Polska zadeklarowała chęć współpracy na rzecz wspierania innowacyjnych projektów w obszarze zdrowia IPCEI
03.03.2022
Podsekretarz stanu Mariusz Jerzy Golecki podpisał podczas konferencji w ramach francuskiej prezydencji w Radzie UE deklarację współpracy dotyczącą przedsięwzięcia HEALTH IPCEI. Dzięki temu Polska będzie nadal aktywnie uczestniczyć w pracach, które mają na celu wdrożenie projektów będących przedmiotem wspólnego europejskiego zainteresowania (IPCEI) w obszarze zdrowia.
Współpraca międzynarodowa w ramach Health IPCEI to kolejny ważny krok na drodze do uniezależnienia europejskiego rynku farmaceutycznego. Sytuacja związana z zaburzeniami w łańcuchach dostaw sprawiła, że prace nad strategiczną autonomią w obszarze zdrowia nabrały odpowiedniego tempa. Należy podziękować francuskiej prezydencji za zaangażowanie w ten ważny projekt. Trzeba pamiętać, że Health IPCEI to ogromna szansa dla rodzimych innowacyjnych firm, które będą mogły otrzymać tak potrzebne wsparcie m.in. na prowadzenie badań nad nowymi lekami, modernizację i - coraz ważniejszą w obecnych uwarunkowaniach - gotowość na kryzysy zdrowotne
– powiedział wiceminister Mariusz Jerzy Golecki.
Zgodnie z tekstem podpisanej deklaracji oraz prowadzonych dotychczas negocjacji, w których Polska brała aktywny udział, planowany zakres tematyczny projektów obejmuje:
- innowacyjne i proekologiczne technologie oraz procesy produkcji produktów leczniczych;
- innowacje w zakresie oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe i choroby rzadkie, a także wyzwania w zakresie pojawiających się zagrożeń dla zdrowia;
- rozwój terapii komórkowych i genowych, w tym procesów i technologii produkcji
a także dzięki staraniom Polski
- projekty dotyczące cyfrowych rozwiązań w obszarze zdrowia, wyrobów medycznych i medtech.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii będzie aktywnie prowadziło dalsze prace w tym zakresie, o wynikach których będziemy informować na: