowana". Podkreślono m.in. szybkie tempo zachodzących na świecie zmian i zadeklarowano, że w ciągu najbliższych pięciu lat UE "może wzmocnić i wzmocni" swoją rolę. Zapowiedziano też promowanie europejskich interesów i wartości na scenie światowej. Szefowie państw i rządów podkreślili też znaczenie jednolitego rynku, konieczność wspierania rozwoju
i innowacji oraz małych i średnich przedsiębiorstw.
Materiały
stanowisko polski do prac nad strategią polityki przemysłowej w ue do 2030 roku (język polski)Stanowisko_PL_strategia_przemysłowaUE_2030_ost_skrot.pdf 0.54MB stanowisko polski do prac nad strategią polityki przemysłowej w ue do 2030 roku (język angielski)
Stanowisko_PL_Przemysł_UE_ost_ENG_skrot.pdf 0.36MB
Zdjęcia (2)
- Ostatnia modyfikacja:
- 05.07.2019 11:02 Monika Waćkowska-Kabaczyńska
- Pierwsza publikacja:
- 05.07.2019 11:02 Monika Waćkowska-Kabaczyńska